Kto włączy się w odbudowę Ukrainy? To ustalono na forum o współpracy

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Poseł KO Paweł Kowal, specjalny wysłannik prezydenta Francji ds. pomocy i odbudowy Ukrainy Pierre Heilbronn oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas konferencji prasowej po spotkaniu „Trilateral Recovery Dialogue France Pologne Ukraine’’ w Rzeszowie.
Poseł KO Paweł Kowal, specjalny wysłannik prezydenta Francji ds. pomocy i odbudowy Ukrainy Pierre Heilbronn oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas konferencji prasowej po spotkaniu „Trilateral Recovery Dialogue France Pologne Ukraine’’ w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz
Polskie i francuskie przedsiębiorstwa oraz samorządy planują aktywnie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy. Są też szanse na udział małych i średnich firm w tym procesie.

We wtorek 17.09. w Rzeszowie odbyło się forum, na którym omawiano przyszłą współpracę z przedstawicielami ukraińskich miast.

– Rzeszów znów stał się areną ważnego wydarzenia międzynarodowego. Dziękuję, że na tę debatę zostało wybrane nasze miasto – powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas konferencji prasowej po polsko-francusko-ukraińskich konsultacjach dotyczących powojennej odbudowy Ukrainy.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele polskich i francuskich firm oraz samorządów, którzy dzielili się wiedzą i doświadczeniami ze współpracy z ukraińskimi regionami. Obecni byli także reprezentanci miast takich jak Lwów, Charków i Łuck.

Rola samorządów w odbudowie Ukrainy

– Samorządy będą istotnym ogniwem zmiany na Ukrainie. Tu nie chodzi tylko o odbudowę, ale również o procesy zmiany, odbudowy społeczeństwa obywatelskiego, negocjacji Ukrainy z Unią Europejską. Mamy polskie doświadczenie, samorządy w tych działaniach odgrywały zawsze kluczową rolę – powiedział poseł Paweł Kowal, pełnomocnik rządu ds. Ukrainy.

Podczas spotkania omawiano również pakiet wsparcia oraz instrumenty finansowe, które umożliwią małym i średnim firmom uczestnictwo w odbudowie Ukrainy.

– Chodzi o linie kredytowe dla banków, a także kredyty dla firm, które mają ubezpieczenie i gwarancję, a dodatkowo środki na studia wykonalności, aby mogły działać – wyjaśniał poseł Kowal.

Zachęcał firmy do zgłaszania swoich pomysłów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz organizacji przedsiębiorców.

– To jest istotny, początkowy etap przyszłej odbudowy Ukrainy – dodał Kowal.

Współpraca biznesu i samorządów

Do Rzeszowa przybył także Pierre Heilbronn, specjalny wysłannik prezydenta Francji ds. promocji i odbudowy Ukrainy. Omawiając współpracę biznesu i samorządu, powiedział, że:

– To nie jest wyłącznie przejaw solidarności. Chcemy pokazać, że Ukraina jest krajem pełnym szans. Ale też region podkarpacki jest atrakcyjny i może być przykładem jak budować tę atrakcyjność i oddziaływać na otoczenie – podkreślił Heilbronn.

Dodał również, że nie chodzi tylko o pomoc w warunkach wojennych, ale także o:

– Stworzenie dla Ukrainy perspektywy nadziei w sytuacji, kiedy każdego dnia toczy (walkę – PAP) o przyszłość i przetrwanie. (...) Mówiliśmy także o możliwościach wsparcia technicznego, eksperckiego, szczególnie przy wspieraniu Ukrainy na drodze do członkostwa w UE. To również wiąże się z otwarciem dostępu do finansowania europejskiego dla ukraińskich partnerów – podsumował Pierre Heilbronn.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl