W niedzielę 29 stycznia 2023 roku w odbył się 31 finał Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!. Każdy finał WOŚP to zawsze okazja do wyjątkowych koncertów, pokazów umiejętności, czy wyczynów ekstremalnych. W Sopocie o godzinie 12:00 Wojciech Pruński i Krzysztof Kubiak postanowili, że przepłyną "lodową milę".
Finał WOŚP w Sopocie
Według International Ice Swimming Association (IISA) "lodowa mila" to dystans 1609 metrów, który należy pokonać w lodowatej wodzie. Śmiałkowie gotowi pobić ten wynik, musieli przepłynąć tę odległość wokół sopockiego molo. Najważniejsza wiadomość to taka, że dystans udało się pokonać!
Pan Wojciech Pruński jest członkiem Sopockiego Klubu Morsów, zajmuje obecnie 6 miejsce w ICE CUP Poland. Krzysztof Kubiak, dwukrotny rekordzista świata IISA i rekordzista Guinnessa w odległości przepłyniętej w lodowatej wodzie jeziora Ełckiego.
Cała akcja była organizowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w ramach 31 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
CZYTAJ TAKŻE: Szczególne morsowanie z okazji 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. ZDJĘCIA
"Lodowa mila". 1650 metrów to nowy rekord świata!
Wojciech Pruński i Krzysztof Kubiak ustanowili nowy rekord świata "lodowej mili" tj. pokonali najdłuższy z dotychczasowych odcinków w wodzie, przepływając 1670 metrów w 27 minut. Woda, w której śmiałkowie dokonali tego wyczynu, w chwili startu wynosiła ok. 3 stopni Celsjusza.
Pierwszy na mecie pojawił się Krzysztof Kubiak, który dystans pokonał w rekordowym czasie. Nieco dłużej w wodzie znajdował się drugi z uczestników tj. Wojciech Pruński, który, choć w zimnych wodach Zatoki Gdańskiej znajdował się niemal godzinę, to o własnych siłach dotarł na brzeg, gdzie powitał go głośny i radosny tłum kibiców. Wraz z dwójką polskich miłośników morsowania, "lodową milę" na świecie pokonało zaledwie 705 osób.
Czym jest "lodowa mila"? To 1609 m spędzonych w zimnej wodzie [za International Ice Swimming Association (IISA)], której temperatura musi być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Do próby przystępuje się w samych kąpielówkach, okularach i czepku. Zatyczki do uszu są również dozwolone. Pozostały sprzęt pływacki jest kategorycznie zabroniony. Co ważne! Aby przystąpić do "lodowej mili" przed podjęciem próby należy okazać ważne wyniki badań uprawniające śmiałków do zmierzenia się z zimną wodą.
