Marsz Pamięci rozpoczął się w piątek, 21 lipca, o godzinie 18 przy pomniku Umschlagplatz przy ulicy Stawki 10 (róg Dzikiej). Uczestnicy przemaszerowali ulicami: Stawki, Dubois, Zamenhofa, Nowolipki i Andersa do skweru Batalionu Harcerskiego AK "Wigry".
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Tegoroczny Marsz Pamięci poświęcony jest oporowi w getcie warszawskim, który poprzedził wybuch powstania 19 kwietnia 1943 roku. Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej.
Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.
Jak informuje Żydowski Instytut Historyczny Marszowi Pamięci towarzyszy wystawa plenerowa „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim”, w ramach której prezentowane są zwiedzającym różne środowiska działaczy żydowskiego podziemia w trakcie okupacji niemieckiej, ich strategie, sposób działania i dynamikę współpracy.
Opowieść osnuta będzie wokół losu kilkorga działaczy i działaczek: przedstawicieli różnych pokoleń i ugrupowań politycznych i środowisk. Chcemy pokazać ich wspólny wysiłek i współpracę, ale też trudności, których ona wymagała.
