Koronawirus w Polsce: Galerie i centra handlowe otwarte od 4 maja 2020 r. Jak będą wyglądać zakupy w galeriach? [PORADNIK, 4.05.2020]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Koronawirus w Polsce: Galerie i centra handlowe otwarte od 4 maja 2020 r. Jak będą wyglądać zakupy w galeriach? [PORADNIK, 2.05.2020]
Koronawirus w Polsce: Galerie i centra handlowe otwarte od 4 maja 2020 r. Jak będą wyglądać zakupy w galeriach? [PORADNIK, 2.05.2020] Dobuszynski
Centra i galerie handlowe od poniedziałku, 4 maja 2020 r., ponownie będą otwarte. Co się zmieni? Jak będą wyglądać zakupy w galeriach? Czy będą otwarte restauracje i bary?

Galerie handlowe od 4 maja 2020 r.

Rząd zezwolił od 4 maja na otwarcie obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 (galerii handlowych, parków handlowych i obiektów handlowych).

Jak od poniedziałku będzie wyglądać działalność i kogo obowiązują wytyczne w pytaniach i odpowiedziach:

Czy wymagana będzie bezpieczna odległość?

Tak. Wymagane jest utrzymanie odległości społecznej przynajmniej 2 metry pomiędzy klientami galerii handlowej (komunikacja do klientów, naklejki taśmowe, przy kasach, na podłodze, co 2 metry).

Czy w galerii będziemy musieli mieć zakryty nos i usta?

Tak. Istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa (maseczką lub innym materiałem) przez każdą osobę przebywającą w galerii, zgodnie z obowiązującym prawem.

Czy w galerii będzie można nabyć maseczki i gdzie?

Galerie muszą zapewnić możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie będącym na terenie obiektu handlowego lub punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu w tym umieszczenie stosownej komunikacji przy wejściu o takiej możliwości ze wskazaniem lokalizacji takiego sklepu, ewentualnie ustawienie automatów do kupowania maseczek.

Ile osób będzie mogło przebywać w galerii?

Obiekt handlowy zobowiązany jest przestrzegać obowiązujących przepisów prawa odnoszących się do maksymalnej liczby osób mogącej przebywać na terenie obiektu i/lub w obszarze danego lokalu handlowego. Oznacza to jedną osobę na 15 metrów kwadratowych powierzchni całej galerii oraz jedną osobę na 15 metrów w danym sklepie.

Ile wejść i wyjść będzie czynnych?

W zależności od konstrukcji danego obiektu zaleca się uruchomienie jak największej liczby wejść oraz zlikwidowanie barier, umożliwiając bezkontaktowe przechodzenie przez portale, w miarę możliwości również w toaletach, lub uruchomienie bezkolizyjnej organizacji wejścia i wyjścia do obiektu na zasadzie jedno wejście - jedno wyjście, by móc liczyć klientów.

Które miejsca w galerii będą nieczynne?

Strefy aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), strefy gier, kina, również gastronomiczne a także strefy relaksu oraz strefy odpoczynku (włączając w to ławki).

Czy w galeriach będą dostępne punkty dezynfekcyjne dla klientów?

W galeriach będą zainstalowane możliwie w dużej liczbie pojemniki z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach (również do placówek wewnątrz), w toaletach, przy kasach.

Będzie obowiązek noszenia przez klientów sklepów rękawiczek?

Tak. Będzie obowiązek noszenia przez klientów w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych zapewnionych przez operatora danego sklepu.

Czy w galerii będzie informacja dla klientów o obowiązujących obostrzeniach?

Tak. Będą wydawane komunikaty przez system dźwiękowy, systemy audiowizualne i inne systemu komunikacji z klientem na terenie galerii handlowej dot. zachowania odległości między kolejnymi osobami, unikania skupisk ludzi, noszenia osłon ust i nosa oraz przestrzegania zasad higieny.

Jakiej działalności dodatkowej nie będzie można prowadzić?

Nie będzie można roznosić ulotek, organizować wydarzeń promocyjnych i innych akcji na terenie obiektów handlowych.

Czy będzie można coś zjeść na terenie galerii?

Obowiązywać będzie zakaz spożywania jakichkolwiek posiłków i produktów w przestrzeni komunikacyjnej.

Czy będą czynne przebieralnie?

Sklepy będą miały obowiązek wyłączenia z użytku, lub dokładnego czyszczenia (po każdym kliencie) środkami chemicznymi przebieralni w sklepach na terenie obiektu handlowego.

A co z wymianą powietrza w galerii?

Galerie będą zobowiązane do rygorystycznych zasad w zakresie wysokiej krotności wymiany powietrza w obiekcie poprzez doprowadzanie do obiektu głównie atmosferycznego powietrza z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji.

Infrastruktura w galeriach

Parkowanie

Galerie muszą informować klientów o konieczności parkowania na co drugim miejscu a w przypadku braku takiej możliwości o zachowanie dystansu przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdów.

Place zabaw

Galerie muszą wyłączyć z użytku wszelkiego rodzaju fontanny, placóe zabaw i kąciki zabaw.

Szatnie

Szatnie, przechowalnie ubrań i przedmiotów będą nieczynne.

Toalety

Zarządzający galerią handlową muszą zapewnić dokładne czyszczenie środkami chemicznymi toalet przynajmniej cztery razy dziennie oraz informować klientów o konieczności ograniczenia liczby osób przebywających w toaletach aby umożliwić zachowanie bezpiecznych odległości.

Infrastruktura wspólna

Zaleca się codzienną, regularną, przynajmniej dwukrotną w ciągu dnia dezynfekcję drzwi, schodów ruchomych oraz innych elementów infrastruktury wspólnej oraz regularną, nie rzadziej niż co godzinę, dezynfekcję powierzchni dotykowych infrastruktury wspólnej: klamek, poręczy, blatów.

ProteGo Safe poinformuje

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z aplikacji ProteGO Safe, która ma pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i wychodzeniu z obostrzeń związanych z pandemią. Aplikacja ma poinformować nas, jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. ProteGO Safe może też przydać się na zakupach - osoby posiadające aplikację będą mogły wchodzić do sklepów, nawet gdy będzie w nich już osiągnięty limit klientów dyktowany powierzchnią handlową. To jednak budzi pytania o bezpieczeństwo naszych danych i prywatności.

Dla pracowników galerii

Obowiązki
Pracownicy muszą nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków, zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (dwa metry), regularnie i dokładnie myć ręce zgodnie z instrukcją, unikać dojazdów do pracy środkami komunikacji publicznej.

Gastronomia w galeriach handlowych i hotelach. Jak to będzie?

Restauracje

Wiadomo, że galerie handlowe, to także miejsca w których dotychczas można było coś zjeść na miejscu. Jak to będzie wyglądało od poniedziałku, 4 maja 2020 r. Co dalej?

Od poniedziałku, 4 maja 2020 r., galerię będą miały obowiązek wydzielenia strefy gastronomicznej widoczną, fizyczną barierą.
Będzie obowiązywało ograniczenie liczby klientów w strefie gastronomicznej - na jedną osobę powinno przypadać minimum 15 metrów kwadratowych.

W strefach gastronomicznych musi obowiązywać szczególna dyscyplina utrzymania 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce, poprzez zastosowanie widocznych wskazówek (naklejki na podłodze lub stojące znaki).

Na obecnym etapie luzowania obostrzeń w strefie gastronomicznej będzie możliwe kupowanie żywności wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Uwaga: dania nie mogą być spożywane na miejscu, w galerii, na ulicy.

W fazie, w której zostaną otwarte strefy gastronomiczne (na razie nie znamy konkretnej daty wejścia tego punktu w życie), będzie możliwość spożywania posiłków na miejscu, z poniższymi obostrzeniami:

  • maksymalnie 1 osoba siedząca przy jednym stoliku (nie dotyczy rodzin), chyba, że jego wielkość umożliwia zachowanie odległości min. 2 m między osobami,
  • odległość pomiędzy osobami/grupami i stolikami spożywającymi posiłek wynosi minimum 2 metry.

Hotele i inne miejsca noclegowe

Od poniedziałku, 4 maja, rząd dopuścił działalność hoteli i innych miejsc noclegowych z wieloma obostrzeniami, podobnie jak ma to miejsce w galeriach handlowych. Na razie dopuszczono funkcjonowanie restauracji i barów hotelowych/obiektów/pensjonatów wyłącznie z jedzeniem na wynos.

Sklepy meblowe i budowlane

Zgodę na otwarcie otrzymały też sklepy meblarskie i budowlane. Wprowadzono w nich zakaz spożywania jakichkolwiek posiłków i produktów na terenie sklepu poza przestrzenią socjalną zarezerwowaną dla pracowników.

Nowa rzeczywistość handlowa - jaka będzie?

Korzystanie z restauracji i barów nie będzie na razie wyglądało tak, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Rzeczywistość handlowa będzie zupełnie inna niż ta, do której się przyzwyczailiśmy i którą polubiliśmy.

Więcej informacji o obostrzeniach i zmianach można znaleźć na stronach internetowych www.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl