– Od 4 dni zespół anestezjologiczny prowadzi walkę o życie 41 letniego, niezaszczepionego pacjenta chorego na COVID 19. Został do nas przekazany ze Szpitala Tymczasowego, celem wdrożenia i prowadzenia terapii ECMO, czyli pozaustrojowego utlenowania krwi
– poinformowali we wtorek na Facebooku przedstawiciele Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu.
Czytaj także: GIF wycofuje popularne leki! Masz je w domu? Wyrzuć! Nowe leki wycofane z aptek w całej Polsce. Pełna lista
– Zanim odradzicie szczepienie osobom młodszym, bo są poza grupą ryzyka, pamiętajcie, że przypadków takich jak ten pacjent jest coraz więcej.
Przypadek tego pacjenta nie jest odosobniony. Chorych na COVID-19 w bardzo ciężkim stanie jest dużo więcej.
– Najcięższe przypadki, z jakim jak dotąd musieliśmy się mierzyć w czwartej fali, charakteryzowały się bardzo agresywnym przebiegiem i wysoką śmiertelnością. Tego nie obserwowaliśmy przy poprzednich falach
– zaznacza prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu.
I dodaje: – To, co też zwraca naszą uwagę, to grupy wiekowe. W tej chwili te najtrudniejsze przypadki dotyczą dwóch grup - senioralnej i osób młodych. Ciężkie zakażenia dominują wśród osób niezaszczepionych.
Leczenie najcięższych przypadków zakażenia jest bardzo wymagające, ze względu na szkody, jak wywołuje ono w organizmie.
– Postęp choroby jest ogromny, z zajęciem dużego obszaru tkanki łącznej, z objawami zatorowości płuc i z uszkodzeniem wielonarządowym – mówi prof. Mozer-Lisewska.
Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...
Co więcej, przypadków pacjentów z łagodnym przebiegiem choroby, wcześniej zaszczepionych, hospitalizacja trwa maksymalnie 10 dni.
– Jednak mamy na oddziale pacjenta, którego leczenie trwa już siódmy tydzień. Występują u niego bardzo rozległe zmiany w płucach, które zajmują ponad 80 proc. obszaru tkanki. Jest to pacjent przed 50. rokiem życia, oczywiście, niezaszczepiony
– relacjonuje ordynator oddziału zakaźnego.
Ciężkie przypadki hospitalizowane są także w Szpitalu Tymczasowym. Z relacji lekarzy wynika, że od czasu ponownego uruchomienia placówki (2 listopada), w bardzo trudnym stanie było już kilku.
– Głęboka niewydolność oddechowa, wymagająca intubacji i pobytu na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, a wtórnie też na ECMO, i takich pacjentów na ECMO mieliśmy już dwóch – podaje dr Hanna Winiarska, koordynatorka Szpitala Tymczasowego.
Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...
Lekarka nie ukrywa też, że zdecydowana większość pacjentów hospitalizowanych na Międzynarodowych Targach Poznańskich, to osoby, które nie zaszczepiły się przeciw COVID-19.
– Największą chorobą współistniejącą, jaką posiada większość naszych pacjentów, jest brak szczepienia
– mówi z ironią dr Winiarska.
– To są osoby bardzo zatwardziałe w swoich poglądach, choć ze względu na ich wykształcenie i zajmowane przez nich stanowiska, mogłoby się wydawać, że powinni myśleć zdroworozsądkowo – dodaje prof. Mozer-Lisewska.
W piątek, w Szpitalu Tymczasowym na MTP na 150 łóżek zajęte było 125 (z czego 8 respiratorowych na 10 dostępnych). Z kolei w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej zajęte były wszystkie 24 łóżka covidowe. Aż 16 z nich zajmowały osoby niezaszczepione lub zaszczepione tylko jedną dawką.
Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...
Tego dnia w kraju odnotowano 23 242 przypadki zakażenia koronawirusem. 1 941 z nich dotyczyło Wielkopolski. W ten sposób nasze województwo znalazło się na 3. miejscu rządowej listy regionów z największą liczbą osób chorych na COVID-19.
Należy jednak podkreślić, że rządowy ranking uwzględnia tylko nowe przypadki, nie są one przeliczane na liczbę mieszkańców danego województwa. Stąd też na podium znajdują się regiony o dużej liczbie mieszkańców.
Jaką szczepionkę wybrali: prezydent, politycy i celebryci? Z...
