Jak wziąć udział w konkursie – krok po kroku:
1. Zarejestrować się w serwisie polskatimes.pl oraz – po zarejestrowaniu się – uzupełnić swoje dane osobowe w profilu, podając imię i nazwisko (tylko do wiadomości redakcji)
2. Zapoznać się z regulaminem konkursu
3. Odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego właśnie Ty powinieneś wygrać książkę?
4. Przesłać odpowiedź na adres [email protected] za pośrednictwem maila powiązanego z kontem w serwisie
5. Nagrodę należy odebrać w siedzibie naszej redakcji w Warszawie
Nagrody otrzymają osoby, które udzielą najciekawszej odpowiedzi do poniedziałku 20 września 2018 r., do godziny 12.00. Zgłoszenia osób niezarejestrowanych nie będą brane pod uwagę.
Gdzie leży granica pomiędzy sprawiedliwością a obłudą?
Badając sprawę pewnej paczki ze złotem, wysłanej przez jednego z techników z obozu koncentracyjnego Auschwitz do żony, Konrad Morgen przekonał się, że tego typu praktyki to codzienność. Przechwycona przesyłka okazała się wierzchołkiem góry lodowej nielegalnego procederu kradzieży, korupcji i przemytu, mającego miejsce w obozach. Na miejscu, w Auschwitz, Morgen zaobserwował także, iż załoga obozu regularnie dopuszcza się samowolnych zbrodni na więźniach. W cieniu pracujących pełną parą komór gazowych postanowił więc tropić owe „nielegalne” morderstwa.
Przeczytaj więcej: Niemcy kłócili się o podział łupów. Brutalna rozgrywka odbywała się w czworokącie: Frank-Himmler-Bormann-Lammers
Przenosząc się na kolejne placówki z rozkazu Reichsführera SS Heinricha Himmlera, Morgen wizytuje także inne obozy, na obszarach mu podległych: Hertogenbosch/Vught, Kraków Płaszów, Majdanek. Bada przypadek aresztowanego w KL Buchenwald Karla Kocha i jego zboczonej żony Ilse. Za jego sprawą Karl zostaje ostatecznie skazany na śmierć i trafia przed pluton egzekucyjny na tydzień przed zajęciem obozu przez Amerykanów.
Z 800 wszczętych przez Morgena spraw, 200 kończy się wyrokami skazującymi, 5 wniosków o wszczęcie sprawy wobec komendantów umorzono.
Po wojnie Morgen występuje jako świadek w głośnych procesach zbrodniarzy wojennych, m.in. w procesach norymberskich i w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie nad Menem. W czasie procesu w Norymberdze określa SS jako praworządną organizację, która nie miała nic wspólnego z zagładą Żydów…
Kevin Prenger, urodzony w 1980 roku, mieszka w Holandii. Jest redaktorem naczelnym Go2War2.nl, największego holenderskiego portalu poświęconego II wojnie światowej, a ponadto autorem licznych artykułów zamieszczanych m.in. w portalu Historiek.net oraz czasopiśmie „Wereld in Oorlog” („Świat w stanie wojny”). W swych publikacjach stara się rzucać światło na mniej znane aspekty II wojny światowej oraz Holokaustu.
POLECAMY: