We wtorek rozpoczęła się Pełnia Bobrzego Księżyca. Jej kulminacyjny moment przypadł na godzinę 12.02. Jej nazwa, tak jak w przypadku każdej innej pełni, sięga do starożytnych kultur. Nazwy pełniom nadawano na podstawie obserwacji dotyczących wegetacji roślin, zachowań zwierząt lub na podstawie warunków pogodowych. Według niektórych wierzeń nazwa listopadowej pełni pochodzi od tego, że bobry są szczególnie aktywne nocą, ponieważ przygotowują się na nadejście zimy, budując tamy w świetle Księżyca.
Zaćmienie księżyca w listopadzie. Gdzie będzie widoczne?
Po ostatnim częściowym zaćmieniu słońca, które mogliśmy oglądać na niebie 25 października, wszyscy zadają sobie pytanie, czy zaćmienie księżyca będzie tak samo widoczne. Jak informuje NASA, będzie to ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca przed 2025 rokiem. Przynajmniej część zjawiska będzie można oglądać z terenu całej Azji Wschodniej, a także Australii, Oceanu Spokojnego i Ameryki Północnej. Maksimum zaćmienia będzie trwać od godz. 11.59 do godz. 12.41 naszego czasu.
Listopadowe zaćmienie Księżyca 2022 w Polsce nie będzie niestety widoczne – w całej Europie będzie wtedy dzień i będzie zbyt jasno do zaobserwowania zjawiska.

Zaćmienie księżyca: na czym polega to zjawisko?
Zaćmienie księżyca następuje w momencie, kiedy Ziemia znajduje się dokładnie między Słońcem a Księżycem w fazie pełni. Kiedy widzimy całkowite zaćmienie księżyca? Gdy wejdzie on w pole cienia rzucanego przez Ziemię. Wówczas zostaje on całkowicie zakryty i przybiera krwistą, pomarańczowo-czerwoną barwę. Stąd jego nazwa "Krwawy Księżyc".
Zapraszamy do obejrzenia mini galerii z zaćmienia "Krwawego Księżyca" widzianego w Australii.

wu