Koronawirus w Polsce i na świecie - raport na żywo minuta po minucie. Nie żyje 159 osób - 8.04

Fot. 123RF
Raport 8 kwietnia 2020. W Polsce zachorowało już 5205 osób. 159 nie żyje - informuje Ministerstwo Zdrowia. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wpompowanie 100 mld zł w polskie przedsiębiorstwa w ramach nowej Tarczy Finansowej Dla Firm. W środę komisja finansów publicznych zarekomendowała Sejmowi przyjęcie rządowego projektu tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0. Projekt o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zostanie poddany pod głosowanie po godz. 20:00. Śledź raport minuta po minucie i bądź na bieżąco.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 8 kwietnia 2020

 • Zakażonych 4 886 154
  + 33 480
 • Zmarło 105 194
  + 33
 • Szczepienia 51 564 403
  + 19 509
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+5 502
 • 2. mazowieckie:+4 978
 • 3. dolnośląskie:+3 363
 • 4. pomorskie:+3 226
 • 5. małopolskie:+2 540...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

22:53

"Sprzedaż whisky drastycznie spada, destylarnie wstrzymują swoją działalność, a już wkrótce może zabraknąć towarów na sklepowych półkach" - informuje Janusz Piechociński.

22:50

Głosowania wciąż trwają. W sumie zgłoszono 77 poprawek.

22:40

W ostatnim głosowaniu wzięło udział 460 osób, czyli wszyscy posłowie.

22:37

Na sali plenarnej podczas głosowań są obecni m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z posłów opozycji obecni są Borys Budka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak.

22:27

"Warto wsłuchiwać się w to, co my, posłowie opozycji zgłaszamy. Bo mówię Panu już dziś, że za tydzień lub dwa, 100 miliardów to będzie za mało i znowu będziemy musieli łatać kolejną tarczę. Dlatego usiądźmy dziś razem i wspólnie wypracujmy jeden działający pakiet" - mówił Borys Budka. W Sejmie trwają teraz głosowania.

22:24

"Druk 332A dostaliśmy o 21.54. Za chwilę mamy nad nim głosować. Znakomita większość nie ma możliwości zaznajomić się z dokumentem, nad którym głosuje" - pisze poseł Paweł Zalewski.

22:17

Władysław Kosiniak-Kamysz poprosił posłów o powstanie i uczczenie minutą ciszy zmarłego wczoraj dziennikarza i reportera Wiktora Batera.

22:15

Zanim do głosowań dojdzie, poseł Henryk Kowalczyk przedstawi sprawozdanie z prac komisji finansów publicznych. Komisja rekomenduje przyjęcie ośmiu poprawek, w tym poprawek komisji.

22:12

Zaczyna się blok głosowań. Posłowie przyjmą m.in. Tarczę Antykryzysową 2.0.

22:10

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. "Jesteśmy gotowi do pracy, ale PiS w Tarczy 2.0 zamieszcza punkty, które będzie wyrzucać w Tarczy 3.0" - mówi przewodniczący PO Borys Budka.

21:58

Za chwilę zostanie wznowione posiedzenie Sejmu. Posłowie zagłosują m.in. za nowymi rozwiązaniami ws. walki z koronawirusem.

21:40

Przypomnijmy, że jutro rząd przedstawi nowe obostrzenia związane z koronawirusem. Również jutro mamy dowiedzieć się, jakie zapadną decyzję ws. organizacji matur i egzaminów ósmoklasisty.

21:30

Koronawirus uderzył w transfery. Nowe ceny w PKO Ekstraklasie.

21:24

Wznowienie obrad Sejmu przesunięte po raz kolejny. Tym razem na godz. 22.

21:20

"Po epidemii koronawirusa rynek IT czeka ogromny rozwój" - mówi była minister cyfryzacji Anna Streżyńska w rozmowie z wnp.pl.

21:14

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel opracować rozwiązanie ws. unijnych środków budżetowych mających na celu walkę z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa - informuje Rzeczpospolita.

21:04

Amerykańskie media zwracają uwagę, że w Nowym Jorku z powodu koronawirusa zmarło więcej osób, niż zginęło podczas ataku na World Trade Center.

20:55

"Zgodnie z art 27 Ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, informacje o zgonach raportowane są właściwemu inspektorowi sanitarnemu zgodnie z miejscem zamieszkania osoby zmarłej, a nie zgonu. Taka sytuacja miała miejsce w Warszawie" - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

20:47

"Już po wyborach Kaczyński wprowadzi stan, ale to niestety nie będzie stan klęski żywiołowej i podobnie jak Orban na Węgrzech doprowadzi do takiego zaostrzenia prawa, że będziemy już naprawdę quasi demokracją" - stwierdził Robert Biedroń w TVN24.

20:44

Będzie bojkot wyborów ze strony Koalicji Obywatelskiej? "Za wcześnie na takie stanowisko. Dziś wyraźnie mówimy, że te wybory nie mają nie mają sensu w takim terminie" - powiedział Tomasz Siemoniak w Polsat News.

20:38

"Szanowna Pani Marszałek, uprzejmie informuję, że raportowanie określone jest w przepisach ustawy. Szczegóły podał Główny Inspektorat Sanitarny" - odpisał rzecznik rządu Piotr Müller.

20:26

"Dlaczego Ministerstwo Zdrowia w tak chaotyczny sposób publikuje komunikaty o kolejnych przypadkach zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa? Dlaczego podaje niepełne informacje i wciąż zmienia zasady komunikacji? W tych niepewnych czasach najważniejsza jest rzetelna informacja" - twierdzi Małgorzata Kidawa-Błońska.

20:19

"Oczywiście jesteśmy gotowi rozmawiać, ale nie o jakichś konstrukcjach politycznych, bo to nie jest ten moment, ale o właśnie życiu i zdrowiu. I doceniam tutaj to, co zrobił i powiedział wicepremier Gowin, co nie znaczy, że należy go stawiać na czele jakichś hipotetycznych przyszłych rządów" - powiedział Tomasz Siemoniak w Polsat News.

20:07

"W przypadku dużych firm, tych które zatrudniają ponad 250 pracowników, tutaj będziemy podchodzili indywidualnie. To nie będzie wystandaryzowane, tylko każdorazowo będziemy z taką firmą omawiali warunki tego wsparcia, bo mówimy o znaczących kwotach, które mogą iść nawet w setki milionów złotych. Najważniejsze jest to, żeby te 100 mld złotych w drugim kwartale trafiło do firm" - powiedział Paweł Borys w Polsat News.

20:00

Piłkarz Sadio Mane oświadczył, że zrozumie, jeśli sezon zostanie odwołany i Liverpool nie zostanie mistrzem Anglii. "Niektórzy stracili członków rodziny"..

19:56

Przez ostatnie 17 lat organizatorzy Wimbledonu płacili rocznie 2 mln dolarów na ubezpieczenie przed pandemią. W rezultacie otrzymają od ubezpieczyciela 141 mln dolarów - informują brytyjskie media.

19:48

Przerwa w Sejmie została wydłużona do godz. 21.30. Wtedy rozpoczną się głosowania.

19:44

Stan zdrowia premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona poprawia się. Informację przekazał tamtejszy minister finansów.

19:40

"Dziś podczas wideokonferencji, wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą przekazaliśmy na ręce dowódców Polskich Kontyngentów Wojskowych świąteczne życzenia dla żołnierz" - poinformował minister Mariusz Błaszczak.

19:33

W ciągu ostatnich 24 godzin w stanie Nowy Jork z powodu koronawirusa zmarło 779 osób.

19:23

Zgodnie z planem, o godz. 19.30 w Sejmie ma rozpocząć się blok głosowań.

19:14

"Głosowanie korespondencyjne jest bardzo niebezpieczne, gdyż narusza podstawowe standardy i wartości dotyczące wyborów, a przede wszystkim zasadę bezpośredniości i tajności" - mówiła siedem lat temu w Sejmie Krystyna Pawłowicz. Media przypominają jej wypowiedź.

19:02

Antarktyka to jedyne miejsce na świecie, gdzie nie ma koronawirusa? Są tam Polacy. Porozmawialiśmy z jednym z nich.

18:57

Lekcje online dotyczące zanieczyszczenia powietrza dla krakowskich uczniów, zajęcia językowe dla najmłodszych w Klimontowie, dostarczanie paczek żywnościowych do seniorów i chorych Szczecinian, szycie maseczek dla kieleckich i wrocławskich szpitali – inicjatywy 300 zagranicznych wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności, przebywających w tej chwili w Polsce.

18:50

We wtorek 14 kwietnia w Warszawie wyląduje kolejny transport sprzętu medycznego zakupionego przez KGHM i LOTOS. 400 ton środków do walki z koronawirusem dostarczy największy na świecie samolot transportowy Antonow An-225 Mrija.

18:41

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sumie o 30 przypadkach śmiertelnych, spowodowanych przez koronawirusa w Polsce. To najgorszy pod tym względem dzień w naszym kraju od wybuchu epidemii.

18:39

Kolejne dwa samoloty wypełnione sprzętem medycznym (respiratory, maski, kombinezony, gogle) potrzebnym do walki z koronawirusem są już w Polsce.

18:35

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki po Wielkanocy ma przedstawić harmonogram "odmrażania" państwa i przechodzenia do "nowej normalności".

18:33

Poinformowano też o śmierci 23 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Jest to: 12 osób z woj. mazowieckiego, 4 osoby z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osoby z woj. śląskiego i po jednej osobie z woj. wielkopolskiego, woj. podlaskiego, woj. pomorskiego i woj. świętokrzyskiego. Większość to osoby starsze z chorobami współistniejącymi.

18:30

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że po weryfikacji wg miejsca zamieszkania dwa przypadki z woj. podkarpackiego zostaną wykreślone z jego rejestru i przeniesione do woj. lubelskiego i małopolskiego.

18:28

PILNE! 205 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą: 67 osób z woj. mazowieckiego, 42 osób z woj. łódzkiego, 18 osób z woj. małopolskiego, 18 osób z woj. podlaskiego, 16 osób z woj. wielkopolskiego, 15 osób z woj. śląskiego, 12 osób z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. lubuskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 1 osoby z woj. pomorskiego.

18:16

"Zapasy leków przeciwbólowych i antybiotyków są zabezpieczone w Polsce na najbliższe miesiące" - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w RMF.

18:12

"Niepokojące przepisy pojawiły się w tarczy rządowej. Władza tworzy sobie warunki, żeby pracowników, którzy pracują w administracji rządowej, łatwiej zwalniać" - twierdzi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

18:08

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski jest liderem w najnowszym rankingu zaufania. Według sondażu IBRiS dla Onetu, Łukasz Szumowski ma zaufanie 51,1 proc. Polaków, co świadczy o tym, że od marca zyskał 9,8 pkt proc.

18:01

Jutro przed południem Jadwiga Emilewicz zostanie powołana na stanowisko wicepremiera - informuje RMF FM. Zastąpi tym samym Jarosława Gowina, który podał się do dymisji. Podczas uroczystości mają obowiązywać szczególne środki bezpieczeństwa. Uczestnicy mają mieć rękawiczki ochronne.

17:46

Przedłużenie zamknięcia granic Unii Europejskiej do 15 maja proponuje Komisja Europejska. 17 marca przywódcy państw UE podjęli decyzję o zamknięciu na 30 dni zewnętrznych granic Unii.

17:20

To jak wyzwolenie - mówią mieszkańcy Wuhan. Po 76 dniach zakończyła się blokada chińskiego miasta, w którym zaczęła się pandemia koronawirusa. Na ulice Wuhan powrócili ludzie i... korki. Dworce kolejowe i autobusowe ozdobiono światłami, a na wieżowcach w centrum miasta pojawiły się świetne napisy: „Witaj, Wuhan”.

16:47

W niektórych częściach Włoch rozpoczęto testy na obecność przeciwciał wśród osób zdrowych, które w razie stwierdzonej odporności na koronawirusa, będą mogły wrócić do pracy. Testy ruszyły już w regionie Wenecji Euganejskiej. W pierwszej fazie przetestowanych zostanie 2000-3000 pracowników ochrony zdrowia.

16:36

Dochodzące do nas głosy, że niektórzy policjanci wystawiają mandaty za wizytę w serwisie w celu wymiany opon są alarmujące. Zły stan opon odpowiada za wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze – informuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego. PZPO i inne organizacje przemysłu motoryzacyjnego apelują o niekaranie kierowców za zmianę opon z zimowych na letnie w bezpiecznych serwisach. W wystosowanym do premiera liście domagają się uznania sezonowej wymiany opon za spełniającą definicję potrzeb dnia codziennego.

16:23

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ma obecnie największe zaufanie wśród osób publicznych - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Szef resortu zdrowia cieszy się zaufaniem 51,1 proc. Polaków. Na drugie miejsce spadł prezydent Andrzej Duda z zaufaniem 44,5 proc. Na trzecim miejscu jest premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 42,5 proc. badanych.

16:05

Kraje europejskie, które zatrzymały pochód koronawirusa, teraz znoszą blokady, by ratować swoje gospodarki. Austria, Dania, Norwegia i Czechy mają gotowe kalendarze rezygnacji z ograniczeń wprowadzonych w czasie epidemii.

15:41

Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie obniżyła dziś wszystkie stopy procentowe o 0,50 pkt proc. Dla konsumentów spłacających kredyty o zmiennej stopie procentowej to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza obniżenie maksymalnego oprocentowania z 9 proc. do 8 proc.

15:35

Przekazanie 100 mld zł dla polskich przedsiębiorstw zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w ramach nowej Tarczy Finansowej Dla Firm. 75 proc. będzie bezzwrotne. Utrzymanie miejsc pracy jest naszym głównym celem - mówił szef rządu na konferencji prasowej. O szczegółach nowego rządowego programu ochrony gospodarki przeczytasz tutaj.

15:22

Finansowanie dużych przedsiębiorstw, zatrudniających do 250 pracowników, będzie ustalane indywidualnie. Warunkiem ma być płacenie podatków w Polsce - podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

15:18

Mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające do 9 osób, mogą dostać do 324 tys. zł. na 3 lata.

15:14

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że z kryzysu wyjdziemy za dwa miesiące, za kwartał, najpóźniej za rok. Zapowiedział, że rząd po świętach przedstawi program powrotu do normalności dla poszczególnych sektorów. - Ale na razie mamy kwarantannę - mówił premier.

15:05

Subwencja dla małych i średnich firm może wynosić do 3,5 mln zł na trzy lata.

14:59

Prezes NBP Adam Glapiński: Jeśli kryzys miał nastąpić, to dobrze, że przy tym rządzie i przy tym Narodowym Banku Polskim.

14:53

Prezes NBP Adam Glapiński przypomniał swoje słowa z poprzedniej konferencji prasowej, że NBP ma nieprzebrane zasoby gotówki. Jego zdaniem, jego słowa zostały źle zrozumiane, przekręcone. Wyjaśnił, że chodziło o to, że pieniędzy nie zabraknie w bankach i bankomatach. Adam Glapiński zapewnił, że bank centralny zrobi wszystko, że ocalić polską gospodarkę, "polski cud gospodarczy".

14:48

100 mld zł trafi do polskich firm.

14:42

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do opozycji o współpracę przy wdrażaniu programu ochrony gospodarki. Jego zdaniem, krytycy Tarczy Antykryzysowej nie mają racji. - Mamy już 330 tys. wniosków o pożyczki, subwencje.

14:40

Premier Mateusz Morawiecki: Ok. 25 mld trafi do mikrofirm, zatrudniających do 9 osób, 50 mld zł do małych i średnich firm, czyli zatrudniających od 10 do 249 pracowników. Pozostałe 25 mld zł trafi do dużych firm, zatrudniających ponad 250 pracowników, pod warunkiem, że płacą podatki w Polsce. Górny pułap subwencji to 300 tys. zł tys. dla mikrofirm, 3,6 mln zł dla małych i średnich. Nawet 75 proc. subwencji może być bezzwrotna. Spłata subwencji ma być rozłożona na trzy lata, zacznie się dopiero w drugim roku. Dwa warunki: utrzymanie produkcji i niezwalnianie pracowników. Chcemy uniknąć biurokracji, papierów, zaświadczeń. Wystarczy oświadczenie, które jednak będzie później sprawdzane. Wszystko online w kanałach bankowości elektronicznej. Chodzi o bezpieczeństwo w czasie epidemii. Uratujemy od 2 do 4, może nawet 5 milionów miejsc pracy.

14:30

Premier Mateusz Morawiecki: Naszym celem jest ochrona miejsc pracy. Widzimy co dzieje się na Stanach Zjednoczonych i Zachodniej Europie, gdzie miliony ludzi tracą pracę.

14:30

Premier Mateusz Morawiecki: utrzymujemy programy społeczne takie jak 500 plus.

14:27

100 mld zł na ochronę miejsc pracy i polskich firm zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Program wpompowania pieniędzy w gospodarkę ma nosić nazwę Tarcza Finansowa Dla Firm.

14:08

W ciągu doby wykonano ponad 7 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia.

13:51

Najszybciej epidemia koronawirusa rozwija się teraz w Turcji. Codziennie w tym kraju przybywa 3000 chorych. W Turcji zmarło już 659 osób, potwierdzono ponad 30 tys. przypadków koronawirusa.

13:44

Przyjęcie rządowego projektu ustawy o tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0 zarekomendowała Sejmowi komisja finansów publicznych. Sprawozdanie z prac komisji przedstawił poseł PiS Henryk Kowalczyk.

13:29

Czarny wtorek dla Wielkiego Jabłka. 731 osób zmarło wczoraj w stanie Nowy Jork. To smutny rekord liczby ofiar śmiertelnych. W stanie Nowy Jork od początku epidemii zmarło już prawie 5500 osób.

13:15

Mężczyzna dwieście razy dzwonił do wrocławskiego sanepidu, bo lekarz zdiagnozował u niego koronawirusa. Dziennikarz "Gazety Wrocławskiej" ustalił, że sanepid we Wrocławiu sam ma problemy - zakażenie ujawniono już u 17 pracowników, były dezynfekowane pomieszczenia biurowe. Okazało się też, że zmieniły się procedury: lekarz powinien teraz kierować pacjenta z podejrzeniem koranwirusa od razu na oddział zakaźny szpitala.

13:00

Młodzi artyści apelują do swoich rówieśników: zostańcie w domach. Idole młodzieży chcą pokazać, że kwarantanna nie oznacza nudy i bezczynności. Uczestnicy akcji #zostajewdomu to m.in.: Adam Kubera, Roksana Węgiel, Viki Gabor, 4Dreamers, AniKa Dąbrowska, Zuza Jabłońska.

12:52

Polska Izba Handlu alarmuje: w sklepach zaczyna brakować pracowników. Powodów jest kilka, m.in.: duża część personelu to kobiety, które teraz, w związku z zamknięciem szkół czy przedszkoli, opiekują się dziećmi, a część pracowników odbywa kwarantannę. Jednocześnie, na rynku pojawiają się osoby, które z powodu zwolnienia z dotychczasowej pracy, poszukują nowego zajęcia. Dlatego PIH apeluje do władz o zawieszenie obowiązku wykonywania badań medycyny pracy.

12:45

Dzienny raport Ministerstwa Zdrowia:

2425 osób jest w szpitalach,
153 390 w kwarantannie,
220 osoby wyzdrowiały.

12:24

Okres kwarantanny, zakaz wychodzenia z domu, praca z hałasującymi dziećmi za plecami, zamknięcie w czterech ścianach razem z bliskimi - wszystko to sprzyja sprzyja rodzinnym konfliktom. Psycholog wyjawia, jak sobie z nimi radzić.

12:24

Polacy przebywający za granicą nie będą mogli głosować w wyborach prezydenckich - wynika z ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Przepisy ekspresowo przyjęte w poniedziałek przez Sejm wywołują liczne pytania i wątpliwości, dotyczące np. głosowania w szpitalach. Nie wiadomo też, czy Poczta Polska fizycznie poradzi sobie z obsługą wyborów.

11:50

Już niemal 2 tys. osób skorzystało z infolinii Wojsk Obrony Terytorialnej -800-100-102. Całą dobę wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą porozmawiać z wojskowymi psychologami. Na infolinię dzwonią też osoby starsze, które potrzebują pomocy w zakupach żywności i leków – informuje szef MON Mariusz Błaszczak.

11:24

Pandemia koronawirusa sprawiła, że kluby PKO Ekstraklasy muszą ciąć koszty. Nie jest tajemnicą, że największą ich część stanowią zarobki piłkarzy. W niektórych klubach negocjacje nie są łatwe, w innych zawodnicy zgodzili się na obniżki. Które kluby obcięły już pensje?

11:15

Prezydent Andrzej Duda będzie w środę rozmawiał z dowódcami polskich kontyngentów wojskowych za granicą – zapowiedziało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

11:07

Liczni intelektualiści, politycy, aktywiści i opiniotwórcy z Europy i całego świata podpisali apel do władz Unii Europejskiej, wzywający do solidarnej odpowiedzi państw członkowskich na kryzys epidemiologiczny, z którym mierzy się świat i Wspólnota Europejska. Sygnatariuszki i sygnatariusze listu to, między innymi: laureatka nagrody Nobla Olga Tokarczuk, historyk włoski Carlo Ginzburg, hiszpański pisarz i filozof Fernando Savater, holenderska teoretyczka kultury Mieke Bal, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego Jan Zielonka, niemiecka politolożka Ulrike Beate Guérot, brazylijski ekonomista i doradca prezydenta Lully da Silvy Ladislau Dowbor, reżyserka filmowa Agnieszka Holland, były prezydent polski Aleksander Kwaśniewski, doradca ekonomiczny papieża Luigino Bruni.

10:47

Do tej pory minister zdrowia odradzał noszenie maseczek ochronnych osobom zdrowym, zalecając ich używanie jedynie pracownikom ochrony zdrowia oraz osobom chorym na koronawirusa lub z jego objawami. Teraz jednak zaczyna zmieniać zdanie i rozważa wprowadzenie powszechnego obowiązku noszenia maseczek. Na takie rozwiązanie w walce z koronawirusem zdecydowano się już w innych krajach, m.in. w Czechach. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że wprowadzenie nakazu noszenia maseczek jest możliwe w najbliższych dniach. Lekarze już wcześniej apelowali o wprowadzenie takiego obowiązku.

10:39

Za sprawą epidemii koronawirusa w Polsce może umrzeć nawet 40 tysięcy osób z niepełnosprawnościami i seniorów - alarmuje Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Sytuacja w domach opieki społecznej i innych placówkach opieki całodobowej jest dramatyczna. Koronawirus może doprowadzić do masowych zgonów. Czy czeka nas równie smutny scenariusz co we Włoszech lub w Hiszpanii?

Więcej tutaj

10:35

14 czerwca w Montrealu miał ruszyć nowy sezon F1. Miał, ponieważ we wtorek ogłoszono, że z Grand Prix Kanady zostało przełożone. Jest to dziewiąty wyścig tego sezonu, który nie odbędzie się w terminie.

10:27

Wielka Brytania: Premier Boris Johnson czuje się dobrze po spędzeniu drugiej nocy na intensywnej terapii, a jego stan jest stabilny - poinformował brytyjski minister zdrowia Edward Argar. - Jest w dobrym nastroju i mogę potwierdzić, że nie jest podłączony do respiratora – mówił szef brytyjskiego resortu zdrowia.

10:20

 • Projekt głosowania konstytucyjnego jest bardzo niebezpieczny, dlatego narusza podstawowe standardy i wartości dotyczące wyborów, a przede wszystkim zasadę konstytucyjną bezpośredniości wyborów – mówiła w Sejmie 22 października 2013 roku Krystyna Pawłowicz, ówczesna posłanka PiS, a dziś sędzia Trybunału Konstytucyjnego z nadania tej partii. Ostrzegała przed możliwością handlu kartami wyborczymi. Dziś to PiS, pomimo sprzeciwu opozycji, przeforsował ustawę wprowadzającą głosowanie korespondencyjne w najbliższych wyborach na prezydenta RP. Będzie to jedyna możliwa forma głosownia.

Zobacz co mówiła posłanka Pawłowicz w 2013 r.

10:07

Zmarło kolejnych 7 osób zakażanych koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. Są to: 84-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 59-letnia kobieta ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim, 87-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Bolesławcu, 83-letnia i 80-letnia kobiety ze szpitala w Łańcucie – wszyscy mieli choroby współistniejące oraz 57-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

10:03

152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 29 osób z woj. wielkopolskiego, 28 osób z woj. śląskiego, 27 osób z zachodniopomorskiego, 13 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,12 osób z woj. dolnośląskiego, 9 osób z woj. małopolskiego, 7 osób z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. pomorskiego, 6 osób z woj. opolskiego, 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 5000/136 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:45

Kilkumiesięczna izolacja chińskiego miasta Wuhan w prowincji Hubei dobiegła końca. To dobre wieści dla 11 mln mieszkańców tej metropolii, w której wprowadzono bezprecedensowe zasady kwarantanny, zważywszy na liczbę mieszkańców i zagęszczenie. Teraz osoby zdrowe odzyskały możliwość swobodnego wyjazdu

9:41

W czwartek zostaną ogłoszone wszystkie decyzje dotyczące egzaminu ósmoklasisty i matur – zapowiedział w środę na antenie Polsat rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że niedługo zapadną też decyzje w sprawie obowiązku noszenia maseczek.

8:35

 • Na razie wspinamy się na Kilimandżaro zachorowań. Mamy zakażenia domowe, a część w ryzykownych miejscach jak Domy Pomocy Społecznej (…) Mieliśmy pięciu/dziesięciu chorych na początku. Problemy we Włoszech ze sprzętem zostały unormowane dopiero z dwa tygodnie temu – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski na antenie Polskiego Radia. Szef resortu zdrowia podkreślił, że gdyby nie podjęte przez rząd środki ochrony, mielibyśmy już 16. tys. chorych. - Przewidywanie szczytu epidemii jest teraz trochę jak prognoza pogody – stwierdził Szumowski.

Zobacz więcej

8:26

Brytyjski National Health Service (NHS) uruchamia telefon z poradami psychologicznymi dla pracowników ochrony zdrowia podczas epidemii. Krajowe służby medyczne zajmują się obecnie ponad 51 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 5300 osób.

8:10

Włochy: Druga faza epidemii koronawirusa, czyli otwieranie kraju i łagodzenie restrykcji, będzie dwuetapowa – informuje włoska prasa. Najpierw mają ruszyć firmy, potem swobodę odzyskają obywatele.

7:52

Zakaz wchodzenia do lasu to jedno z obostrzeń wprowadzonych przez rząd, które wywołało gorącą dyskusję. Polacy podkreślają, że to dla nich ogromny cios, którego zasadności nie rozumieją. Głos w sprawie zabrał nawet Rzecznik Praw Obywatelskich - zakazy wchodzenia do lasu i parków narodowych są zbyt daleko idące, a co więcej, nie mają podstawy prawnej.

7:38

Niemcy: W ciągu ostatniej doby zmarły 254 osoby zakażone koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wzrosła do 1861, a liczba zidentyfikowanych zakażeń wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 4003 przypadki. W sumie odnotowano już 103 228 infekcji koronawirusem.

7:25

Godziny dla seniora to kolejne obostrzenie w walce z koronawirusem, które weszło w życie 1 kwietnia. Mimo że zasada obowiązuje dopiero tydzień, skarg, które napływają od pracowników sklepów jest coraz więcej - godziny dla seniorów paraliżują naszą pracę! Czy czekają nas zmiany w funkcjonowaniu godzin dla seniora? Takie rozwiązanie podsuwa Polska Izba Handlu.

Czytaj więcej

7:02

USA: W ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych zmarło 1939 osób zakażonych koronawirusem - wynika z najnowszego bilansu, prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Jednocześnie była to najtragiczniejsza doba epidemii w USA - bilans ofiar śmiertelnych wzrósł w tym kraju do 12722.

6:51

W domach pomocy społecznej i placówkach opieki trzeba robić więcej testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Pomoc dla tych placówek musi być też lepiej skoordynowana i lepiej finansowana – stwierdził rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego.

6:23

Stany Zjednoczone: Prezydent Donald Trump zapowiedział, że o 110 tys. respiratorów zwiększą się w ciągu najbliższych tygodni zapasy rządu USA. Według słów Trumpa rząd USA ma obecnie w swoich zapasach 8675 respiratorów.

6:05

Chiny: Narodowa Komisja informuje o 62 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem - to najwięcej od 25 marca. 59 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl