Ideą konferencji jest wymiana opinii prawników, historyków, polityków i publicystów na temat zbrodni popełnianych na Ukrainie, ale też możliwości osądzenia ich sprawców.
Naoczni świadkowie i ofiary zbrodni dają świadectwo
Szczególne znaczenie będzie miały świadectwa opisujące przestępstwa wojenne. Zajmuje się tym m.in., powołane przez Instytut Pileckiego w marcu zeszłego roku, Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina. Jego zadaniem jest zbieranie relacji naocznych świadków zbrodni i ofiar przestępstw popełnianych przez rosyjskie oddziały na Ukrainie. Są one dokumentowane niezależnie od dowodów zebranych przez prokuratury zajmujące się tymi sprawami.
Dokumenty Centrum Lemkina i prokuratury
– Zeznania zebrane przez śledczych w prokuraturze są zabezpieczone pod kątem procesowym i nie mogą być na razie ujawnione. Natomiast dokumentacja Centrum Lemkina może już służyć historykom, badaczom, dziennikarzom w pracach nad pokazaniem prawdziwych zdarzeń rozgrywających się obecnie na Ukrainie – mówi prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego.
W konferencji zapowiedziało swój udział wielu prawników, historyków, polityków i dziennikarzy z całego świata. Oprócz badaczy z Polski i Niemiec, przyjadą również historycy i prawnicy m.in. z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Szwajcarii czy Norwegii.

rs