Kolęda w domu: ksiądz chodzi w odwiedziny duszpasterskie
Z księdzem chodzą zawsze ministranci. To oni pierwsi wchodzą do mieszkania, ale tylko wtedy, jeśli są w nim otwarte drzwi.
- Ministranci zawsze swoje przyjście na klatkę, czy pod dom, oznajmiają dzwonieniem dzwonkiem, wtedy to znak dla mieszkańców, że muszą otworzyć swoje drzwi, jeśli chcą przyjąć kolędę - wyjaśnia ks. Adam Laszewski. - Jeśli drzwi są zamknięte, to nie dobijają się do drzwi, ani nie pukają, tylko idą dalej.
Jeśli okaże się, że spóźniliśmy się na swoją kolędę, możemy poprosić, żeby ksiądz przyszedł na koniec odwiedzin. W wielu parafiach praktykuje się tzw. kolędę dodatkową. Parafianie mogą zamówić wizytę księdza na inny dzień, jeśli nie pasował im ten, który został wyznaczony.
Jak przygotowac się do kolędy?
Mówi Ksiądz Leszek Slipek
Kolęda w domu: Co przygotować?
Na stole powinniśmy przygotować krzyż, który zajmuje centralne miejsce, obok lichtarzyk, czyli dwie lub jedna świeczka.
- Świeczka to symbol Chrystusa, który jest światłością - wyjaśnia ks. Laszewski. - Na stole często pojawia się też Pismo Święte i wtedy ksiądz, który przychodzi, odczytuje fragment.
Na stole możemy też postawić naczynie ze święconą wodą i swoje kropidła.
Jeśli w domu są dzieci, to przygotowują zeszyty z religii, obrazki z rorat, a bierzmowańcy swoje indeksy.
Na stole zwykle kładziemy biały obrus, choć coraz częściej odchodzi się od tej tradycji na rzecz białej serwety czy obrusu ze świątecznymi wzorami. Zdarza się, że są one po prostu kolorowe.
**
Kolęda w domu: Ile trzeba dać księdzu?**
Są parafie, w których zbiera się pieniądze podczas odwiedzin duszpasterskich, ale zdarza się, że księża nie przyjmują pieniędzy, ale po kolędzie w kościele ogłaszana jest kolekta kolędowa, którą dajemy podczas mszy.
Nie ma określonej sumy, którą należy dać księdzu. Czasem do koperty parafianie dadzą nawet 50-100 zł, ale zdarza się, że jest to 10-20 zł. Nie ma jednak obowiązku dawać jakichkolwiek pieniędzy.
- Odwiedziny kolędowe, to czas, kiedy ksiądz odwiedza kościoły domowe, czyli rodziny - podkreśla ks. Adam Laszewski. - Najważniejszy cel to modlitwa oraz błogosławieństwo domu i domowników. Ważna jest też rozmowa duszpasterska, która daje dużo, bo można sprawdzić, jakich ludzi mamy w parafii, komu można pomóc, jak przyciągnąć parafian do kościoła.
Jak przygotowac się do kolędy?
Mówi Ksiądz Leszek Slipek