Koniec anonimowych komentarzy sposobem na mowę nienawiści?
Interpelacja posłanki Małgorzaty Pępek, która trafiła do ministra cyfryzacji zwraca uwagę na problem anonimowych komentarzy i fakt, że Internet w chwili obecnej jest miejscem:
- bezkarnych oszczerstw,
- negatywnym ośrodkiem wychowawczym młodego pokolenia wyrażonych przez obraźliwe komentarze na forach internetowych.
Sposobem umożliwiającym skuteczną walkę z mową nienawiści, który zaproponowała posłanka Pępek jest:
- obowiązek ujawnienia danych personalnych osoby piszącej,
- uwzględnienie przepisów Ustawy o ochronie danych osobowych i jej nowelizacja.
Posłanka z Żywiecczyzny zaapelowała do ministra cyfryzacji o podjęcie wszelkich niezbędnych działań celem skutecznego zakończenia anonimowości i bezkarności osób obrażających, szkalujących i zastraszających innych.
Anonimowe komentowanie to gwarancja wolności wypowiedzi
Jak minister cyfryzacji postrzega proponowane zmiany? Zdaniem Marka Zagórskiego możliwość anonimowego zamieszczania komentarzy to gwarancja wolności wypowiedzi, a także możliwość szczerego formułowania poglądów bez narażania się na zemstę ze strony krytykowanych.
Nowe grzechy: Facebook, palenie mułem, dręczenie zwierząt. Z...
Nie oznacza to jednak, że anonimowość pozwala na bezkarność, podkreśla Zagórski, wskazując, że są odpowiednie organy, które zajmują się osobami łamiącymi prawo w Internecie.
Anonimowość w Internecie nabrała dodatkowego znaczenia, gdyż dzięki Internetowi każdy, kto ma dostęp do sieci, może ze swoimi poglądami i opiniami dotrzeć do milionów odbiorców. Nałożenie ograniczeń na korzystanie z możliwości jakie oferuje Internet mogłoby być postrzegane jako ingerencja w wolność wypowiedzi. - przytacza słowa ministra Zagórskiego "Gazeta Wyborcza".
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów
HIPOKRATES: Gala wręczenia nagród