Koronawirus: Nawet USA nie radzą sobie z epidemią. Brakuje odczynników, przybywa zakażonych i ofiar SARS-CoV-2 [wideo]

Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Stany Zjednoczone też zmagają się z koronawirusem. Mimo nowoczesnej służby zdrowia przybywa zakażonych i ofiar groźnego wirusa.

Koronawirus rozlewa się coraz bardziej po świecie. Wielu medyków ostrzega: powstrzymanie zarazy będzie bardzo trudne, niektórzy ekonomiści widzą już kryzys na horyzoncie.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE SARS-CoV-2:

Problemy mają nie tylko biedne kraje, w których poziom medycyny pozostawia wiele do życzenia. Nie radzi sobie z wirusem także Ameryka, a przede wszystkim najbardziej „zakażony” stan Waszyngton.

Wściekłość i gniew tamtejszych mieszkańców, którzy nie mogą być szybko podani badaniom na obecność koronawirusa jest coraz większa. Wszystko przez ograniczone możliwości służby zdrowia.

Kliniki w rejonie Seattle notują wzrost liczby ludzi, którzy chcą się poddać badaniom, stan Waszyngotn ma 40 przypadków koronawirusa i 10 zgonów.

Pracownicy służby zdrowia w hrabstwie King w Seattle, gdzie zanotowano większość zakażeń, proszą tych, którzy łagodnie przechodzą chorobę, by pozostali w domu i nie zgłaszali się do szpitalu na badania, bo to zwiększa ryzyko zarażenia innych.

- Jest ogromne zapotrzebowanie na testy, jest wielu chorych, którzy chcą wiedzieć, czy mają koronawirusa – mówi urzędniczka stanu Waszyngton Kathy Lofy. Robimy wszystko, by zwiększyć liczbę badań.

Pielęgniarka z Monroe na przedmieściach Seattle Paula Ruedebusch prosi pacjentów, by nie wyżywali się na personelu medycznym.

- Ludzie nas przeklinają, krzyczą na nas i ciskają w nas brudnymi maseczkami, plują na podłogę, bo nie można wszystkim szybko zrobić testy - mówi Ruedebusch.

Patty Hayes, szefowa wydziału zdrowia w hrabstwie King dodaje, że kliniki i szpitale zostaną zatkane. Aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, zaleca się mieszkańcom unikania spotkań w grupach powyżej 10 osób i zachęca się chorych oraz starszych do pozostania w domu.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Problem ma też Kalifornia, która ogłosiła alarm po zgłoszeniu pierwszej śmiertelnej ofiary koronawirusa. W USA wirus zabił już 11 osób.

71-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu niedaleko Sacramento, miał dolegliwości zdrowotne i przebywał na statku wycieczkowym Princess, który wypłynął z San Francisco i odwiedził Meksyk.

Statek jest obsługiwany przez Carnival, którego inna jednostka Diamond Princess została poddana kwarantannie w ubiegłym miesiącu w Japonii, gdy wykryto koronawirusa u wielu pasażerów.

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

Dziesięć z 11 zgonów w USA miało miejsce w stanie Waszyngton, były też ofiary w Teksasie i Nebrasce. Alarmu z powodu zagrożenia koronawirusem obowiązuje też na Florydzie.

Biały Dom zapowiada rozszerzenie testów na obecność koronawirusa na inne regiony USA.
Obecnie jest w tym kraju co najmniej 150 pacjentów w 16 stanach.

Wiceprezydent USA Mike Pence, mianowany przez Donalda Trumpa odpowiedzialnym za działania mające ograniczyć zagrożenie wirusem mówi, że Biały Dom rozpocznie cykl informacyjny o koronawirusie w telewizji.

Wielu jednak zarzuca administracji Trumpa powolną reakcję na pojawienie się zagrożenia.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Mike Pence obiecuje, że amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zniosą obecne ograniczenia w przeprowadzeniu testów na obecność koronawirusa.

- Podczas rozmów z urzędnikami, którzy zajmują się sprawami zdrowia dowiadywałem się, że testy nie będą przeprowadzane u osób z łagodnymi objawami. Wydajemy jasny przekaz: zgodnie z zaleceniami lekarzy każdy Amerykanin może zostać przebadany.

Problem w tym, że wiele laboratoriów publicznej służby zdrowia ma ograniczone zdolności wykonywania badań. Jest też kwestia kosztów, nieubezpieczeni płacą po tysiąc dolarów za test.

Koronawirus stał się przedmiotem obrad polskiego Sejmu. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy 2 marca zostało zwołane posiedzenie parlamentarzystów, podczas którego przyjęto ustawę dotyczącą COVID-19. Jeżeli przepisy wejdą w życie, diametralnie zmieni się sytuacja pracowników, w tym rodziców. Zobacz, jakie zmiany szykuje parlament.

Koronawirus w Polsce vs. zmiany w prawie (obowiązkowa praca ...

Dlatego Izba Reprezentantów zatwierdziła pomoc w wysokości 8,3 mld USD na zwalczanie w nagłych wypadkach koronawirusa.

Broniąc się przed wirusem USA zakazały wjazdu cudzoziemcom, którzy odwiedzili Chiny w ciągu ostatnich 14 dni. Specjaliści od turystyki już ostrzegają, że zagraniczne przyjazdy do spadną o 6 proc. do maja. Byłby to największy spadek od kryzysu finansowego w 2008. W ub. roku do USA przybyło około 80 miliona zagranicznych turystów.

Bank Światowy z kolei przeznaczył 12 mld USD na pomoc dla krajów rozwijających się, które zmagają się z rozprzestrzenianiem koronawirusa. Spowolnienie gospodarcze w tych krajach może je wpędzić w recesję.

Potwierdzono już ponad 92 tysięcy przypadków koronawirusa na świecie, z czego ponad 80 tys. znajduje się w Chinach kontynentalnych. Ponad 3000 osób zmarło na świecie, ogromna większość w Chinach.

Krajem najbardziej doświadczonym przez koronawirusa poza Chinami jest Korea Południowa. Zanotowano tam prawie 5,5 tys. zakażeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

w Stanach mają straszną służbę zdrowia, nasza to przy niej jest luksus. Tam jest dobry poziom rozwoju medycyny i badań naukowych ale korzystają z tego tylko bogaci. Mnóstwo ludzi w Stanach nie ma żadnego ubezpieczenia, a nieraz ci którzy mają np. i tak dostają niespodziewane rachunki na tysiące dolarów, bo np. lekarz w przychodni, który ich leczył akurat nie miał umowy z ich ubezpieczycielem. Obama chciał wprowadzić obamacare, czyli powszechny dostęp służby zdrowia nawet dla najbiedniejszych to były protesty że to trzeba utrzymać z budżetu Nie ma co się zachwycać służbą zdrowia w Stanach. Trumpowi ten stan odpowiada, on jest bogaty, senatorowie też

G
Gość

No nie lecę, 1000 dolarow za test, 1000 za wizytę, to ile za szpital i leczenie, tam juz pewnie kilkadziesiat tys. jest zarazonych tylko nikt się nie leczu bo drogo

G
Gość

"Dziesięć z 11 zgonów w USA miało miejsce w stanie Waszyngton, były też ofiary w Teksasie i Nebrasce." Po połowie? ;)

s
stk

trzeba koniecznie zwiększyć produkcję rakiet przeciwwirusowych krótkiego zasięgu i ostrzelać zjednoczony bajzel ameryki północnej

Wróć na i.pl Portal i.pl