Kontrole liczników w samochodach. Łowicz: Drogomierz w ciężarówce był cofnięty o 600 tys. kilometrów. Co grozi za cofanie licznika

Jakub Oworuszko
Aneta Zurek / Polska Press
Od 1 stycznia 2020 roku policjanci i inspektorzy transportu drogowego kontrolują liczniki (drogomierze) w pojazdach. Kilka dni temu policjanci z Łowicza zatrzymali do kontroli ciężarówkę, której stan licznika nie zgadzał się o ponad 600 tysięcy kilometrów, z kolei ITD wykryła licznik przekręcony aż o 365 tys. kilometrów. Za "przekręcanie" licznika w samochodzie grozi do nawet pięciu lat pozabwienia wolności.

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy - policjanci i inspektorzy ITD sprawdzają stan liczników w kontrolowanych pojazdach. Jeśli wykryją nieprawidłowości, kierowca nie otrzymuje mandatu - sprawa trafia do wydziału dochodzeniowo-śledczego, który ustala kto i kiedy zmienił wskazania licznika. Nie zawsze winny musi być kierowca lub właściciel pojazdu, ale np. mechanik.

Zmiany w prawie mają przede wszystkim na celu ochronę kupujących przed nieuczciwymi handlarzami, którzy np. sprowadzają samochody z zagranicy i zmniejszają ich przebieg, by podnieść wartość pojazdów.

CZYTAJ TAKŻE: TOP 5 najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce

Mimo że kontrole liczników są prowadzone dopiero od dwóch tygodni, to już możemy mówić o rekordach.

Kraków: służbowy mercedes sprinter w grudniu 2019 roku podczas przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej miał 2 mln 8 tys. 533 km przebiegu, a w połowie stycznia milion kilometrów mniej - 993 tys. 892 km. Kierowca wyjaśnił, że to pojazd służbowy, w którym według informacji jego szefa wymieniany był drogomierz. Policjanci weryfikują te informacje - podał polsatnews.pl.

W niedzielę (12.01) policjanci z łowickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej ciężarówkę, której stan licznika nie zgadzał się o ponad 600 tysięcy kilometrów! Wartość stanu licznika nie zgadzała się z wpisem, który widniał w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu o ponad 600 tysięcy kilometrów. W związku z tym policjanci zabezpieczyli pojazd. Śledczy obecnie wyjaśniają jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.

Ciężarówkę z zaniżonym o 365 tysięcy kilometrów stanem drogomierza, bez ważnego przeglądu technicznego i licznymi usterkami zatrzymał do kontroli na autostradzie A4 patrol Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Stan licznika był niższy o 365 tysięcy kilometrów od ostatniego badania technicznego pojazdu, które zostało wykonane w grudniu 2017 roku. Niesprawny pojazd wycofano z ruchu. Wyjaśnianiem powstałych rozbieżności przejechanych kilometrów na liczniku auta zajmuje się policja.

Na początku stycznia policjanci zatrzymali na drodze krajowej nr 8 w Szypliszkach (woj. podlaskie), volkswagena, którego licznik został cofnięty o ok. 300 tys. kilometrów. Rzeczywisty przebieg wynosił ok. 550 tys. km.

Jaka kara za przekręcanie liczników?

Za zmiany w licznikach grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanika w warsztacie. Możliwa jest także kara grzywny, w niektórych przypadkach sądy będą mogły umorzyć postępowanie.

Podobne przepisy obowiązują w wielu krajach UE. W Niemczech za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów w samochodzie można dostać 5 lat więzienia.

Kto może kontrolować licznik w samochodzie?

Przebieg auta na podstawie danych z bazy CEPIK może sprawdzać policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, a nawet Żandarmeria Wojskowa i służby celne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 stycznia, 10:23, eewweerr:

Porada - nie kupujcie od posrednikow - czyli pieniazki placcie właścicielowi na umowie kupna sprzedaży - dlaczego? pośrednik przekręci licznik, a wina spadnie na kupującego i sprzedajcego , a n się będzie z was smial.

Popieram, samochód tylko od właściciela, którym jeździł co najmniej kilka lat. Pełno pokątnych handlarzy nie mających działalności, którzy sprzedają na tzw "Niemca". Trzeba być niespełna rozumu, żeby kupić takie auto, że nie wspomnę, iż jest to przestępstwo potwierdzenia nieprawdy w dokumentach.

e
eewweerr

Porada - nie kupujcie od posrednikow - czyli pieniazki placcie właścicielowi na umowie kupna sprzedaży - dlaczego? pośrednik przekręci licznik, a wina spadnie na kupującego i sprzedajcego , a n się będzie z was smial.

O
Oli
14 stycznia, 15:36, olo:

kolejne dymanie polaczków, kupujesz auto i idziesz siedziec bo twoja, hahahaha państwo teoretyczne

A ja wierzę, że państwo w końcu zaczęło chronić normalnych uczciwych obywateli i wzięło się za mafie, kasty i wszytkich innych myślących dotychczas, że są poza prawem.

O
Osa

Od kiedy licznik wyświetla mln kilometrów? Przecież po przekroczeniu 999 999 zeruje się

w
www.eu-transport.pl

Wiadomo, że nie zawsze winny musi być kierowca lub właściciel pojazdu, ale np. handlarz. Także jeśli kontrola wykryje nieprawidłowości, kierowca nie otrzymuje mandatu tylko kieruje sprawę do wydziału dochodzeniowo-śledczego, który ustala kto i kiedy zmienił dane licznika.

o
olo

kolejne dymanie polaczków, kupujesz auto i idziesz siedziec bo twoja, hahahaha państwo teoretyczne

Wróć na i.pl Portal i.pl