"W ten sposób pojawia się coraz więcej wskazań, że sole sprzyjają występowaniu gatunków glonów, które są toksyczne dla ryb. Są one dalej porównywane z Instytutem Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza" - czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.
Jak informuje strona niemiecka: po hipotezie pracownika LfU z 14 sierpnia, że nieznany wcześniej w Brandenburgii gatunek glonów mógł spowodować śnięcie ryb, wraz z Instytutem Ekologii Wodnej i Rybołówstwa Śródlądowego przebadano próbkę wody pobraną z Odry pod kątem występujących gatunków glonów.
Hipoteza LFU wskazująca na Prymnesium parvum wynika przede wszystkim z bardzo wysokiego poziomu zasolenia (gatunek żyje w wodach słonawych) w związku ze śmiercią ryb przy bardzo wysokich stężeniach tlenu.
"W pobranych próbkach martwych ryb stwierdzono dzisiaj, że zawartość rtęci mieści się w zakresie wartości ustalonych w ostatnich latach i pozostaje poniżej odpowiedniej normy UE. Inne dane przekazane dzisiaj przez laboratorium państwowe nadal nie wskazują na inne przyczyny: nadal wysoka zawartość tlenu, nadal wysoka przewodność elektryczna, wysoka zawartość chlorofilu, niezauważalne znaleziska metali." - napisala Frauke Zelt.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Znikające jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego. Poziom wody ob...
Na te zwierzęta polują myśliwi w Wielkopolsce. Sprawdź, ile ...
