Ustawa ws. koronawirusa: Regulowane ceny produktów, zasiłki dla rodziców i strefy epidemii. Jakie zmiany wprowadził Sejm?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
fot. pixabay
Na specjalnie zwołanym posiedzeniu Sejm uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Co zawiera specustawa? Znalazły się w niej zapisy dotyczące m.in. zasiłków dla rodziców, stref epidemii, regulacji cen, a także dodatkowych uprawnień premiera, wojewodów i szefa GIS.

Izba niższa parlamentu uchwaliła w poniedziałek późnym wieczorem ustawę, mającą usprawnić prewencję i zwalczanie chorób zakaźnych, m.in. koronawirusa z Chin. Ordynacja zawiera przepisy mówiące jak postępować w sytuacjach kryzysowych, aby zminimalizować zagrożenie dla zdrowia publicznego.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:

Za przyjęciem ustawy głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, po głosowaniu powiedział dziennikarzom, uchwalona ustawa daje jedynie narzędzia. - Spać spokojnie Polacy będą mogli, kiedy my je wykorzystamy, kiedy będziemy wykonywali to, do czego w tej ustawie jesteśmy zobligowani (...) Pracowaliśmy przez długie dni i tygodnie wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, z Ministerstwem Zdrowia i z innymi resortami po to, żeby już wdrożyć pewne procedury – mówił szef resortu zdrowia.

Co jest w specustawie dot. koronawirusa?

Ustawa zawiera m.in. zalecenia dla pracodawców. Mówi ona, że pracodawca, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu.

Koronawirus stał się przedmiotem obrad polskiego Sejmu. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy 2 marca zostało zwołane posiedzenie parlamentarzystów, podczas którego przyjęto ustawę dotyczącą COVID-19. Jeżeli przepisy wejdą w życie, diametralnie zmieni się sytuacja pracowników, w tym rodziców. Zobacz, jakie zmiany szykuje parlament.

Koronawirus w Polsce vs. zmiany w prawie (obowiązkowa praca ...

Rodzice zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, będą mogli otrzymać dodatkowy zasiłek, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Ustawa wprowadza także zwolnienie z kontroli na lotniskach dla służb medycznych oraz wprowadza możliwość wyłączenia prawa zamówień publicznych w odniesieniu do zamówień niezbędnych do przeciwdziałania wirusowi z Chin.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Obowiązkowa hospitalizacja

Jeden z zapisów nowej ustawy mówi, że "w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na choroby zakaźne mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji".

Koronawirus. Nowe upewnienia dla premiera i wojewody

Na wniosek ministra zdrowia szef rządu uzyska możliwość nałożenia obowiązków na spółki lecznicze i samorządy, a także wydawania poleceń innym podmiotom w tym przedsiębiorcom.

Natomiast wojewoda będzie mógł wydawać polecenie organom administracji - także samorządowej.

Koronawirus w Polsce. SARS-Cov-2 na paczce z Chin lub u psa?...

Z kolei Generalny Inspektor Sanitarny będzie miał prawo wydawania decyzji, zaleceń i czynności zapobiegawczych lub kontrolnych różnym osobom prawnym.

Premier będzie mógł wydawać polecenia przedsiębiorcom

Jeden z zapisów ustawy daje prezesowi Rady Ministrów możliwość wydawania poleceń osobom prawnym, przedsiębiorcom oraz jednostkom organizacyjnym, które osobowości prawnej nie posiadają.

"Polecenia są wydawane w drodze decyzji administracyjnej, podlegają one natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz nie wymagają uzasadnienia" - głosi treść ustawy.

Ustalone ceny na produkty

Nowo uchwalona ustawa zakłada, że minister zdrowia, na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które można wykorzystać w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi.

Koronawirus rozprzestrzenia się nie tylko w Azji, ale również w Europie. Mimo że w prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia, wprowadzono dodatkowe środki ostrożności, ryzyko zakażenia wirusem 2019-nCoV jest realne, i to nie tylko w Azji, ale również w Europie. Wyjaśniamy, jak podejść do koronawirusa w kontekście pracy.

Koronawirus a praca. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki ma pra...

W przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z wirusem z Chin, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.

Koronawirus. Rząd określi strefy epidemii

Przyjęta ustawa mówi, że w skrajnym przypadku - gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów - rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii albo stan zagrożenia epidemicznego i rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Opozycja zagłosowała "za", a teraz krytykuje

Teraz ustawa trafi do Senatu. Rzecznik rządu Piotr Muller stwierdził na antenie TVP, że „jeżeli wczoraj Koalicja Obywatelska, SLD poparły tę ustawę, to znaczy, że w Senacie już uwag do niej nie będzie”.

Jednak, choć ustawa została przyjęta prawie jednomyślnie to w mediach społecznościowych pojawiają się głosy krytyki nowej ordynacji ze strony opozycji.

- Ta ustawa bez środków finansowych to wydmuszka. A rząd nie zaplanował żadnych(!)dodatkowych pieniędzy. Tymczasem budżet jest naciągnięty jak cięciwa, więc mówienie o przesuwaniu środków i korzystaniu z rezerw to kpina! - stwierdziła w mediach społecznościowych posłanka PO Izabela Leszczyna.

- Wczoraj premier i minister zdrowia prezentowali w Sejmie urzędowy optymizm, ale ustawa o zwalczaniu koronawirusa przypomina ustawę o stanie wyjątkowym. To w końcu jest zagrożenie epidemią czy go nie ma? - stwierdził na Twitterze Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej.

MASKI ANTYWIRUSOWE CHRONIĄCE DROGI ODDECHOWE
>> Sprawdź modele w sklepie <<

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, kt&oacute;ry od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się r&oacute;wnież w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środk&oacute;w? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasob&oacute;w danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, kt&oacute;re z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl