Koniec z darmowym wstępem do rzymskiego Panteonu. Turyści muszą płacić

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Turyści będą musieli zapłacić za wstęp do rzymskiego Panteonu
Turyści będą musieli zapłacić za wstęp do rzymskiego Panteonu Fot. Flickr/Adrià Ariste Santacreu
5 euro kosztować będzie bilet wstępu do rzymskiego Panteonu. Z opłaty zwolnieni będą rzymianie oraz dzieci i młodzież. – W Rzymie praktyką jest to, że nie płaci się biletu wstępu do żadnego kościoła, z czym się zgadzam, ale zdaję sobie sprawę z tego, że przypadek Panteonu jest szczególny – powiedział arcykapłan tej bazyliki ksiądz Daniele Micheletti.

To będzie istotna zmiana na turystycznej mapie Wiecznego Miasta, na której Panteon, doskonale zachowana budowla z czasów starożytności, widnieje jako jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków.

Świątynia ma ponad dwa tysiące lat

Jego historia ma ponad dwa tysiące lat. Pierwszą świątynię na Polu Marsowym ku czci boskich patronów Rzymu zbudował w 27 roku przed naszą erą Marek Agrypa, polityk i dowódca wojskowy, najbliższy współpracownik cesarza Oktawiana Augusta. Po pożarze nową świątynię, w zmienionej formie ufundował tam cesarz Hadrian około 125 roku naszej ery.

Na początku VII wieku cesarz Fokas podarował Panteon papieżowi Bonifacemu IV. Tym samym stał się miejscem kultu chrześcijańskiego. Również dzięki temu ocalał w przeciwieństwie do wielu świątyń starożytnego Rzymu, które zostały rozebrane.

Koniec z darmowym wstępem do rzymskiego Panteonu

Bezcenny zabytek, w którym znajduje się między innymi grób Rafaela, wymaga nadzwyczajnej troski, konserwacji i środków na jego utrzymanie. Dlatego po latach dyskusji ostatecznie postanowiono wprowadzić bilety wstępu dla turystów z Włoch i zagranicy, z wyjątkiem zwiedzających rzymian.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, o którym informują włoskie media, wstęp dla zwiedzających będzie dozwolony tylko poza godzinami przeznaczonymi na uroczystości liturgiczne i aktywność duszpasterską. Wstęp będzie wtedy wolny.

Postanowiono, że najwyższa cena biletu wyniesie 5 euro. Bezpłatny wstęp będą mieli wszyscy do 18 roku życia. Osoby w wieku do 25 lat zapłacą 2 euro.

Część wpływów zostanie przeznaczona na działalność dobroczynną

70 proc. wpływów z biletów trafi do włoskiego Ministerstwa Kultury, a 30 proc. do diecezji rzymskiej. Włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano ogłosił, że część wpływów zostanie przeznaczona na działalność dobroczynną na rzecz ubogich.

Porozumienie w sprawie wprowadzenia opłaty zostało podpisane przez resort kultury i kapitułę bazyliki Santa Maria ad Martyres ( Najświętszej Maryi Panny od Męczenników), znanej właśnie jako Panteon.

Bilety zaczną obowiązywać, gdy tylko opracowana zostanie logistyka ich sprzedaży i kontroli.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl