
Spis treści
Kandydat KO proponuje większe wsparcie dla kultury
Przedstawiciele środowiska kultury, zwracając się do kandydatów na prezydenta Olsztyna, podkreślili w opublikowanym w internecie liście, że „kultura po latach nieobecności w priorytetach miasta powinna znaleźć się w centrum uwagi”.
„Jedynie kultura zdolna jest tworzyć trwały kapitał ludzki. Jedynie kultura ma moc budowania wspólnoty i uruchamia ożywcze procesy demograficzne, społeczne, gospodarcze. Olsztyn bez silnej kultury stanie się ‘miastem bez właściwości’” – podkreślono w liście, którego autorzy przypomnieli, że „obecnie Olsztyn jest jednym z miast wojewódzkich o najniższych nakładach na kulturę”.
Kandydat KO na prezydenta Olsztyna Robert Szewczyk podczas poniedziałkowej konferencji zadeklarował, że chce zmienić sposób zarządzania wprowadzony przez jego poprzednika, Piotra Grzymowicza, wprowadzając dialog w kulturze.
– To człowiek ma być w centrum uwagi. Prezydent i jego służby muszą być bardziej odpowiedzialne za wspieranie ludzi kultury – dodał Szewczyk.
Propozycje Roberta Szewczyka
Przedstawił propozycje programowe dotyczące kultury. Zadeklarował, że przed przygotowaniem projektu budżetu miasta będzie konsultował ze środowiskiem kultury, jak zagospodarować budżet na olsztyńską kulturę. Podkreślił, że w uzgodnieniu z ludźmi kultury zwiększy wydatki na kulturę i zaproponuje nowy podział środków budżetowych.
– Deklaruję, że będziemy pozyskiwać też fundusze rządowe oraz poszukiwać dofinansowania w programach centralnych i europejskich. Jasno pokażę, jaka część środków na kulturę to pieniądze na utrzymanie infrastruktury, a ile wydajemy na programy animacyjne, edukacyjne i wydarzenia – mówił Szewczyk.
Olsztyn i wsparcie miasta dla kultury
Zapowiedział zwołanie Olsztyńskiego Kongresu Kultury jako spotkania szerokiego grona ekspertów i twórców. Ma się ono zakończyć opracowaniem Programu Rozwoju Kultury Olsztyna. Zadeklarował utworzenie portalu KulturaOlsztyn.eu i rozwijanie projektów pod hasłem „Tworzymy-My Miasto” na olsztyńskich osiedlach. Zapowiedział powołanie koordynatora ds. Starego Miasta, którego zadaniem będzie współpraca przy budowaniu całorocznego programu artystycznego oraz zastępcy prezydenta ds. kultury.
Zaznaczył, że na Stare Miasto powrócą Jarmarki Bożonarodzeniowy i Wielkanocny.
Podkreślił, że zapewni dofinansowanie organizacjom pozarządowym działającym na polu kultury oraz stworzy spójny, nowoczesny Program Edukacji Kulturalnej. Zadeklarował, że doprowadzi do zmiany siedziby Aresztu Śledczego a uwolnioną w ten sposób przestrzeń w centrum Olsztyna odda do dyspozycji mieszkańców – w tym także instytucjom kultury i organizacjom społecznym.
Kto kandyduje na prezydenta Olsztyna?
Start w nadchodzących wyborach na prezydenta Olsztyna zapowiedzieli - oprócz przewodniczącego rady miasta Roberta Szewczyka (KO) – także były prezydent miasta Czesław Małkowski (własny komitet wyborczy), były wiceprzewodniczący rady miasta Grzegorz Smoliński z PiS, radny Mirosław Arczak (KWW „Wspólny Olsztyn”), były siatkarz Marcin Możdżonek (KWW „Lepszy Olsztyn”), radna Monika Rogińska-Stanulewicz (obywatelski komitet wyborczy Trzecia Droga Olsztyna), Tomasz Owsianik z Konfederacji i Bartosz Grucela z Lewicy.
Obecny prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję i wsparł kandydaturę Szewczyka.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – 21 kwietnia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: