Kongres Pamięci Narodowej IPN w Warszawie
Kongres Pamięci Narodowej odbędzie się pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia" i zaplanowany jest na trzy dni.
Wydarzenie odbędzie się w terminie 13-15 kwietnia na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. To pierwsze takie wydarzenie, oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, nowe technologie, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.
Organizatorzy powoli odkrywają kolejne szczegóły historycznego wydarzenia. Wiemy już m.in. o warsztatach dla nauczycieli i hackathonie. Teraz IPN ogłosił przygotowanie wystaw przedstawiających polską walkę z totalitaryzmami w XX wieku, wielkie zwycięstwo w 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej i Zbrodnię Katyńską w 1940 r. Tragizm ludzkich losów, heroizm i bohaterstwo, walka o prawdę historyczną i pamięć.
"Nasza niezłomna postawa pozostaje niezwykle aktualna w dzisiejszych czasach w sytuacji bezpardonowej, brutalnej wojny rosyjsko-ukraińskiej, niewytłumaczalnej agresji Rosji na Ukrainę. Powinniśmy się dzielić tymi symbolicznymi momentami w naszej historii z całym światem, dlatego serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy w nowej odsłonie na Kongresie Pamięci Narodowej" - powiedziała Agnieszka Jędrzejak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej IPN.
Tematyka wystaw na Kongresie Pamięci Narodowej
- „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”: międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny, mający na celu upamiętnić wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. To jeden z głównych projektów IPN. Wystawa przypomina bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino. Częścią wystawy jest wirtualny globus prezentujący szlaki cywilne, wojskowe, morskie i lądowe, którymi przemieszczali się Polacy podczas II wojny światowej. Poprzez interaktywny panel sterujący globusem, każdy będzie mógł wybrać region świata oraz poznać historię i losy Polaków z nim związanych.
- „Patrioci. Żołnierze. Żydzi”: multimedialna wystawa prezentuje sylwetki Żydów walczących o niepodległość i granice Polski w latach 1914–1921 oraz ich późniejsze losy. Tysiące polskich Żydów było żołnierzami i oficerami Wojska Polskiego, a większość z nich nie wywodziła się z rodzin zasymilowanych. W latach 1914–1921 walczyli o niepodległość Polski i bronili jej granic przed agresją sowiecką. Interaktywne ekrany i narracja lektora pozwalają zapoznać się z nieznanymi losami bohaterów wspólnej walki o niepodległość.
- „20–40–23”: wystawa przedstawia wielkie zwycięstwo 1920 roku w wojnie polsko- bolszewickiej oraz tragedię roku 1940: Zbrodnię Katyńską. To podróż po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat wybranych postaci historycznych. Multimedialna ekspozycja prezentuje losy wyjątkowych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Będziemy mogli zapoznać się z ich biogramami, obejrzeć fotografie. Najważniejszą częścią ekspozycji jest poruszający 30-minutowy film, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci. Za sprawę wyjątkowej scenografii możemy przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego. „Tu leży armia” – napisał Józef Mackiewicz w 1943 r, kiedy w Katyniu stał nad dołami śmierci, do których oficerowie NKWD wrzucali w 1940 r. zamordowanych na rozkaz Stalina polskich oficerów.
- Wystawa grafik obozowych Marii Hiszpańskiej-Neumann: Maria Hiszpańska-Neumann, polska graficzka, została przez Niemców osadzona w KL Ravensbrück. Życie w obozowym piekle uwieczniła na grafikach, które powstawały w ukryciu.
- Fragmenty wystawy „»Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. 135 rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce”, czyli kolekcji pozyskanej ze Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Uzupełnieniem ekspozycji oryginalnych dokumentów i artefaktów są interaktywne pulpity i projekcje multimedialne. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in.: fragment matrycy drukarskiej, sztandar ze zbiorów Sokolstwa, wirtualny album ze zdjęciami działaczki polonijnej Agnieszki Wisły, jej mundur.
- Archiwum Pełne Pamięci – prezentacja prywatnych kolekcje polskich rodzin i organizacji polonijnych, które w Archiwum IPN stają się częścią narodowego dziedzictwa. Dla zwiedzających przygotowano przestrzenną instalację, która poprzez swoją meblarską formę w metaforyczny sposób nawiązuje do starego strychu, sekretarzyka przodków, w którym zaklęta jest pamięć o przeszłości. Zaprosimy publiczność do samodzielnego rozszyfrowania historii ukrytych w dawnych dokumentach (z czasów wojny i powojennych), wykorzystując w tym celu multimedia i nowe technologie. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym „Archiwalna Oś CZASU”.
Kongres Pamięci Narodowej objęty jest patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Patronat redakcyjny nad Kongresem Pamięci Narodowej objął portal i.pl.

dś