Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynął wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zastosowania środków tymczasowych w odniesieniu do systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.
Unijna komisja chce zamrożenia spornych przepisów prawa mówiących o systemie dyscyplinarnym dla sędziów. - Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce, w szczególności ostatecznym przyjęciem nowelizacji prawa o organizacji sądów - mówił dziś na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand. Dodał, że Komisja będzie analizować tekst ustawy przyjętej w czwartek i jej zgodność z prawem Unii Europejskiej.
W październiku ub.r. KE skierowała do TSUE skargę ws. systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce. Według niej tzw. ustawa dyscyplinująca autorstwa PiS nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - w jej skład wchodzą jedynie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, a ta powołuje Sejm.
Jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE przychyli się do wniosku Komisji Europejskiej, to zamrozi funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu w tej sprawie.
SN: Sędziowie wybrani przez KRS nie mogą orzekać
W czwartek wieczorem zakończyło się posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego. Sędziowie SN uchwalili, że sędziowie wskazania przez nową Krajową Radę Sądownictwa są nieuprawnieni do orzekania. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf wyjaśniała, że nastąpiła „nienależyta obsada sądów”, sędziowie "są nieuprawnieni do orzekania". Prezes zaznaczyła, że uchwała nie dotyczy wyroków, które już zapadły.
Posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego rozpoczęło się o godz. 10. Dotyczyło ono legalności wyboru sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Zgodnie z wyrokiem TSUE z 19 listopada 2019 r., nie jest ona sądem w rozumieniu prawa unijnego.
W czwartkowym posiedzeniu SN wzięło dział ponad 60 sędziów. Nie ma wśród nich sędziów Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego.
Posiedzenie miało charakter niejawny. Jawne było natomiast ogłoszenie decyzji trzech Izb SN.
Ministerstwo Sprawiedliwości: Uchwała niezgodna z prawem
Na reakcję Ministerstwa Sprawiedliwości nie trzeba było długo czekać. "Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem, nie wywołuje skutków prawnych" - ocenił resort.
„Uchwała z mocy prawa jest nieważna. Została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Narusza art. 179, art. 180 ust.1 oraz art. 10 Konstytucji RP. Wbrew obowiązującym przepisom ustawowym Sąd Najwyższy podjął uchwałę w postępowaniu w sprawie podważenia statusu sędziów powołanych z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa” - czytamy w komunikacie MS.
Zobacz też: Premier skieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby sprawdził uchwałę SN
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?