Obiecane przez organizatorów mistrzostw świata miejsca w Dosze nie powstały, a Żydom zabroniono modlić się pod pretekstem, że komitet organizacyjny nie będzie w stanie zapewnić im bezpieczeństwa w muzułmańskim kraju.
Katar złamał obietnice
– Obiecano nam, że będziemy mogli stworzyć miejsca modlitwy, aby religijni Żydzi, którzy przybyli na mecze, mieli miejsce kultu. Ostatnio powiedziano nam, że zakazali Żydom miejsc kultu, ponieważ nie mogą ich zabezpieczyć – skarżył się przedstawiciel organizacji żydowskiej.
Ponadto Katar obiecał zapewnić Żydom koszerne jedzenie lub przynajmniej pozwolić je ugotować. Ale w tej chwili sprzedają tylko zimne kanapki i bułeczki.
Wielu bogatych amerykańskich Żydów planowało przyjechać dużą grupą do Kataru na mundial, ale odwołali swoje ustalenia, ponieważ uznali że nie będą czuli się bezpiecznie i nie będą mieli wystarczającej ilości jedzenia.
– Nie ma koszernego jedzenia, nie ma posiłków szabatowych ani publicznych nabożeństw – zacytował przedstawiciela organizacji żydowskiej „The Jerusalem Post”, dodając, że Katarczycy powiedzieli, iż „oddzielą religię od sportu, więc dlaczego wielki Katar nie wie, jak zapewnić sobie żydowskich wyznawców?”.
Jerozolimski dziennik zwrócił się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kataru o komentarz, ale nie otrzymał odpowiedzi.
Koserne jedzenie tylko na zimno
W niedzielę „The Jerusalem Post” został poinformowany, że fani przestrzegający koszerności będą mogli kupić koszerne kanapki w Katarze. Rabin Marc Schneier z Nowego Jorku – wpływowa postać żydowska w świecie muzułmańskim – wraz z rabinem tureckim ogłosili otwarcie pierwszej koszernej kuchni w Katarze na mecz otwarcia turnieju.
– Mistrzostwa świata FIFA mają na celu zbliżanie ludzi, interakcję z różnymi narodami, kulturami i wyznaniami oraz sprawienie, aby wszyscy czuli się włączeni i mile widziani – zauważył Schneier, który jest prezesem nowojorskiej Foundation for Ethnic Understanding, globalnego centrum dla stosunków muzułmańsko-żydowskich.
Nad koszerną kuchnią czuwa rabin Mendy Chitrik ze Stambułu, przewodniczący Sojuszu Rabinów w Państwach Islamskich, oraz jego syn rabin Eliyahu Chitrik. Jedzenie obejmuje pieczenie pierwszych bajgli w Katarze i innych etnicznie żydowskich przysmaków.
W tej chwili Kosher w Katarze będzie sprzedawać chałki na szabas, kanapki z bajgli z pastami, takimi jak hummus, warzywa i wędzony łosoś. Chitrik zapytany jednak, czy będzie gorące jedzenie lub mięso, odpowiedział, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy na mistrzostwach pojawi się duża grupa Żydów.
Odmówił też komentarza w sprawie twierdzenia, iż Katar zakazał ciepłego koszernego jedzenia i publicznych żydowskich modlitw.
