Lodowy księżyc Jowisza wciąż zaskakuje
Europa, o niej bowiem jest mowa, jest jednym z czterech galilejskich księżyców Jowisza. Jej powierzchnię pokrywa lód, jednak naukowcy podejrzewają, że pod nim znajduje się ocean głęboki na ok. od 65 do 250 km.
Najnowsze obserwacje teleskopu Webba pokazały, że znajduje się na niej dwutlenek węgla, a prawdopodobnie pochodzi on z oceanu, co mogłoby sugerować, że jest on wynikiem zachodzących tam procesów, być może biologicznych.
Tajemnice wewnętrznego oceanu
„Uważamy, że mamy dowody obserwacyjne na to, że węgiel, który widzimy na powierzchni Europy pochodzi z oceanu. To nie jest trywialna sprawa. Węgiel jest pierwiastkiem niezbędnym biologicznie” – napisała w oświadczeniu Samantha Trumbo, planetolog z Cornell University, która przeanalizowała dane pochodzące z teleskopu Webba.
Największą koncentrację dwutlenku węgla wykryto w regionie o stosunkowo młodej, nieregularnej powierzchni, zwanej Tara Regio. Już wcześniej na tym obszarze odkryto sól. „Teraz widzimy, że tam również występuje duże stężenie dwutlenku węgla. Uważamy, że oznacza to, że węgiel prawdopodobnie pochodzi z oceanu wewnętrznego” wyjaśniła Trumbo.
W poszukiwaniu życia
NASA planuje wysłanie w 2024 r. misji Europa Clipper, której celem jest „ustalenie, czy pod powierzchnią lodowego księżyca Jowisza, Europy, znajdują się miejsca, w których może istnieć życie.
Naukowcy podejrzewają, że w słonym oceanie wewnętrznym Europy mogą występować warunki odpowiednie do życia.
Źródło: Mashable, NASA
