Prezydent wyraził przekonanie, że „zgoda Księdza Arcybiskupa przyczyniłaby się do poprawy warunków nauki krakowskich uczniów”.
„Jeszcze raz zapewniam, że miałaby ona charakter jednorazowej decyzji w związku z absolutnie wyjątkową sytuacją rocznika uczniów, którego ona dotyczy” – zaznaczył w liście Jacek Majchrowski.
W tym roku o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych (liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych) będzie się ubiegało 13 350 uczniów z Krakowa (7100 absolwentów szkół podstawowych i 6250 z gimnazjów). Obecnie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych uczy się 9,3 tys. uczniów.
Wojewoda unieważnia uchwałę, ale częściowo
Krakowska uchwała kierunkowa z końca marca miała na celu przygotowanie rekomendacji dla dyrektorów szkół o przeniesieniu zajęć z religii na pierwszą lub ostatnią godzinę. Miało to być ułatwienie dla rodziców i ich dzieci, które nie chodzą na religię. Ostateczną decyzję ws. harmonogramu zajęć i tak mieli podejmować dyrektorzy.
Pod koniec kwietnia uchwałę unieważnił wojewoda małopolski z nadania PiS, Piotr Ćwik, z zawodu katecheta. Uznał, że radni znacząco przekroczyli swoje kompetencje, a uchwała narusza porządek prawny. Ustalanie harmonogramu zajęć jest wyłączną domeną dyrektora szkoły. Radni, którzy poparli uchwałę, podkreślali jednak, że nie chodzi o narzucenie dyrektorom, co mają robić, ale przygotowanie rekomendacji dla nich, nauczycieli i rodziców, a ostateczna decyzja będzie i tak należeć do dyrektorów.
Co ciekawe, wojewoda nie dopatrzył się naruszenia prawa w kolejnym postulacie uchwały, czyli zmniejszenia liczby lekcji religii z dwóch do jednej dla klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych, w związku z kumulacją roczników. Decyzja ta należy jednak do kurii krakowskiej. I właśnie w tej sprawie prezydent Jacek Majchrowski wystosował list do kurii.
WIDEO: Krótki wywiad: Zadzwonił na Straż Miejską. Powiedzieli, żeby pisał. Napisał. Odpisali, żeby dzwonił
