Krwawy Księżyc
19 listopada Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem, w efekcie nasza planeta rzuci cień na satelitę. W ten sposób aż 97 procent tarczy Księżyca zostanie zasłonięta i przybierze czerwonorudy odcień. To niezwykle rzadkie zjawisko będzie widoczne także w Polsce.
Zaćmienie Księżyca kiedy?
Zaćmienie odbędzie się 19 listopada, w piątek rano. Prawdopodobnie dojdzie do niego około godziny 6:59 i będzie trwać dokładnie przez trzy godziny, 28 minut i 23 sekundy. Będzie to więc najdłuższe wydarzenie tego rodzaju w XXI wieku.
Do oglądania zaćmienia nie potrzeba żadnego specjalnego sprzętu. Będzie ono widoczne gołym okiem, choć dobra lornetka z pewnością nie zaszkodzi!
Zaćmienie Księżyca listopad 2021 – gdzie będzie widoczne?
Zjawiska tego typu nie są niestety widoczne wszędzie. Tym razem najwięcej szczęścia mają mieszkańcy Ameryki Północnej. To właśnie tam zapowiada się najlepszy widok. Ponadto, większość zaćmienia będzie można obejrzeć także w Ameryce Południowej, Europie Zachodniej, Australii i Oceanii, zachodnich regionów Afryki oraz w części Azji. Tym razem nie będzie można go oglądać w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w części Europy Wschodniej.
Przy dobrych warunkach pogodowych zaćmienie obejrzą także Polacy w zachodnich i centralnych regionach kraju, czyli także w Wielkopolsce. Mieszkańcy wschodniej części prawdopodobnie nie zobaczą tego zjawiska.
Zaćmienie Księżyca – dlaczego Księżyc będzie czerwony?
Podczas piątkowego zaćmienia Księżyc przybierze czerwonorudy, krwawy odcień. Dzieje się tak przez cząsteczki tlenu i azotu obecne w ziemskiej atmosferze. Rozpraszają one promienie słoneczne. Te krótsze fale światła, tzn. niebieskie i fioletowe, są niejako filtrowane, a kolory o dłuższych falach, takie jak czerwony, pomarańczowy czy żółty, są dłużej widoczne. To właśnie one docierają do naszych oczu.
Zobacz też: Duchy, legendy i kosmici. W Wielkopolsce wieje grozą?
Duchy, legendy i kosmici. W Wielkopolsce nie brakuje miejsc ...
Wpływ Księżyca na człowieka
Wiele osób wierzy w różne działania Księżyca na ludzi. Podobno w czasie krwawej pełni zmniejsza się poziom melatoniny w organizmie, w efekcie możemy spać nawet o 25 minut krócej! Naukowcy udowodnili też, że przy standardowej pełni wzrasta apetyt i popęd seksualny.
Czerwony Księżyc co oznacza?
Od wieków wierzono, że to, co dzieje się na niebie, ma ogromne znaczenie. Czerwony Księżyc także miał stanowić swego rodzaju przepowiednie. Jak można się spodziewać – negatywną.
W starożytnej Babilonii wierzono, że krwawy Księżyc zwiastuje rychłą śmierć króla, z kolei Aztekowie wiązali taki widok z gniewem bogów. Właściwie wszystkie starożytne cywilizacje upatrywały w tym zjawisku zapowiedzi wojen, konfliktów, a nawet i apokalipsy.
Obecnie wciąż wiele osób boi się takich zjawisk na niebie i wierzy, że czerwony Księżyc przywiedzie ze sobą koniec świata lub inne straszne zdarzenia. Nie brakuje też takich, którzy upatrują w nim znaku powtórnego przyjścia Chrystusa i łączą zaćmienie z Ewangelią św. Łukasza, w której jest napisane, że przed Jego powrotem będą widoczne znaki na Słońcu, Księżycu i gwiazdach.
Zobacz też: Upiory, wampiry, strzygi. W co wierzyli dawni Wielkopolanie?
Wierzenia dawnych Wielkopolan i znaczenie „pochówków antywam...
