Koronawirus. Lekarze nie godzą się na uciszanie w sprawie epidemii. Fundacja Aliva organizuje kampanię informacyjną

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
123rf
Ministerstwo Zdrowia wysłało w ubiegłym miesiącu pismo do wszystkich konsultantów medycznych, w którym umożliwia wypowiadanie się na temat epidemii określonej grupie specjalistów i to po konsultacji z resortem. Środowisko lekarskie jest oburzone takim postępowaniem, a Fundacja Alivia rusza z akcją #nasNIEuciszycie i zbiera informacje na temat sytuacji w polskich placówkach onkologicznych.

W drugiej połowie marca Ministerstwo Zdrowia miało wysłać specjalne pismo do konsultantów krajowych, w którym zakazuje się wypowiadania konsultantom wojewódzkim na temat bieżącej sytuacji epidemiologicznej i stanu przygotowań placówek. Od teraz wskazana możliwość przysługuje jedynie konsultantom krajowym, ale po wcześniejszej konsultacji z resortem zdrowia. Z takim obrotem sprawy nie zgadza się środowisko lekarskie.

Prawo lekarzy do wolności wyrażania opinii i poglądów

Lekarze oraz lekarze dentyści – jak wszyscy – mają prawo korzystać z gwarantowanej im Konstytucją wolności wyrażania opinii i poglądów na temat aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia, w tym przygotowania placówek ochrony zdrowia do działania w warunkach stanu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. W ocenie Prezydium zakazy wypowiadania się, które próbują narzucać w tej mierze pracodawcy lub zwierzchnicy służbowi, nie znajdują uzasadnienia - poinformowała Naczelna Izba Lekarska.

Na Konstytucję powołał się również Rzecznik Praw Obywatelskich, który w liście do ministra Łukasza Szumowskiego poprosił o wskazanie podstawy prawnej dla takiego działania, jednocześnie zaznaczając, że obywatele mają prawo do uzyskania informacji.

- Pragnę zauważyć, że stosownie do art. 54 ust. 1 Konstytucji RP każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Natomiast zgodnie z art. 61 ust. 1 Konstytucji RP obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. W stanie epidemii kluczowym jest, by rzetelne informacje o stanie przygotowania szpitali, zagrożeniu dla przedstawicieli kadr medycznych, jak również sposobach zabezpieczenia osobistego przed zakażeniem były udostępnianie społeczeństwu oraz odpowiednim organom państwa - napisał Adam Bodnar w liście do resortu zdrowia.

Niektórzy podnoszą jednak, że konsultanci i lekarze wypowiadający się w mediach, powinni z większą uwagą podchodzić do kwestii epidemiologicznych, aby nie podnosić i tak napiętej atmosfery.

Fundacja rusza z akcją #nasNIEuciszycie

Z kolei Fundacja Alivia zajmująca się wsparciem chorych na nowotwory rusza z akcją #nasNIEuciszycie i stworzyła specjalną kampanię, której celem jest zbieranie i publikacja głosów lekarzy pracujących w polskich oddziałach onkologicznych. Chorzy na raka są najbardziej narażeni na powikłania zakażenia koronawirusem, a ich bezpieczeństwo powinno stanowić priorytet.

- Dzięki prostej i anonimowej ankiecie zbierzemy aktualne dane dot. opieki onkologicznej w Polsce i przygotowania placówek onkologicznych do epidemii - wyjaśnia Joanna Frątczak - Kazana z Fundacji Alivia. - Pracowników medycznych będziemy pytać m.in. o dostęp do środków ochronnych, przypadki odwoływania badań i zabiegów. Można będzie też ocenić bezpieczeństwo chorych i personelu oraz braki kadrowe. Natomiast pacjentów poprosimy o opinię na temat przygotowania ośrodków oraz subiektywnego poczucia bezpieczeństwa.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Pierwsze komentarze...

Pojawiły się już pierwsze komentarze i opinie nadsyłane przez specjalistów onkologii, którzy informują o brakach maseczek zwłaszcza w przypadku personelu medycznego.

Pacjenci dostają zwykłe maseczki chirurgiczne przy wejściu do szpitala. Jednak pielęgniarki są bez masek, z małą ilością środków ochronnych. Zdrowy rozsądek nakazuje, żeby dbać o siebie, a maski są najlepszym rozwiązaniem. Doświadczenia ze świata wskazują, że to może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Dlatego prosimy o pomoc w zdobyciu masek i innych środków ochronnych. Przyjmując 25 osób w poradni trudno czuć się bezpiecznie - poinformował jeden z onkologów, współpracujący z fundacją.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Panie Prezydencie to Pan powinien nam zapewnić środki ochrony osobistej, nakazać bezwzględnie noszenia masek wszystkim! żeby zachamować rozprzestrzanie się wirusa, zapewnić środki ochrony personelowi medycznemu. Kto ma głosować na Prezedenta który stworzył dziurawą tarcze, pcha po trupach do wyborów. Można było walkę z koroną rozegrać tak aby wygrać w tej chwili jest tak wszystko robione że Naród Polski się odwraca nikt o zdrowych zmysłach nie zagłosuje. Ja listonosza mojej rodzinie wpuścić nie pozwolę życie moje i Klicha bliskich jest najważniejsze a nie długo zabraknie nam środków do życia!!!!

Wróć na i.pl Portal i.pl