Kwalifikacja wojskowa 2023. Kto i kiedy zostanie wezwany przed komisję wojskową?

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Projekt przewiduje także, że do kwalifikacji wojskowej mają się stawić kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/23 kończą studia wyższe lub naukę w szkołach policealnych określonych specjalności.
Projekt przewiduje także, że do kwalifikacji wojskowej mają się stawić kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/23 kończą studia wyższe lub naukę w szkołach policealnych określonych specjalności. Fot. Małgorzata Genca
Kogo obejmie przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa? W myśl projektu rozporządzenia MON, przed komisję wojskową będą musieli się stawić 19-letni mężczyźni, mężczyźni w wieku 20-24 lat, którzy nie mają orzeczonej kategorii, a także kobiety z kwalifikacjami przydatnymi wojsku.

Zgodnie z projektem rozporządzenia do ustawy o obronie ojczyzny, opublikowanym w poniedziałek przez RCL, kwalifikacja wojskowa w roku 2023 ma zostać ogłoszona 16 marca i odbywać się od 3 kwietnia do 30 czerwca. Do stawienia się na kwalifikację mają zostać wezwani mężczyźni urodzeni w 2004 r. oraz osoby urodzone w latach 1999-2003, które nie mają kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jednak okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii przed zakończeniem kwalifikacji.

Kwalifikacja wojskowa. Nie tylko mężczyźni

Projekt przewiduje także, że do kwalifikacji mają się stawić kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/23 kończą studia wyższe lub naukę w szkołach policealnych określonych specjalności.

Do stawiennictwa na kwalifikację zobowiązują - zgodnie z ustawą - kwalifikacje lub wykształcenie wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

Na kwalifikację mają się stawić ponadto osoby, które w przyszłym roku kończą 60 lat, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby.

Czym jest kwalifikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 r. pobór, kiedy obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Zawieszenie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiennictwa przed komisją lekarską.

Ubiegłoroczna kwalifikacja została ze względu na pandemię koronawirusa przesunięta i podzielona na dwie tury; w 2020 r. kwalifikacja, rozpoczęta w lutym i planowana do kwietnia, została przerwana w marcu z powodów epidemicznych.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Czy homoseksualistów biorą do wojska ?
N
Nobody63
20 grudnia, 13:07, Gość:

I tak się kończy cwaniaczenie rządzących. Opowieści o armii zawodowej, wydatki na ołtarze polowe, tablice Mendelejewa, pozbywanie się doświadczonych żołnierzy, którzy nie chcieli przyjąć preparatów doświadczalnych, etc. zmusza ich do tego, ze biorą z łapanki, a przecież śmiali się z ruskich, że biorą "mięso armatnie"... Sami jednak w ustawie zwolnili się z udziału w obronie ojczyzny bo przecież uważają się za lepszy sort.

Posłuchaj:

Jak skończy się wojna? Czy Rosja znów zaatakuje? - Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz

https://www.youtube.com/watch?v=Zzh0pLjB2wk

--- * ---

Marek Budzisz: Strategiczna samotność Polski. Jak myśleć o celach narodowych? Czy NATO nas obroni?

https://www.youtube.com/watch?v=Q4TZx06cjcM

Wróć na i.pl Portal i.pl