Kierunki ucieczki. Dokąd Rosjanie uciekają w obawie przed wcieleniem do armii?

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Po ogłoszeniu mobilizacji Rosjanie masowo wychodzą protestować na ulicę lub uciekają z kraju.
Po ogłoszeniu mobilizacji Rosjanie masowo wychodzą protestować na ulicę lub uciekają z kraju. fot. ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
Na młodych Rosjan padł blady strach po ogłoszeniu mobilizacji. Wielu z nich nie ma zamiaru umierać w imię Władimira Putina i wojny, jaką rozpętał na Ukrainie. Dlatego mężczyźni z Rosji mają jeden cel: jak najszybciej opuścić kraj i zachować życie i zdrowie.

Rosjanie w popłochu uciekają z kraju, po tym jak Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w związku z wojną na Ukrainie. Rosjanie Polskę wybierają jednak sporadycznie. Według danych Straży Granicznej do naszego kraju od środy wjechało niespełna 500 obywateli kraju Putina. Z czego 348 w dniu ogłoszenia mobilizacji.

W innych krajach ruch jest znacznie większy. Przejścia graniczne z krajami sąsiadującymi z Rosją zostały zakorkowane tysiącami samochodów z ludźmi usiłującymi uciec przed mobilizacją. Do końca miesiąca nie ma biletów lotniczych do krajów niewymagających wiz. Największe kolejki na razie są na granicy z Finlandią, ale wydłużają się też na najbardziej oddalonych przejściach z Kazachstanem, a nawet Mongolią.

Wśród popularnych kierunków ucieczki są też takie kraje jak: Algieria, Serbia, Turcja, Azerbejdżan, Uzbekistan, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wielu Rosjan także próbuje wyjechać do należącego do Federacji Rosyjskiej obwodu Kaliningradzkiego.

Kierunki ucieczki. Dokąd Rosjanie uciekają w obawie przed wcieleniem do armii?
Infografika: A. Kowalko

Rosjanie desperacko poszukują też innych sposobów na uniknięcie wyjazdu na front na Ukrainie. W sieci pojawiły się ogłoszenia, w których oferowane są m.in. płatne małżeństwa czy różne formy okaleczenia, np. "bezbolesne łamanie kończyn" - ceny sięgają 2,5 tys. rubli. Taka kontuzja opóźnia mobilizację o pół roku. To czas, który można wykorzystać, by znaleźć sposób na całkowite uniknięcie służby. Inną opcją jest też sfałszowanie dokumentacji medycznej.

W przypadku takich obywateli w czasie pokoju stosuje się art. 328 kodeksu karnego. Przewiduje grzywnę do 200 tys. rubli lub karę pozbawienia wolności do dwóch lat. Jednak w przypadku "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie prawo zostało zmienione. Osobie, która unika służby poprzez specjalne uszkodzenie ciała, ucieczkę poza granice lub niezgłoszenie się do wyznaczonej jednostki, grozi do 10 lat kolonii karnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl