Nowy raport Global Rights Compliance ocenił skalę kradzieży zboża przez Rosję. Do tej pory zrabowano zboże o wartości półtora miliarda dolarów.
Rabunek od początku wojny
Do pierwszego masowego rabunku zboża doszło w połowie marca 2022, gdy odbudowywano nieczynne linie kolejowe w celu transportu skradzionej żywności.
Raport „Agriculture Weaponised” wymienia rosyjskie firmy, które wspierały kradzieże. W Telegramie przedstawiono urzędników Ługańskiej Republiki Ludowej, chwalących się kradzieżą tysięcy ton zboża w zajętym zakładzie w Starobielskim.
Ziarno miało trafić do kontrolowanych przez Rosję portów, takich jak Berdiańsk w okupowanej części Ukrainy, Sewastopol i Kercz na okupowanym Krymie oraz Rostów nad Donem w Rosji. Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że dwie firmy działające na terenach kontrolowanych przez Rosję, Starobilsky Elevator i State Grain Operator, pozyskały kradzione zboże na międzynarodowy eksport.
Konwoje z kradzionym zbożem
– W miarę postępu inwazji wojska Putina przejmowały elewatory zbożowe, sprzęt i infrastrukturę transportową na drogach, kolejach i morzu – mówiła Naomi Prodeau, jedna z autorek raportu.
Raport wymienia konwoje aut przewożących zboże na Krym, a lokalizatory GPS skradzionych ciężarówek pokazują, że jechały przez Krym do Rosji. Pociągi wożące zboże od czerwca 2022 r. były oznaczone logo Kolei Rosyjskich.
Globalny kryzys
Publikowane w Telegramie oferty pracy rosyjskich firm sugerują, że nie były one w stanie zatrudnić wystarczającej liczby kierowców do transportu skradzionego zboża.
Catriona Murdoch z Global Rights Compliance twierdzi, że Rosja zlikwidowała ukraińską produkcję rolną i zniszczyła źródła utrzymania, wywołując globalny kryzys żywnościowy. Spowodowało to problemy z dostawami dla krajów Rogu Afryki, Sahelu, Jemenu i Afganistanu, które cierpią z powodu braku żywności.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: The Kyiv Independent
ag
