Jakich komisji śledczych chce KO?
W środę wieczorem biuro prasowe Koalicji Obywatelskiej poinformowało, że klub parlamentarny KO złożył Sejmie projekty uchwał dotyczące powołania komisji śledczych ws. tzw. afery wizowej, Pegasusa i tzw. wyborów kopertowych.
Co na to PiS?
Do informacji w rozmowie z PAP odniósł się rzecznik PiS Rafał Bochenek. – Jeżeli wpłyną stosowne projekty uchwał w sprawie powołania komisji śledczych, to oczywiście będziemy zgłaszali do nich swoich przedstawicieli – zapowiedział.
– Mamy nadzieję, że jeżeli komisje będą się konstytuowały, to odbędzie się to w zgodzie z obowiązującym prawem, tj. konstytucją i ustawami, które dokładnie określają sposób powołania, parytety liczbowe oraz zakres działania komisji śledczych, Niestety, dotychczasowy sposób pracy marszałka, który powinien stać na straży tych aktów prawnych, wcale nie daje gwarancji, że tak będzie, bo co innego się mówi, a co innego jest realizowane – dodał Rafał Bochenek.
Ilu przedstawicieli w komisjach powinien mieć PiS?
Z kolei wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta pytany w Studiu PAP o to, ilu jego zdaniem klub PiS powinien mieć przedstawicieli w komisjach złożonych z 11 posłów odpowiedział „czterech lub pięciu”. – To jest oczywiste z tego powodu, że nie może być tak, że przykładowo oni będą mieli 10 osób, a my jednego przedstawiciela, czyli wszyscy na jednego – dodał.
Na pytanie o to, czy boi się rozliczeń rządów Zjednoczonej Prawicy odpowiedział: „Oczywiście, że się nie boimy rozliczeń”. Podkreślił, że mimo wielkiej kampanii przeciw PiS oraz nagłaśnianiu „rzekomych afer”, prawie 8 mln Polaków „nie uwierzyło w wydumane afery”.
Szczegóły dotyczące komisji śledczych
Pierwszy projekt uchwały złożony przez klub KO dotyczący „powołania Komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od dn. 1 stycznia 2019 roku do dn. 20 listopada 2023 roku”.
Komisja śledcza ds. tzw. wyborów kopertowych ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. W projekcie uchwały zapisano, że w szczególności komisja zbada działania ówczesnych członków Rady Ministrów, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i podległych im osób. Sprawdzi też, w jaki sposób realizowane były polecenia członków rządu w tym zakresie, zwłaszcza przez Pocztę Polską i Polską Wytwórnie Papierów Wartościowych.
Złożono również projekt uchwały ws. powołania „Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystywaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dn. 16 listopada 2015 roku do dn. 20 listopada 2023 roku”.
rs
Źródło:
