- Chciałbym abyśmy w przyszłym roku wszyscy poszli w jednym Marszu Niepodległości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników organizowanego przez ugrupowania narodowe Marszu Niepodległości w Warszawie. List odczytał przed rozpoczęciem marszu doradca prezydenta płk. Andrzej Pawlikowski. - Jeśli różnimy się w poglądach, to nie różnimy się w sprawie niepodległości Polski. I w ten dzień powinniśmy zapomnieć o naszych codziennych sporach, podziałach. Bo wizje mamy różne i w demokracji mamy do tego prawo ale w niepodległość powinniśmy iść razem - napisał prezydent.
Źródło: AIP/MMonline/x-news
Marsz Niepodległości 2015 zgromadził blisko 100 tys. uczestników. Odbył się bez incydentów, służby porządkowe miały jedynie zastrzeżenia do zbyt dużej ilości materiałów pirotechnicznych.
Zanim demonstranci ruszyli w kierunku Stadionu Narodowego, zauważyliśmy wiceprezesa Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka, który nie mógł uwolnić się od swoich sympatyków. Ci co chwilę prosili go o wspólne pamiątkowe zdjęcia. W tłumie szli zwolennicy stowarzyszenia Wojownicy'15, które wspiera ruch Pawła Kukiza. Wśród jego przedstawicieli wyróżniała się szczególnie jedna sylwetka - zawodnika MMA i byłego strongmana Mariusza Pudzianowskiego. Jak zapewnił nas poseł ruchu Marek Jakubiak, sam Kukiz nie pojawi się na marszu, ze względu na inne obowiązki.
Większość uczestników niosła biało-czerwone flagi lub opaski na rękawach w polskich barwach. Na czele marszu ustawiła się kolumna kilkudziesięciu motocyklistów. - Specjalnie przyszedłem z czarną wstążką na fladze, żeby zamanifestować sprzeciw wobec tego marszu i hasła "Polska dla Polaków" – mówił nam przeciwnik wydarzenia Wojciech Tymicki, który przyznaje, że ma lewicowe poglądy. - Moja żona jest emigrantką, przyjechała tu mieszkać razem ze mną. Ten marsz jest skierowany przeciwko mnie, mojej rodzinie i wszystkim, którzy tutaj mieszkają, a są cudzoziemcami – argumentował. - Liczę się z tym, że mogę dostać w łeb – powiedział nam na odchodne Tymicki.
Innego zdania był Marek Jakubiak, obecnie poseł ruchu Kukiz'15. – Jak nie być dumnym z polskiej młodzieży, z tego, co tu widzimy? - pytał retorycznie Jakubiak. - To jest biało-czerwony festiwal i myślę, że ci ludzie, którzy tu stoją i maszerują, to jeden naród, jedna ojczyzna. Mamy wiele do zrobienia, więc wszyscy pewnie czują ten oddech polskości – dodawał przedsiębiorca związany z narodowcami.
Przekonywał, że w powojennej Polsce nie udało się nikomu, nawet pod przymusem, zorganizować czegoś podobnego. - Jesteśmy u siebie w domu, chcemy we własnym domu układać meble tak, jak nam się to podoba, a nie innym – powiedział Jakubiak.
tweety o #MarszNiepodległości | Tweety użytkownika @Marek_Majewski | Tweety użytkownika @szachmad |

17:47 Na błoniach Stadionu Narodowego pozostało kilka, może kilkanaście tysięcy osób. Reszta spokojnie rozchodzi się do domów.
17:14 Część uczestników Marszu Niepodległości już się rozeszła
17:10 Pod Stadionem Narodowym trwa wiec i koncert.
16:51 Głośnie "Cześć i chwała bohaterom!"
16:50 Zgadzacie się z takimi opiniami?
16:20 Twa wiec pod Stadionem Narodowym. Płoną race, powiewają flagi. Obchody mają się skończyć około 20.
16:00 TVP Info: policja donosi o zatrzymaniu kilkunastu osób. Ucierpiał też samochód stacji
15:50 Nie da się ukryć, że w marszu bierze udział więcej niż kilkanaście tysięcy osób
15:45 Marsz Niepodległości powoli dociera na błonia Stadionu Narodowego
15:35 Marcin Dobski AIP: Zanim kilkadziesiąt tysięcy obywateli zaczęło ruszyło w kierunku Stadionu Narodowego, zauważyliśmy wiceprezesa Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka, który nie mógł uwolnić się od swoich sympatyków. Ci co chwilę prosili go o wspólne pamiątkowe zdjęcia. Odczytano również list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników marszu. - Liczę na to, że to będzie piękne święto młodych – usłyszeli zgromadzeni.
W tłumie, który wyruszył spod Rotundy zauważyliśmy duży transparent stowarzyszenia Wojownicy'15, które wspiera ruch Pawła Kukiza. Wśród jego przedstawicieli wyróżniała się szczególnie jedna sylwetka - zawodnika MMA i byłego strongmana Mariusza Pudzianowskiego. Jak zapewnił nas poseł ruchu Marek Jakubiak, sam Kukiz nie pojawi się na marszu, ze względu na inne obowiązki.
W tłumie wyróżniały się biało-czerwone flagi, wielu uczestników ma opaski na rękawach w narodowych barwach, natomiast na czele marszu ustawiła się kolumna kilkudziesięciu motocyklistów, którzy prowadzą resztę.
W tym czasie tuż obok reportera AIP i ratowników medycznych, wybuchła sporych rozmiarów petarda, którą młody chłopak próbował wrzucić na dach budynku, w którym mieścił się sklep "Smyk". Petarda nie doleciała na dach i wybuchając między gąszczem nóg stojących obserwatorów, wzbudziła duży popłoch. Służby porządkowe szacują, że w marszu bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób.
15:07 Kolejna porcja zdjęć
15:00 Zanim na ulice wyszli uczestnicy Marszu Niepodległości, Warszawę opanowali biegacze. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z Biegu Niepodległości
BIEG NIEPODLEGŁOŚCI 2015. ZOBACZ FOTORELACJĘ Z NAJWIĘKSZEGO PATRIOTYCZNEGO BIEGU W POLSCE! [ZDJĘCIA]
14:50 Jeden z ciekawszych transparentów
14:27 Pierwsi uczestnicy już na moście Poniatowskiego
14:05 Marsz Niepodległości ruszył z Ronda Dmowskiego. Tłumy, biało-czerwone flagi i race.
TVN24/x-news
13:30 O 14 rusza Marsz Niepodległości
13:22Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
13:17 Może i tutaj dzisiaj warto przyjść?
13:14 Ulice Warszawy przemierza defilada historyczna z udziałem 400 rekonstruktorów.
13:00 O Święcie Niepodległości poinformowała nawet telewizja w... Tajlandii
12:48 Kolejne osoby i delegacje składają wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza
12:45 Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie mówił o Święcie Niepodległości w Polsce. Przytoczył słowa Jana Pawła II o tym, że nie można zrozumieć historii Polski bez Chrystusa. - Niech Bóg błogosławi Polskę - powiedział Ojciec Święty.
Papież Franciszek, zwracając się do Polaków obecnych na placu Świętego Piotra przypomniał wszystkim, że dzisiaj w Polsce obchodzone jest Święto Niepodległości. - Pragnę wspomnieć to, co powiedział święty Jan Paweł II, "Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski" – powiedział Ojciec Święty. - Służąc Ojczyźnie, trwajcie w wierności Ewangelii i tradycji Ojców. Niech Bóg błogosławi Polskę i każdego z was – mówił Papież Franciszek do Polaków w Watykanie.
12:30 Przemówienie Andrzeja Dudy. – Najcenniejsza rzeczą dla narodu jest wolne, niepodległe państwo. Ale to działa też w drugą stronę, najcenniejszy w państwie jest wolny naród. I tacy właśnie jesteśmy my Polacy i mamy prawo być z tego dumni – mówił prezydent.
TVN24/x-news
– „Solidarność”, choć chciano ją zniszczyć, zadeptać, to jednak naród był nieugięty i przetrwał – mówił prezydent Duda. – Mamy poczucie, że żyjemy w państwie, które jest sprawiedliwe, które równo traktuje swoich obywateli, gdzie władza jest uczciwa.
12:00 Rozpoczynają się uroczystości na placu Piłsudskiego. Jest już prezydent Andrzej Duda, za chwilę przegląd wojsk, później apel poległych. W uroczystości biorą udział także premier Ewa Kopacz i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Po zakończeniu apelu poległych pamięć bohaterów walk o polską niepodległość uczczono salwą armatnią.
11:41 Obchody Święta Niepodległości odbywają się w całym kraju. Raport z Polski:
- SOPOT | Marsz Radości przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA]
- ŁÓDŹ | Nietypowe obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 40
- ZAKOPANE | Bieg Niepodległości zgromadził tłumy biegaczy [ZDJĘCIA]
- |TARNÓW | Piknik Niepodległościowy na Rynku [ZDJĘCIA]
- TARNÓW | Pierwsze Niepodległe [ZDJĘCIA]
10:49 Odznaczenia państwowe z rąk prezydenta odebrali m.in.:
- ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Henryk Hoser,
- były marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl,
- aktorka Ewa Dałkowska,
- reżyser Antoni Krauze,
- kompozytor Michał Kulenty,
- aktor Lech Łotocki,
- była sędzia Trybunału Stanu Ewa Gruza,
- poeta i dramatopisarz Henryk Wolniak,
- demograf i ekonomistka Krystyna Iglicka-Okólska,
- historyk Mieczysław Ryba,
- historyk Krzysztof Szwagrzyk
TVN24/x-news
10:37 Zgodnie z planem prezydent złożył wieniec pod pomnikiem Piłsudskiego przy Belwederze. Rozpoczyna się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.
Źródło: TVN24/x-news
10:17 Zakończyła się już msza za Ojczyznę. Oprócz pary prezydenckiej, w kościele św. Krzyża stawili się przedstawiciele rządu - zarówno tego ustępującego, jak i tego, który wkrótce ma przejąć władzę w Polsce. Nabożeństwu przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy WP Józef Guzdek.
Źródło: TVN24/x-news
Fot. Piotr Smoliński
9:48 "Niepodległościowe" akcenty. Napis na fasadzie Pałacu Prezydenckiego.
Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/prezydent.pl
Życzenia od ukraińskich dyplomatów. Pracownicy ambasady w Warszawie zaśpiewali hymn Polski.
I życzenia od prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.
Google Doodle na 11 listopada. Tak wygląda dziś logo polskiej wersji największej wyszukiwarki na świecie.
Źródło: google.pl
9:41 Są też dziś w Warszawie wydarzenia mniej oficjalne. O godz. 11.11 wystartuje Bieg Niepodległości 2015. Uczestnicy pobiegną al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości, od ul. Stawki do ul. Rakowieckiej i z powrotem.
Po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wyruszy defilada historyczna. Ulicami Warszawy przemaszerują rekonstruktorzy w mundurach z czasów różnych powstań i wojen, będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy. Trasa defilady wiedzie od placu Piłsudskiego, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego. Tu odbędzie się piknik z okazji Święta Niepodległości.
9:33 Prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie na Marsz Niepodległości 2015, zdecydował jednak, że z niego nie skorzysta. Nie organizuje też jednak - jak to było w latach ubiegłych - swojego pochodu. Kalendarz oficjalnych uroczystości z udziałem głowy państwa prezentuje się następująco:
- godz. 9 - msza święta za Ojczyznę w kościele św. Krzyża w Warszawie
- godz. 10.25 - uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze
- godz. 10.30 - uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Belwederze
- godz. 12 - uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego
- godz. 13 - uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Piłsudskiego
- spotkanie w Pałacu Prezydenckim i "toast za Niepodległą"
- godz. 18 - uroczystość nadania nazwy rondu I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej
- godz. 18.40 - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na placu Wolności w Białej Podlaskiej
9:26 Tradycyjnie już jest sporo obaw, czy uda się utrzymać spokój podczas Marszu Niepodległości 2015. Poprzednie edycje przebiegały w atmosferze skandalu, dochodziło do starć uczestników zgromadzenia z policją, a miasto musiało liczyć straty wynikające ze zniszczeń. Tym razem ma być inaczej, organizatorzy przekonują, że będzie to najspokojniejszy Marsz Niepodległości w historii.
Policja zapewnia, że jest przygotowana na każdą ewentualność, a dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy Ewa Gawor ostrzega, że nie będzie długo zastanawiała się, czy rozwiązać marsz, jeśli pojawią się przesłanki mogące świadczyć o "zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia, znacznych rozmiarów". - Gdyby doszło do takiej sytuacji, jak dwa lata temu, kiedy została zaatakowana ambasada rosyjska, nie wahałabym się przed podjęciem takiej decyzji - powiedziała.
Marsz Niepodległości 2015 NA ŻYWO | Mariusz Mrozek i Ewa Gawor o przygotowaniach do marszu
Źródło: AIP/TVN24/x-news
9:20 Niewątpliwie największym wydarzeniem okołorocznicowym będzie Marsz Niepodległości 2015. Impreza organizowana jest po raz szósty, każdego roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całej Polski. W tym roku, tak jak w roku ubiegłym, uczestnicy zgromadzenia przejdą od ronda Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego, na błonia Stadionu Narodowego. Początek marszu o godz. 14. Trasa na mapie prezentuje się tak:
Źródło: materiały organizatorów
A tak wygląda hasło i plakat Marszu Niepodległości 2015:
Źródło: materiały organizatorów
9:03 W kościele św. Krzyża trwa msza za Ojczyznę, ale oficjalne obchody Święta Niepodległości tak naprawdę rozpoczęły się już wczoraj wieczorem. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbył się Capstrzyk Niepodległości. W uroczystości wziął udział ustępujący minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
Święto Niepodległości 2015 | Capstrzyk Niepodległości
Źródło: TVN24/x-news
Pod pomnik marszałka udali się także uczestnicy 67. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Politycy PiS, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, oraz ich zwolennicy, oddali hołd twórcy polskiej niepodległości, złożyli też kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Fot. Piotr Smoliński
8:55 Dziś Święto Niepodległości 2015. Dokładnie 97 lat temu w Compiegne podpisany został traktat pokojowy kończący I wojnę światową. Do Warszawy przybył zwolniony z twierdzy w Magdeburgu Józef Piłsudski i przejął władzę nad wojskiem, a wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. Samo święto zostało po raz pierwszy ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., zniesione 22 lipca 1945 r., i w końcu przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 r.