Na potrzeby prokocimskiego kompleksu dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego zakupiła ponad 10 tys. różnego rodzaju urządzeń medycznych, które będą pomagać uniwersyteckim specjalistom w ratowaniu zdrowia i życia pacjentów. Część z nich stoi już w Prokocimiu. W budynkach zainstalowano m.in. komory hiperbaryczne, służące do terapii tlenowej, angiografy, mammografy, rezonanse magnetyczne oraz aparaty RTG do diagnostyki obrazowej.
Pierwsze elementy wyposażenia pojawiły się również w salach operacyjnych. W nowej siedzibie wszyscy uniwersyteccy specjaliści od skalpelów spotkają się na jednym zintegrowanym bloku składającym się z 20 sal do przeprowadzania zabiegów. W zarządzaniu nimi pomoże specjalnie zaprojektowany system informatyczny, a lekarzom będą asystować dwie innowacyjne maszyny - robot chirurgiczny oraz robot neurochirurgiczny - ułatwiające przeprowadzanie małoinwazyjnych, precyzyjnych operacji.
Kraków. Tak będzie wyglądać nowa siedziba Szpitala Uniwersyt...
Nowa siedziba SU będzie największym i najnowocześniejszym kompleksem medycznym w Polsce i jednym z najbardziej innowacyjnych w Europie. Jej wybudowanie i wyposażenie pochłonie łącznie ponad 1,2 mld zł. W obiektach swoje miejsce znajdzie 25 różnych oddziałów, gdzie łącznie stanie 925 łóżek dla pacjentów.
Wielka przeprowadzka uniwersyteckich specjalistów do Prokocimia ma rozpocząć się w listopadzie. Pierwsi centrum Krakowa opuszczą specjaliści zatrudnieni na oddziałach niepołączonych bezpośrednio ze szpitalnym oddziałem ratunkowym. Ostry dyżur i jego zaplecze rozpocznie działalność w nowym miejscu na początku przyszłego roku.
Po przenosinach do innowacyjnego kompleksu Szpital Uniwersytecki będzie działać jednocześnie w dwóch lokalizacjach. Nie wszystkie jednostki znajdą bowiem swoje miejsce w Prokocimiu. W centrum zostaną m.in. specjaliści psychiatrii, geriatrii, dermatologii, położnictwa oraz neonatologii. Funkcję medyczną zachowa również budynek, który obecnie służy Centrum Urazowemu Medycyny Ratunkowej i Katastrof, gdzie będą odbywać się np. planowe zabiegi ortopedyczne.
WIDEO: W Krakowie urodziły się sześcioraczki. To pierwszy taki przypadek w Polsce
