Korki w centrum Gdańska. To może być dopiero początek prawdziwych utrudnień. Koniec prac nie tak szybko

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Dopiero w drugim kwartale 2023 roku wróci drogowa normalność w centrum Gdańska, wraz z zakończeniem prac przy ul. 3 Maja. Podpowiadamy, jak ominąć korki.

Poważne utrudnienia drogowe w centrum miasta wiążą się z pracami drogowymi na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Nowe Ogrody. W nocy z niedzieli na poniedziałek (13-14 listopada) trasa na wysokości Urzędu Miejskiego została zamknięta. Na ulicy 3 Maja i Nowych Ogrodach zostanie zbudowany system, który ma poprawić odprowadzanie wody podczas silnych ulew.

Zważywszy na duży zakres prac i lokalizację, w której zazwyczaj jest gęsty ruch (okolice Urzędu Miejskiego w Gdańsku), inwestycja została podzielona na 7 etapów. Roboty zaczęły się 17 października 2022 roku. Od 3 listopada wstrzymany był w tym miejscu ruch tramwajów. Pierwsze etapy zakończono, przyszedł czas na trzeci (poszczególne fazy inwestycji nie powinny się na siebie „nakładać”) - czyli ten, który rozpoczął się z 13 na 14 listopada.

Zaznaczmy, obecne utrudnienia mogą być dopiero początkiem znacznie poważniejszych korków w tej części Gdańska. Wynika tak choćby z analizy kolejnych, planowanych etapów inwestycji. Po przerwie na czas świąt (24 grudnia - 8 stycznia: przywrócenie przystanku Urząd Miejski 01, przywrócenie ruchu w ul. 3 Maja, choć możliwe będą miejscowe zawężenia) rozpoczną się kolejne prace.

Szczególnie uciążliwy może być etap IV inwestycji (9.01-29.01.2023 r.). Plan zakłada zamknięcie przejścia dla pieszych w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego, zamknięcie ul. 3 Maja w kierunku CH Forum na wysokości Urzędu Miejskiego, zamknięcie ul. 3 Maja w kierunku CH Forum oraz lewoskrętu w ul. Nowe Ogrody w kierunku Hucisko na wysokości aresztu (prawoskręt w kierunku ul. Kartuskiej na wysokości aresztu pozostanie otwarty).

W kolejnych fazach inwestycji zamykane będą przejścia dla pieszych w poszczególnych częściach skrzyżowania ul. 3 Maja i Nowe Ogrody oraz zwężenia jezdni na Hucisku.

Roboty mają się zakończyć w drugim kwartale 2023 r.

- Zobowiązaliśmy wykonawcę do ustawienia dodatkowych znaków na wszystkich głównych drogach dojazdowych do centrum Gdańska - mówiła po poniedziałkowych (14.11.2022 r.) utrudnieniach Aneta Niezgoda, rzecznik Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Udostępnienie kierowcom przynajmniej jednego pasa w kierunku dworca PKS będzie możliwe najwcześniej na początku grudnia. Konieczność rozkopania, a w konsekwencji zamknięcia jezdni dla ruchu jest spowodowana technologią robót. W tym miejscu trzeba wykonać przebiegające w poprzek jezdni połączenie dwóch studni. Bez wykopu nie da się tego przeprowadzić. Dodatkowo sytuację utrudnia ograniczone z obu stron miejsce prowadzenia prac. Są tam m.in. mury oporowe centrum handlowego i dlatego prace trzeba przeprowadzić z największą starannością. Harmonogram prac uzależniony jest m.in., od warunków pogodowych, jednak dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej udrożnić skrzyżowanie. Jak pokazuje praktyka, w przypadku robót drogowych generujących duże utrudnienia, korki z każdym dniem powinny maleć. W poniedziałek wielu kierowców wydawała się zaskoczona zamknięciem drogi.

Objazdy

W związku z obecnymi pracami przy utworzony został objazd ulicami Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Nowe Ogrody. Kierowcy jadący ulicą 3 Maja od dworca mają możliwość jedynie skrętu w prawo w ul. Nowe Ogrody. Wyłączony z ruchu został również prawy pas ul. Nowe Ogrody w kierunku Huciska (dopuszczony jest jedynie ruch na wprost, bez możliwości skrętu w prawo i lewo w ul. 3 Maja). Poza tym wyłączone z ruchu pieszego jest przejście dla pieszych na ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego - przejście przez jezdnię jest możliwe po drugiej stronie skrzyżowania przez przejście dla pieszych na wysokości aresztu.

Jak ominąć miejsce prac?

Jadąc w kierunku Wrzeszcza od strony wschodniej (Warszawa/Elbląg) lepiej wybrać trasę ul. Majora Henryka Sucharskiego, Tunelem pod Martwą Wisłą, aleję Macieja Płażyńskiego, ulice Uczniowską, Jana Kochanowskiego, Tadeusza Kościuszki oraz aleję gen. Józefa Hallera. Następnie kierować się ul. Adama Mickiewicza i Stanisława Wyspiańskiego. Natomiast wyjeżdżając z Wrzeszcza (wysokość Galerii Bałtyckiej) w stronę Pruszcza Gdańskiego najlepiej wydostać się na Obwodnicę Trójmiasta w kierunku Łodzi i zjechać dopiero w Straszynie. Z kolei z okolic Politechniki Gdańskiej kierując się na Chełm najlepiej wybrać trasę ul. Sobieskiego. Następnie odbić na ul. Nową Medyków. Potem kierować się ul. Powstańców Warszawskich, Pohulanka i Lubuską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl