Kiedy szczyt inflacji i możliwość obniżki stóp procentowych? Glapiński przedstawia prognozy

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
PAP
PAP
Prezes NBP Adam Glapiński: Szczyt inflacji będziemy mieli w III kwartale bieżącego roku i będzie to ok. 16 proc.
Prezes NBP Adam Glapiński: Szczyt inflacji będziemy mieli w III kwartale bieżącego roku i będzie to ok. 16 proc. Fot. Adam Jankowski/Polska Press
Jeżeli zmaterializuje się scenariusz z ostatniej projekcji inflacji, to według dzisiejszej oceny możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, a w 2023 r., przy spadającym szybko tempie wzrostu PKB, możliwe będą obniżki stóp - napisał w odpowiedzi na pytania PAP prezes NBP Adam Glapiński.

– Szczyt inflacji będziemy mieli w III kwartale bieżącego roku i będzie to ok. 16 proc., zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej. Natomiast w opublikowanej ścieżce centralnej projekcji założono obowiązywanie tarczy do października – poinformował szef NBP, pytany przez PAP o rozbieżności prognoz dot. inflacji w stanowiskach NBP. Glapiński wyjaśnił, że przed „zakończeniem prac nad projekcją nie było jeszcze wyraźnych deklaracji w sprawie przedłużenia tarczy, które obecnie są potwierdzone przez przedstawicieli rządu”.

W ocenie prezesa banku centralnego, zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej w horyzoncie projekcji, „inflacja CPI będzie stopniowo się obniżać począwszy od III kwartału br.”.

– W IV kwartale 2023 r. inflacja osiągnie wówczas 5,5 proc., a w IV kwartale 2024 r. – 3,5 proc. – dodał szef NBP. Zaznaczył, że wyniki te zależą „od materializacji przyjętych w projekcji założeń, w tym także od sposobu i terminów wycofywania poszczególnych rozwiązań tarczy”.

Co z podwyżką stóp procentowych?

Pytany o to, jakiej podwyżki stóp procentowych można się spodziewać na wrześniowym posiedzeniu RPP, Glapiński odpowiedział: „Jeżeli projekcja będzie się materializować i według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej”.

Według Glapińskiego, w 2023 r., przy spadającym szybko tempie wzrostu PKB, możliwe będą obniżki stóp. – Dalsze decyzje będą jednak zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej – stwierdził prezes NBP.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl