Kosowo i Serbia zakończyły „wojnę o tablice rejestracyjne”. O co chodzi w konflikcie?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Pod koniec grudnia 2023 Belgrad zdecydował, że od 1 stycznia 2024 samochody zarejestrowane w Kosowie będą mogły wjeżdżać do Serbii bez zakrywania części tablic rejestracyjnych.
Pod koniec grudnia 2023 Belgrad zdecydował, że od 1 stycznia 2024 samochody zarejestrowane w Kosowie będą mogły wjeżdżać do Serbii bez zakrywania części tablic rejestracyjnych. Wojciech Matusik/Polska Press
Samochody serbskie i kosowskie mogą teraz swobodnie podróżować między Prisztiną a Belgradem. Zakończyła się „wojna o tablice rejestracyjne”. Jaki był powód konfliktu?

Co oznacza koniec sporu?

O sprawie donosi agencja AFP.

Znosząc wymóg zakrywania serbskich symboli na tablicach rejestracyjnych przy wjeździe na teren Kosowa, Prisztina usunęła w piątek ostatnią barierę w swobodnym przepływie kierowców pomiędzy dwoma nieuznającymi się państwami.

Już pod koniec grudnia 2023 roku Belgrad zdecydował, że od 1 stycznia 2024 roku, samochody zarejestrowane w Kosowie będą mogły wjeżdżać do Serbii bez zakrywania części tablic rejestracyjnych.

„Opierając się na zasadzie wzajemności jako warunku normalizacji stosunków między niepodległymi państwami, podjęliśmy decyzję o zezwoleniu na wjazd pojazdów przekraczających granicę z serbskimi tablicami rejestracyjnymi. Uchwała wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym” – przekazał premier Kosowa Albin Kurti.

Do tej pory, aby wjechać do Kosowa, kierowcy samochodów zarejestrowanych w Serbii musieli umieścić naklejkę na herbie i literach „SRB” na tablicach rejestracyjnych. Taka sama zasada dotyczyła samochodów poruszających się w przeciwnym kierunku.

AFP przypomina, że Belgrad ogłosił swoją decyzję kilka dni po wyborach, których wynik został zakwestionowany przez opozycję i obserwatorów międzynarodowych, a także w czasie demonstracji przeciwko zwycięstwu środowiska prezydenta Aleksandara Vuczicia.

Początek konfliktu

Liczące 1,8 mln mieszkańców Kosowo, w tym ok. 120 tys. Serbów, ogłosiło w 2008 roku niepodległość od Serbii, czego Belgrad nigdy nie uznał. W 2011 roku Belgrad i Prisztina zgodziły się na wzajemne uznawanie tablic rejestracyjnych, ale decyzja ta nigdy nie została w pełni wdrożona.

W 2022 roku Prisztina ogłosiła, że używanie serbskich tablic rejestracyjnych, które znajdują się na wielu pojazdach należących do mniejszości serbskiej w Kosowie, będzie zabronione.

Na znak protestu Serbowie złożyli rezygnację ze wszystkich stanowisk w instytucjach zamieszkiwanej w większości przez siebie północy kraju - policji, sądach, gminach - a potem zbojkotowali wybory mające wyłonić ich następców.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl