Lublin. Teatr im. Juliusza Osterwy w żałobie po śmierci aktora Przemysława Gąsiorowicza

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Flagi z kirem, zdjęcia umieszczone w witrynach i odwołane spektakle – m.in. tak Teatr im. Juliusza Osterwy przechodzi żałobę. W ciągu ostatnich dni zespół stracił dwóch aktorów.
Flagi z kirem, zdjęcia umieszczone w witrynach i odwołane spektakle – m.in. tak Teatr im. Juliusza Osterwy przechodzi żałobę. W ciągu ostatnich dni zespół stracił dwóch aktorów. Łukasz Kaczanowski
Flagi z kirem, zdjęcia umieszczone w witrynach i odwołane spektakle – m.in. tak Teatr im. Juliusza Osterwy przechodzi żałobę. W ciągu ostatnich dni zespół stracił dwóch aktorów. 3 stycznia w wieku 63 lat zmarł Witold Kopeć, a w minioną sobotę (8 stycznia), jadąc na jego pogrzeb, zginął Przemysław Gąsiorowicz.

– Z wielkim żalem przyjąłem informacje o podwójnej tragedii, jaka spotkała w bardzo krótkim czasie zespół Teatru Osterwy. Nagła śmierć dwóch wyjątkowych aktorów to ogromna strata, tak dla Teatru, jak i Miasta, którego życie kulturalne obaj przez lata współtworzyli. Łączę się w bólu ze wszystkimi pogrążonymi w smutku po tej strasznej tragedii, w sposób szczególny z Rodziną i Bliskimi obu aktorów – komentuje prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Wspomnienie o tragicznie zmarłym aktorze będzie obecne w każdym spektaklu granym na deskach sceny do 16 stycznia.

– Ze względu na zaistniałą sytuację przed każdym zaplanowanym na ten tydzień spektaklem publiczność zostanie poinformowana o ogłoszonej żałobie. Przed rozpoczęciem spektaklu będzie wprowadzona minuta ciszy – informuje Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor teatru. – Aktorzy po zagranym spektaklu nie wyjdą do ukłonów, publiczność po zakończonym spektaklu będzie poproszona o opuszczenie widowni w milczeniu, nie nagradzając aktorów brawami – dodaje. Na foyer teatru natomiast pracownicy wystawili księgę kondolencyjną oraz puszkę, do której będzie można składać datki na wsparcie rodziny Gąsiorowicza. W sobotę i niedzielę natomiast teatr odwołał spektakl „Czego nie widać”.

Aktor urodził się w 1978 w łódzkich Poddębicach. W 2007 r. był laureatem głównej nagrody w kategorii „Aktor” na III Festiwalu Teatrów Niewielkich za autorski monodram „Gombrotypy” oparty na tekstach Witolda Gombrowicza. W tym samym roku związał swoje zawodowe losy z Teatrem Osterwy.

– Był naszym przyjacielem, człowiekiem z sercem na dłoni, uosobieniem dobroci i serdeczności. Lubili i cenili go wszyscy w Teatrze, od koleżanek i kolegów z zespołu aktorskiego, przez zespół techniczny, po każdego z dyrektorów. Przemek był wybitnie utalentowanym i bardzo pracowitym artystą, a jednocześnie skromnym, szczerym, nieśmiałym, pełnym ciepła i empatii człowiekiem.

Nieoczekiwanie i za szybko odszedł ktoś, kto był prawdziwym uśmiechem naszego Teatru; ktoś, dzięki komu czuliśmy się jak rodzina. Wszyscy w Teatrze zostaliśmy pozbawieni iskry szczęścia i dobroci, którą Przemek miał zawsze przy sobie – wspomina zespół teatru na facebookowym profilu.

– Często widziałem Przemka na scenie. Dobry aktor nie powinien mieć jednego stylu gry, ale być wszechstronny. Przemek bez wątpienia taki był – mówi Bogusław Byrski, aktor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, a prywatnie kolega zmarłego. – Graliśmy na jednej scenie tylko raz w spektaklu „Wszystko w rodzinie” w Chełmie. Za miesiąc mieliśmy go zagrać ponownie.

Gąsiorowicz przez 11 lat współpracował także z Teatrem Ziemi Chełmskiej, który śmierć aktora skomentował na swoim profilu facebookowym słowami „Ta wiadomość na chwilę zatrzymała nasz świat”.

– Dla nas to jest ogromna pustka – przyznaje Barbara Szarwiło z Teatru Ziemi Chełmskiej. – Przemek był niebywale skromnym człowiekiem. Jesteśmy teatrem amatorskim, a on przyjeżdżał do nas z Osterwy i pracował jak równy z równym. Jeszcze dzień przed śmiercią przysłał mi esemesem zaproszenie na swój monodram – dodaje.

Monodram „Opowieść o naszym wniebowstąpieniu” miał premierę w Teatrze Osterwy 11 grudnia. Opowiadał o mieszkańcach wsi w województwie lubelskim od czasów I wojny światowej do powojnia. O dalszych losach monodramu i innych spektakli z udziałem Gąsiorowicza zadecyduje dyrektor instytucji.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl