Kraków. Rzecznik dyscyplinarny stawia 64 zarzuty "fałszowania orzeczeń" sędziemu Żurkowi. Były rzecznik KRS twierdzi, że zarzuty są "dęte"

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Sędzia Waldemar Żurek
Sędzia Waldemar Żurek Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Krakowski sędzia Waldemar Żurek miał wydawać wyroki w Krakowie, będąc jednocześnie na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, której był rzecznikiem prasowym. Według rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba Waldemar Żurek miał w ten sposób sfałszować 64 orzeczenia. Krakowski sędzia zaprzecza zarzutom. - Mogło dojść ewentualnie do tak zwanej oczywistej omyłki pisarskiej. Zarzuty są dęte - twierdzi sędzia Żurek.

O sprawie zarzutów rzecznicy dyscyplinarni (Piotr Schab i jego zastępca Michał Lasota) poinformowali w poniedziałek 30 maja podczas konferencji prasowej. Według ich ustaleń krakowski sędzia, będąc członkiem Krajowej Rady Sądownictwa w latach 2012-18, przynajmniej w 64 sprawach dopuścił się fałszu sygnowanych przez siebie orzeczeń, polegającego w wiodącym zakresie na podaniu nieprawdziwej daty wydania tych orzeczeń.

Rzecznicy podkreślili, że wielomiesięczna weryfikacja dokumentów KRS wykazała, iż sędzia uczestniczył w posiedzeniach Rady w Warszawie i w innych miastach w czasie, kiedy miały zostać wydane orzeczenia krakowskiego sądu z jego udziałem. Według rzeczników Waldemar Żurek nie mógł pobierać diety za udział w posiedzeniu KRS, będąc w Warszawie, a jednocześnie wyrokować w Krakowie.

Zapytaliśmy sędziego Żurka czy - skoro uważa, że zarzuty mijają się z prawda - będzie chciał udowodnić swoją niewinność.

- Zasada w postępowaniach karnych jest taka, że ten kto stawia zarzuty, musi je udowodnić. Zobaczymy, jak odniesie się do tego prokuratura. Ja jestem spokojny o ewentualne procesy z tym związane – mówi sędzia Żurek.

Sędzia dodaje, że każdy, kto pracuje na posiedzeniach niejawnych wie, że referent sprawy przygotowuje projekt orzeczenia, który jest potem debatowany.

- Czasem odbywa się to na wielu posiedzeniach. Wtedy może dojść do takich sytuacji, gdzie referent przygotował projekt z datą pierwotną, a później trwało kilka spotkań i na finalnym spotkaniu uzgodniliśmy rozstrzygnięcie. I mogło być tak, że nie zmieniono daty. Wtedy stosuje się przepis o tzw. sprostowaniu oczywistej omyłki pisarskiej – mówi sędzia Waldemar Żurek.

Czy w przypadku spraw, które wskazał rzecznik, taki przepis został zastosowany?

- Nie było tych sprostowań, ponieważ nie wychodziły takie sytuacje – mówi Waldemar Żurek.

Rzecznik Piotr Schab nie wykluczył zawiadomienia prokuratury w tej sprawie. W tej sprawie przesłuchani zostali sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie i Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Sędzia Waldemar Żurek jest byłym członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa. Sprawował te funkcję przed nowelizacją ustawy o KRS. Krytykuje reformę sądownictwa przeprowadzaną przez rząd PiS i jej skutki. Był też rzecznikiem od spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie. Rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął wobec niego wiele postępowań dyscyplinarnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Rzecznik dyscyplinarny stawia 64 zarzuty "fałszowania orzeczeń" sędziemu Żurkowi. Były rzecznik KRS twierdzi, że zarzuty są "dęte" - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl