Kongres Pamięci Narodowej. IPN zaprasza na hackathon oraz warsztaty dla nauczycieli

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Jednym z wydarzeń towarzyszących Kongresu Pamięci Narodowej będzie maraton programistyczny Histhack. Zdjęcie ilustracyjne.
Jednym z wydarzeń towarzyszących Kongresu Pamięci Narodowej będzie maraton programistyczny Histhack. Zdjęcie ilustracyjne. Photo by Alex Kotliarskyi on Unsplash
Instytut Pamięci Narodowej informuje o kolejnych etapach przygotowań do Kongresu Pamięci Narodowej. Prowadzony jest nabór da edukatorów i nauczycieli, dotyczący tego, jak korzysta się z archiwum Instytutu, a także rekrutacja na maraton programistyczny dla uczniów Histhack.

Warsztaty dla nauczycieli oraz edukatorów

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na bezpłatne warsztaty w formie masterclass zatytułowane „Jak korzystać z archiwów IPN w pracy edukacyjnej”. Warsztaty, które będą jednym z wydarzeń towarzyszących IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Echa Katynia" oraz Kongresu Pamięci Narodowej skierowane są do edukatorów i nauczycieli zainteresowanych wykorzystaniem archiwaliów w swojej pracy z młodymi ludźmi” – pisze w komunikacie IPN.

Na co mogą liczyć uczestnicy?

„Podczas warsztatów specjaliści i eksperci z działu Archiwum IPN opowiedzą i zaprezentują jakiego rodzaju materiały audio-video oraz fotograficzne można znaleźć w zasobach archiwalnych Instytutu, przybliżą różne dostępne rodzaje dokumentacji. Archiwiści i specjaliści z IPN opowiedzą także o tym, jak wyszukiwać informacje w aplikacjach Cyfrowego Archiwum. Dodatkowo filmowcy i doświadczeni edukatorzy filmowi zaprezentują inspiracje, jak włączać te materiały do pracy edukacyjnej, czy to w postaci warsztatów filmowych czy jako element lekcji historii lub języka polskiego. Całość spointuje omówienie zagadnień związanych z prawami autorskimi i prawnymi aspektami wykorzystania materiałów archiwalnych w procesach edukacyjnych” – czytamy.

Nabór trwa do 5 kwietnia tego roku, warsztaty dla nauczycieli odbędą się 15 kwietnia, w godzinach 10-12:30. Zgłaszać się można pod adres email [email protected], wysyłając jednocześnie formularz RODO.

Hackathon dla uczniów

Drugim wydarzeniem, do wzięcia w którym udziału zachęca Instytut Pamięci Narodowej, jest maraton programistyczny dla uczniów Histhack.

„Hackathon, czyli maraton programowania w konkursowej formule, polega na pracy w interdyscyplinarnych zespołach, sprzyjając tym samym rozwijaniu kreatywności młodych ludzi. Wyniki raportu „Immersyjna edukacja historyczna – w stronę nowych ścieżek edukacyjnych” wskazały na to, jak dużą chęć zaangażowania w tworzenie nowych rozwiązań edukacyjnych, również tych dotyczących nauczania historii, mają nowe pokolenia. Pierwsza edycja HISTHACK jest kolejnym krokiem IPN w kierunku zrozumienia potrzeb nowych pokoleń w zakresie edukacji historycznej oraz poprzez zaangażowanie uczniów do stworzenia nowych rozwiązań edukacyjnych, łączy świat rzeczywisty i cyfrowy oraz obszar edukacji i zabawy” – pisze biuro nowych technologii IPN.

Co będzie zadaniem uczestników?

„W ramach pierwszego etapu konkursu zadaniem każdej drużyny jest opracowanie koncepcji scenariusza historyczno-edukacyjnej gry komputerowej związanej z historią Polski w latach 1917-1990.

Inspiracją dla Was może być projekt gamingowy Instytutu Pamięci Narodowej – „Gra Szyfrów”, która w 2022 r. została włączona do programu nauczania jako treści rekomendowane. Do ścisłego finału zakwalifikowane zostanie 16 drużyn z całej Polski! Czekamy na zgłoszenia sześcioosobowych drużyn składających się z 5 uczniów tej samej szkoły ponadpodstawowej oraz nauczyciela reprezentującego tę samą placówkę – będącego jednocześnie Opiekunem drużyny.

Autorzy najbardziej kreatywnych rozwiązań zaproszeni zostaną do drugiego etapu konkursu, czyli hackathonu HISTHACK organizowanego przez IPN w Warszawie, a szkoły laureatów otrzymają po 4 000 zł na pokrycie kosztów transportu i noclegów uczestników drugiego etapu konkursu” – czytamy w komunikacie.

Zgłoszenia są możliwe do piątku, 17 marca 2023 roku. Zapisywać można się na specjalnej stronie IPN.

Kongres Pamięci Narodowej objęty jest patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Patronat redakcyjny nad Kongresem Pamięci Narodowej objął portal i.pl.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl