WIDEO: Krótki wywiad
"Obywatelki i obywatele! PIS wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu. Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów, włącznie z wydaleniem z zawodu. Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego. To koniec trójpodziału władzy oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej" - w taki sposób do udziału w proteście zachęcali przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji.
"Nie godzimy się na łamanie zasady trójpodziału władz i represje wobec sędziów stosujących przepisy prawa europejskiego! Sędziowie, prokuratorzy, mieszkańcy i mieszkanki Polski, ruchy i organizacje społeczne – solidarnie stajemy w obronie niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości i fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa, w tym prawa każdego i każdej z nas do niezależnego od politycznych nacisków i represji sądu" - napisano w apelu podpisanym przez organizacje pozarządowe
oraz organizacje zrzeszające sędziów i prokuratorów RP.
Pod apelem podpisali się:
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”
Stowarzyszenie Sędziów „Themis”
Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia
Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”
Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”
Inicjatywa Wolne Sądy
Komitet Obrony Demokracji
Obywatele RP
Ogólnopolski Strajk Kobiet
Akcja Demokracja
Front Europejski
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Przypomnijmy, że protesty są odpowiedzią na projekt tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów przygotowany przez rząd PiS. Projekt ustawy krytykują sędziowie, konstytucjonaliści, a także politycy opozycji i sejmowi prawnicy. Biuro Analiz Sejmowych oceniło, że projekt rodzi ryzyko naruszania niezależności i niezawisłości sądów i sędziów, a niektóre przepisy naruszają zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej przed prawem polskim.
Zgodnie z zapowiedzią Komisja Europejska będzie analizować projekt tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów pod kątem zgodności z unijnym prawem.
