Lot PS752: Iran przyznał się do zestrzelenia Boeinga 737 linii UIA i uśmiercenia 176 osób na pokładzie. "Tango down" i co dalej?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Lot PS 752: Iran przyznał się do zestrzelenia Boeinga 737 linii UIA i uśmiercenia 176 osób na pokładzie. "Tango down" i co dalej?
Lot PS 752: Iran przyznał się do zestrzelenia Boeinga 737 linii UIA i uśmiercenia 176 osób na pokładzie. "Tango down" i co dalej? AP/Associated Press/East News
Iran ostatecznie przyznał się do tego, że samolot Ukraine International Airlines (lot PS752) został zestrzelony. Świat wciąż nie może się pogodzić z tą tragedią. Zabito 176 osób.

Przywódcy Iranu stoją w obliczu głośnych wezwań do zwolnienia wyższych urzędników po tym, jak ukraiński samolot pasażerski ze 176 osobami na pokładzie został zestrzelony.

Wiele irańskich gazet poinformowało o fakcie przyznania się do zestrzelenia z wielkimi tytułami na okładkach: „Wstyd” czy „Niewybaczalne”.

Jedna z prorządowych gazet pochwaliła władze Iranu i nazwała „uczciwym” przyznaniem się przez Iran do błędu.

Tymczasem mieszkańcy Iranu, głównie studenci i młodzi ludzie, w sobotę zgromadzili się w okolicach dwóch uczelni w Teheranie. Początkowo zrobili to, aby oddać szacunek ofiarom, ale wieczorem wybuchły protesty.

Studenci wezwali do ukarania osób odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu oraz tych próbujących zatuszować ten skandal.

Władza w obawie o swoje bezpieczeństwo rozmieściła policję, by uniknąć zamieszek, bo taka obawa z każdą godziną narastała. W niedzielę w Teheranie, ale i innych miastach Iranu też nie było spokojnie.

Tymczasem użytkownicy mediów społecznościowych w Iranie wyrażali gniew na haniebne działanie swojego rządu. Do tego chóru dołączył prezydent USA Donald Trump, który napisał na Twitterze zarówno po angielsku, jak i w języku farsi: „Odważnemu i cierpiącemu ludowi irańskiemu: stałem z Wami od początku mojej prezydentury, a mój rząd będzie nadal stał przy Was. Uważnie śledzimy protesty. Wasza odwaga jest inspirująca”.

Zanim doszło do oświadczenia władz Iranu o zestrzeleniu boeinga, przez trzy dni Teheran zaprzeczał doniesieniom, że jego pocisk zestrzeliły samolot. Jeden z rzeczników oskarżył nawet zachodnie narody o „kłamanie i prowadzenie wojny psychologicznej”.

W sobotnim oświadczeniu w irańskiej telewizji generał brygady Amir Ali Hadżizadeh, dowódca lotnictwa Gwardii Rewolucyjnej Iranu, wyjaśnił, co się stało. Poinformował, że operator pocisków działał niezależnie i sam, myląc samolot z „pociskiem rakietowym”. - Operator miał 10 sekund na podjęcie decyzji. Mógł zdecydować się na strzał lub nie, a w takich okolicznościach podjął niewłaściwą decyzję - powiedział.

W ocenie Iranu do tragedii doszło przez chaos i presję wytworzoną przez Amerykanów, ale nie wyjaśniono, dlaczego nie zamknięto irańskiej przestrzeni powietrznej.

- Kiedy potwierdziłem, co się stało, powiedziałem, że wolałbym umrzeć, niż być świadkiem takiego zdarzenia - dodał dowódca Sił Powietrznych.

Generał dodał, że wojsko ulepszy swoje systemy, aby zapobiec takim, jak to nazwał, „błędom” w przyszłości.

Przy bramie Uniwersytetu Amri Kabir w Teheranie upamiętniono w sobotę śmierć byłych studentów tej uczelni, którzy zginęli w wyniku omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu.

Wojskowy dodał, że poinformował władze o tym, co wydarzyło się jeszcze w środę. Władze zdecydowały się przyznać do faktu zestrzelenia dopiero po kilku dniach.

Zarówno prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, jak i premier Kanady Justin Trudeau zażądali od Iranu pociągnięcia do odpowiedzialności osób winnych oraz przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia.

Prezydent Iranu poprosił o przebaczenie za zestrzelenie ukraińskiego samolotu. Wołodymyr Zełenski w orędziu zwrócił się do rodaków, mówiąc, że osoby odpowiedzialne za zestrzelenie samolotu w Iranie zostaną ukarane. Poinformował również, że rodziny ofiar otrzymają wsparcie finansowe ze środków rządowych, a państwo pomoże im w uzyskaniu odszkodowań od ubezpieczycieli i władz irańskich.

Również premier Kanady Justin Trudeau był stanowczy w słowach. - Kanada nie spocznie, póki nie otrzyma odpowiedzialności, sprawiedliwości i zakończenia, na jakie zasługują rodziny ofiar - stwierdził Trudeau. W samolocie było 63 Kanadyjczyków.

Zwrotu „tango down” używają wojskowi, co po polsku znaczy „cel zdjęty”.

Lot PS 752 samolotu linii Ukraine International Airlines zakończył się tragicznie niedaleko Teheranu i od razu pojawiły się podejrzenia, iż mogło dojść do jego zestrzelenia. Do katastrofy doszło kilka godzin po tym, jak Iran zaatakował amerykańskie bazy w Iraku w odwecie za zabicie generała Sulejmaniego. Na pokładzie maszyny było 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, 10 Szwedów, czterech Afgańczyków, trzech Brytyjczyków i trzech Niemców.

Samolot należący do Ukrainian International Airlines (UIA) leciał z Teheranu do Kijowa ze 167 pasażerami i 9 członkami załogi na pokładzie.

Najtragiczniejsze zestrzelenie samolotu pasażerskiego w XXI w.: MH17

Do zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines (lot MH17) doszło 17 lipca 2014 r. niedaleko wsi Hrabowe (w pobliżu miasta Torez) w obwodzie donieckim na Ukrainie, około 40 kilometrów od granicy z Rosją. Samolot pasażerski Boeing 777 został zestrzelony kierowanym pociskiem rakietowym ziemia-powietrze Buk M1 nr 332, należącym do 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej z Kurska sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W wyniku zestrzelenia zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi.

19 czerwca 2019 r. zespół śledczy ogłosił nazwiska czterech osób podejrzanych o spowodowanie katastrofy. Zdaniem zespołu odpowiedzialność ponoszą: Igor Girkin, 48-letni były pułkownik FSB, Siergiej Dubinski, 56-letni były oficer GRU, Oleg Pułatow, 52-letni były żołnierz Specnazu oraz Leonid Charczenko, 47-letni Ukrainiec bez przeszłości wojskowej. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał Rosję do postawienia sprawców przed sądem.

Do dziś nikt nie poniósł odpowiedzialności za zabicie 298 niewinnych osób.

W 2014 r. zginęli obywatele następujących narodowości:

  • Holandia - 193 osoby
  • Malezja - 43
  • Australia - 27
  • Indonezja - 12
  • Wielka Brytania - 10
  • Belgia - 4
  • Niemcy - 4
  • Filipiny - 3
  • Kanada - 1
  • Nowa Zelandia - 1

Zobacz: Wojsko Polskie ramię w ramię z US Army

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Lot PS752: Iran przyznał się do zestrzelenia Boeinga 737 linii UIA i uśmiercenia 176 osób na pokładzie. "Tango down" i co dalej? - Portal i.pl

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

v
vvvvvvvv
13 stycznia, 18:04, Gość:

Dawna Wielka Persja to już przebrzmiały mit! Dziś Iranem rządzą (??) psychopaci w turbanach! Jeden pasterz kóz dorwał się do konsoli z guzikami startowymi rakiet. Jego dowódca - prywatnie pastuch wielbłądów, potwierdził "pal"! Taki jest poziom tej obrony powietrznej i całej tej armii! Niestety mają rację USA i Izrael - wśród guzików w rękach tych poganiaczy bydła nie może znaleźć się guzik nuklearny!

Tak ,tak , USA i Izrael to gołąbki pokoju.

Tylko ty jesteś chory i to poważnie

N
No niestety
13 stycznia, 18:12, Gość:

A nie prawda. Lecący pocisk leci z dużo większa prędkością aniżeli samolot pasażerski. Po torze lotu tez można było zobaczyć skąd ten samolot leciał i ze nie był to pocisk. Naprawdę oni myślą ze ciemnote można ludziom na świecie wciskać.

...ale nie pocisk manewrujący, który leci z prędkością podobną - i (właśnie manewrując) również trajektorie obiera podobne, jakby był pilotowany przez kogoś. A czas na rozpoznanie liczy się dosłownie w sekundach.

G
Gość

A nie prawda. Lecący pocisk leci z dużo większa prędkością aniżeli samolot pasażerski. Po torze lotu tez można było zobaczyć skąd ten samolot leciał i ze nie był to pocisk. Naprawdę oni myślą ze ciemnote można ludziom na świecie wciskać.

G
Gość

Dawna Wielka Persja to już przebrzmiały mit! Dziś Iranem rządzą (??) psychopaci w turbanach! Jeden pasterz kóz dorwał się do konsoli z guzikami startowymi rakiet. Jego dowódca - prywatnie pastuch wielbłądów, potwierdził "pal"! Taki jest poziom tej obrony powietrznej i całej tej armii! Niestety mają rację USA i Izrael - wśród guzików w rękach tych poganiaczy bydła nie może znaleźć się guzik nuklearny!

J
Jj
13 stycznia, 05:32, Gość:

że wszystko wydarzyło się „podczas kryzysu spowodowanego awanturnictwem USA.już zapomniano incydent w 1988 r. - amerykański krążownik Vincennes zestrzelił irańskiego Airbusa w Zatoce Perskiej, myląc go z irańskim myśliwcem (ponieważ amerykańscy żeglarze naruszyli procedury identyfikacji - w kwestii profesjonalizmu). Zginęło 290 osób. Ktoś został ukarany? W żadnym wypadku: USA zrobili kaganiec z cegłą, stwierdzili, że ich marynarze mieli całkowitą rację, sytuacja w okolicy była napięta, wszystko było nerwowe, więc lepiej zestrzelić dodatkowy liniowiec i przegapić dodatkowego atakującego wojownika. Iran obiecuje ukarać nazbyt nerwowych strzelców przeciwlotniczych i żałuje tragedii. Stany Zjednoczone w 1988 roku nie wyraziły przeprosin ani żalu. Co mogę powiedzieć - cóż, bardzo „cywilizowany kraj”!

13 stycznia, 7:22, Ech:

To samo miałem napisać. Czy Kacapy przeprosiły za zestrzelonego nad Ukrainą Boeninga 777? USA=Rosja dzikie kraje. Ciekawe kiedy upadną te imperia zła?

13 stycznia, 8:20, Janusz:

Kacapy? Ja pamiętam, jak prawy sektor chwalił się, że stracili samolot z Putinem. Jak okazało się, że to pasażerski momentalnie oskarżyli Rosjan o atak. Taka to ukraińska prawdomówność

Janusz, czy też Waniuszka, idź ty zobacz czy przy pomniku jakiegoś prawilnego idola cię nie ma. "Jak cię złapią mów że to nie ty. Jak złapią za rękę, mów że nie twoja ręka" - nieprawdaż?

J
Jj
13 stycznia, 9:04, Gość:

"Tymczasem mieszkańcy Iranu, głównie studenci i młodzi ludzie, w sobotę zgromadzili się w okolicach dwóch uczelni w Teheranie." Caluśkie 1000 osób!

Poszli mimo iż poprzednie demonstracje kończyły się strzelaniem do demonstrantów. Miałbyś tyle ikry? Trochę ogarnięcia życzę.

G
Gość

za to order można przyczepić amerykańskim terrorystom i trupowi , za ich napad agresje będą strącać wszystko co im będzie szkodziło , jeszcze powinni wytruć rozstrzelać cokolwiek aby zniszczyć pisofaszyzm

G
Gość

drzecie japy a to suwereni są głównymi winowajcami w całej tej historii świata. to oni mimo iż pojedyńczo większość to uczciwi ludzi których do rany przyłóż ale co z tego skoro pozwalają na kapitalizm i bandyckie rządy kryminalistów.efekty widać z każdym rokiem. ten zbrodniczy ustrój zaczyna funkcjonować jako norma jako jedyny właściwy bo tylko komunizm był zły.

G
Gość
13 stycznia, 08:36, posener:

I co, chłystki, miłośnicy nowoczesnej potęgi zbrojeniowej Rosji z okolic PiS i Konfederacji? Podobno Trump nie miał zaatakować Iranu, bo bał się doskonałego rosyjskiego sprzętu, który wykryje i zniszczy każdy cel w powietrzu? No to doskonały, rosyjski sprzęt przeciwlotniczy obsługiwany przez fachowców wyszkolonych przez doskonałych i nowoczesnych rosyjskich szkoleniowców walnął w cywilny samolot kilka kilometrów od cywilnego lotniska. Teraz już wiecie dlaczego USA nie chce, żeby Iran miał bombę atomową?

To nie była żadna pomyłka, strącenie było celowe i zamierzone, jednego tylko Irańczycy nie przewidzieli że nie będzie szybkiego odwetu bo jak by był to cała wina spadła by na USA i że to oni zestrzelili, ten sam film by pokazywał jak Amerykanie strącają pasażerski samolot.

G
Gość

"Tymczasem mieszkańcy Iranu, głównie studenci i młodzi ludzie, w sobotę zgromadzili się w okolicach dwóch uczelni w Teheranie." Caluśkie 1000 osób!

p
posener

I co, chłystki, miłośnicy nowoczesnej potęgi zbrojeniowej Rosji z okolic PiS i Konfederacji? Podobno Trump nie miał zaatakować Iranu, bo bał się doskonałego rosyjskiego sprzętu, który wykryje i zniszczy każdy cel w powietrzu? No to doskonały, rosyjski sprzęt przeciwlotniczy obsługiwany przez fachowców wyszkolonych przez doskonałych i nowoczesnych rosyjskich szkoleniowców walnął w cywilny samolot kilka kilometrów od cywilnego lotniska. Teraz już wiecie dlaczego USA nie chce, żeby Iran miał bombę atomową?

G
Gość

Dobrze że nie mają bomby atomowej bo by się wysadzili.

J
Janusz
13 stycznia, 05:32, Gość:

że wszystko wydarzyło się „podczas kryzysu spowodowanego awanturnictwem USA.już zapomniano incydent w 1988 r. - amerykański krążownik Vincennes zestrzelił irańskiego Airbusa w Zatoce Perskiej, myląc go z irańskim myśliwcem (ponieważ amerykańscy żeglarze naruszyli procedury identyfikacji - w kwestii profesjonalizmu). Zginęło 290 osób. Ktoś został ukarany? W żadnym wypadku: USA zrobili kaganiec z cegłą, stwierdzili, że ich marynarze mieli całkowitą rację, sytuacja w okolicy była napięta, wszystko było nerwowe, więc lepiej zestrzelić dodatkowy liniowiec i przegapić dodatkowego atakującego wojownika. Iran obiecuje ukarać nazbyt nerwowych strzelców przeciwlotniczych i żałuje tragedii. Stany Zjednoczone w 1988 roku nie wyraziły przeprosin ani żalu. Co mogę powiedzieć - cóż, bardzo „cywilizowany kraj”!

13 stycznia, 7:22, Ech:

To samo miałem napisać. Czy Kacapy przeprosiły za zestrzelonego nad Ukrainą Boeninga 777? USA=Rosja dzikie kraje. Ciekawe kiedy upadną te imperia zła?

Kacapy? Ja pamiętam, jak prawy sektor chwalił się, że stracili samolot z Putinem. Jak okazało się, że to pasażerski momentalnie oskarżyli Rosjan o atak. Taka to ukraińska prawdomówność

E
Ech
13 stycznia, 05:32, Gość:

że wszystko wydarzyło się „podczas kryzysu spowodowanego awanturnictwem USA.już zapomniano incydent w 1988 r. - amerykański krążownik Vincennes zestrzelił irańskiego Airbusa w Zatoce Perskiej, myląc go z irańskim myśliwcem (ponieważ amerykańscy żeglarze naruszyli procedury identyfikacji - w kwestii profesjonalizmu). Zginęło 290 osób. Ktoś został ukarany? W żadnym wypadku: USA zrobili kaganiec z cegłą, stwierdzili, że ich marynarze mieli całkowitą rację, sytuacja w okolicy była napięta, wszystko było nerwowe, więc lepiej zestrzelić dodatkowy liniowiec i przegapić dodatkowego atakującego wojownika. Iran obiecuje ukarać nazbyt nerwowych strzelców przeciwlotniczych i żałuje tragedii. Stany Zjednoczone w 1988 roku nie wyraziły przeprosin ani żalu. Co mogę powiedzieć - cóż, bardzo „cywilizowany kraj”!

To samo miałem napisać. Czy Kacapy przeprosiły za zestrzelonego nad Ukrainą Boeninga 777? USA=Rosja dzikie kraje. Ciekawe kiedy upadną te imperia zła?

P
Putler to cienias

Iran się przyznał w przeciwieństwie do dzikusów z Donbasu.

Wróć na i.pl Portal i.pl