Litwa. Niezwykłe odkrycie polskich naukowców. Czy odnaleźli "wileńskie miasto zmarłych"?

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Polscy badacze odkryli unikalne podziemia kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego w Wilnie.
Polscy badacze odkryli unikalne podziemia kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego w Wilnie. Fot. Twitter/Instytut POLONIKA
Podczas prac badawczych w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Wilnie naukowcy trafili na unikalny kompleks podziemny. Badania prowadzone były przez Instytut Polonika pod przewodnictwem profesorów z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Mamy wzmianki o tym, że jest to słynne wileńskie miasto zmarłych - przekazuje jeden z badaczy.

Badacze poinformowali, że pod kościołem Ducha Świętego znajdują się - unikalne w skali Litwy - nieznane, rozległe podziemia.

- Okazało się, że oprócz wyższego piętra krypt, które zostały rozpoznane jeszcze w latach 20. ubiegłego stulecia i udokumentowane w okresie powojennym, poniżej znajduje się nigdy niebadany kompleks - mówi dyrektor Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie profesor Fabian Welc.

Kompleks zajmuje całą przestrzeń, na której stoi bryła świątyni. Badacze sprawdzili materiały źródłowe poświęcone kościołowi.
- Okazało się, że mamy wzmianki o tym, że jest to słynne wileńskie miasto zmarłych - dodaje Fabian Welc.

Znaleziono nie tylko "miasto zmarłych"

Szacuje się, że od XVI do końca XIX wieku pochowano tam kilka tysięcy osób. Polscy badacze poinformowali też o innym unikalnym znalezisku.

Znaleźliśmy fragmenty filarów, które prawdopodobnie pochodzą z pierwszego kościoła, ufundowanego przez księcia Witolda w 1501 roku - przekazuje profesor Welc.

Badacz dodaje, że zgodnie ze znaleziskiem "pod obecnym kościołem Ducha Świętego znajdują się też relikty jednej z najstarszych wileńskich świątyń, która stała w tym miejscu".

Msze w kościele odbywają się jedynie w języku polskim

Barokowy kościół Ducha Świętego jest jedynym w Wilnie, w którym msze święte odprawiane są tylko w języku polskim. W tym miejscu za czasów panowania króla Władysława Jagiełły stała drewniana świątynia, która spłonęła w 1441 roku. Kościół odbudowany został przez Kazimierza Jagiellończyka. W kolejnych stuleciach był wiele razy przebudowywany i odnawiany.

Źródło: Polskie Radio 24

mm

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl