Masz dom? Zgłosisz piec urzędnikom albo zapłacisz. Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma na celu stworzenie mapy źródeł ciepła w Polsce, co ułatwi walkę ze smogiem.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma na celu stworzenie mapy źródeł ciepła w Polsce, co ułatwi walkę ze smogiem. pxhere.com
W 2021 r. ruszą prace nad centralną bazą wiedzy na temat źródeł ciepła w polskich domach. Za niezgłoszenie pieca przewidziano karę grzywny.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku właściciele domów otrzymają nowy obowiązek: będą musieli zgłosić urzędnikom, czym ogrzewają budynek. W I kwartale 2021 r. ruszą bowiem prace nad Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków, w której w celu walki ze smogiem będą zbierane informacje m.in. o źródłach ciepła. Osoby, które nie złożą odpowiedniej deklaracji, zapłacą grzywnę.

Ogrzewanie domu do zgłoszenia. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków coraz bliżej

Informacje o pracach nad CEEB przytoczył serwis Bankier.pl. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie bazą danych, w której znajdą się informacje o źródłach ciepła w domach, budynkach wielorodzinnych, budynkach publicznych i lokalach usługowych. Na późniejszych etapach rozwoju bazy trafią do niej także m.in. dane z przeglądów kominiarskich oraz informacje o otrzymanej pomocy finansowej na termomodernizację czy wymianę pieca. Dzięki tej wiedzy gminom ma być łatwiej planować politykę antysmogową, m.in. walkę z „kopciuchami”.

Jak podała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska, najszybciej ruszą elektroniczne deklaracje. Będziemy w nich określać, jakie posiadamy źródła ciepła o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW.

– Jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości – zapowiada Cabańska cytowana przez serwis Bankier.pl.

NOWOSCI dodane dzisiaj! Kliknij i przeczytaj!

Jak zapowiedziano, dokument ma być jak najprostszy, a ilość podawanych danych – jak najmniejsza. Zgłoszeniu będą podlegały wszystkie typy źródeł ciepła, od kotłów na paliwo stałe po pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Nie zgłosisz pieca, zapłacisz grzywnę. Kiedy ruszą deklaracje CEEB?

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy na właścicieli domów spadnie nowy obowiązek. Według planu w 2021 r. minister właściwy ds. budownictwa opublikuje komunikat uruchamiający deklaracje. Po 3 miesiącach od ogłoszenia komunikatu składanie deklaracji stanie się możliwe. Od tej chwili właściciele i zarządcy nieruchomości będą mieli 12 miesięcy na dopełnienie obowiązku. Kto tego nie zrobi, zapłaci grzywnę.

Mniej czasu na złożenie deklaracji będą miały osoby, które wybudują dom. W tym przypadku źródło ciepła trzeba będzie zgłosić w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Tu również za niezłożenie deklaracji w terminie przewidziana jest grzywna.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma powstać w latach 2021–2023, m.in. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej na kwotę ok. 30 mln zł. Projekt ma być uruchamiany etapami – najpierw ruszą deklaracje o źródłach ciepła, zaś ok. II–III kwartału 2022 r. zacznie się zbieranie danych m.in. o uzyskanych przez właścicieli domów dopłatach do termomodernizacji. Szacuje się, że do CEEB rocznie będą trafiać dane na temat ok. pół miliona budynków, a docelowo w ewidencji ujętych zostanie ok. 5–6 mln budynków.

NOWOSCI dodane dzisiaj! Kliknij i przeczytaj!

[QUIZ] Niezwykłe fakty o zwykłych przedmiotach. Prawdziwe czy zmyślone?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz dom? Zgłosisz piec urzędnikom albo zapłacisz. Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - RegioDom.pl

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Już  państwo  chce  wiedzieć  o  obywatelu  wszystko  i  wszystko  pod płaszczykiem  WALKI Z PLAN-DEMIĄ  albo  wslki ze SMOKIEM  itp...  niedługo  będziemy  podawać  1. Co  jemy ( żeby  nie za zdrowo,bo  to  doprowadzi do choroby  BigFarmy

2. Z kim śpimy ( żeby  była segregacja na  krowy rozpłodowe  i  te  które  nie  dbają  o  wzrost  demografii)

3. Jakiego wyznania  - czy - i  jakiego  jesteśmy (  żeby  objąć PRZYMUSOWO- DOBROWOLNYM podatkiem na kościół...itd ....reżimie  post- komunistyczny   WITAJ ...

U
Ufny

Lasy Państwowe mają ogromne ilości drewna które nie nadaje się praktycznie do niczego, gałęzie, wióry, itd, 1 tona pellet kosztuje ok 700 zł, może pora żeby lasy państwowe postawiły np 2 duże zakłady pelletu albo kilkanaście małych w każdym np województwe i produkować z odpadów drewnianych pellet, do tego prowadzić też skup drewna, słomy i też to przerabiać.

Tyle razy się widzi, że ktoś spala gałęzie, a przecie można by to wykorzystać do ogrzewania domów, do tego na terenach np przy drogach, torach korytach rzek, prowadzić uprawy roślin szybkorsnacych które np 1 raz na 2 lata zbiór do tych zakładów produkcji pelletu.

j
jml13060

Przecież obecnie Kraków importuje smog z okolicznych wsi i z wysokich kominów zakładów przemysłowych Śląska, plus własny smog komunikacyjny. Widział ktoś na ulicach Krakowa samochody z dostawami węgla?

WIDZIAŁ KTOŚ?!?!?

Jeżeli palenie węglem jest takie powszechne jak to sugerują aktywiści KAS, że stanowi istotny składnik problemu smogowego miasta, to dostawy węgla do prywatnych piwnic powinny być łatwo zauważane przez sąsiadów.

WIDZIAŁ KTOŚ?!?!?

No bo nie robi się tego po kryjomu, ciemną nocą - wtedy wręcz dostawy byłyby łatwiejsze do wykrycia przez sąsiadów niż za dnia, bo mniejszy ruch uliczny i cisza nocna, a przeniesienie kilku ton węgla z samochodu ciężarowego do piwnicy to ciężka praca dla kilku ludzi, ruch, hałas szufli, głośne sapanie, zaparkowana na ulicy spora ciężarówka. No przecież NIE DA SIĘ TEGO UKRYĆ.

Rejestr źródeł ciepła w formie mapy infrastruktury miejskiej jest na powszechnie dostępnej platformie miejskiej, nb. bardzo ciekawa, użyteczna, dobrze, łatwo i przejrzyście ilustrująca przebieg rur centralnego ogrzewania, linie energetyczne, wodne, kanalizacyjne, etc.. Ta mapa jest systematycznie aktualizowana. Pamiętam przejście przez osiedle domów jednorodzinnych komisji weryfikującej oświadczenia właścicieli/najemców lokali. Nie ma potrzeby tworzenia nowego rejestru, równoległego względem obecnie istniejącego.

B
Buk

Czy kominki na drewno też podpadają pod ten wymóg?

O
Obu
6 stycznia, 11:45, Gość:

Bardzo bym potrzebował ogrzewania mojego starego budynku przedwojennego, ale.

Dzisiaj mam problem czyszczenia pieca, usuwania popiołu i zasypania pojemnika ekogroszkiem, brak sił, niepełnosprawność ruchowa i starość.

Na to są potrzebne pieniądze, jeśli nawet otrzymałbym kredyt bankowy to raty spłat kredytu nie pozwolą mi żyć.

Dzisiaj podejmuję decyzję wyboru leki czy: opał, zdrowa żywność (choroby towarzyszące), dres do szpitala itd.

Jeżeli nie będę miał leków to koniec mojego życia, po śmierci niepotrzebne mi będzie ekologiczne ogrzewanie.

6 stycznia, 15:41, Gość:

Może zamiana starego domu na małe mieszkanie byłaby rozwiązaniem tego problemu? Tylko nie wiem do kogo najpierw się zwrócić o pomoc.

8 stycznia, 13:36, Gość:

Male mieszkanie, to we Wrocławiu drożej niż stary dom.

To gdzieś w tańszym mieście.

U
Uf

Biorą się i dobrze.

G
Gość
6 stycznia, 11:45, Gość:

Bardzo bym potrzebował ogrzewania mojego starego budynku przedwojennego, ale.

Dzisiaj mam problem czyszczenia pieca, usuwania popiołu i zasypania pojemnika ekogroszkiem, brak sił, niepełnosprawność ruchowa i starość.

Na to są potrzebne pieniądze, jeśli nawet otrzymałbym kredyt bankowy to raty spłat kredytu nie pozwolą mi żyć.

Dzisiaj podejmuję decyzję wyboru leki czy: opał, zdrowa żywność (choroby towarzyszące), dres do szpitala itd.

Jeżeli nie będę miał leków to koniec mojego życia, po śmierci niepotrzebne mi będzie ekologiczne ogrzewanie.

6 stycznia, 15:41, Gość:

Może zamiana starego domu na małe mieszkanie byłaby rozwiązaniem tego problemu? Tylko nie wiem do kogo najpierw się zwrócić o pomoc.

Male mieszkanie, to we Wrocławiu drożej niż stary dom.

s
szatniarz sejmowy
8 stycznia, 9:43, danek:

Jak sprawdzić czy sąsiad truciciel podał prawdę w oświadczeniu? Posiada piec gazowy ale cały sezon truje mieszanką śmieci i pseudowęgla.

Napisz donos do straży miejskiej, albo milicji - to teraz modne w Cebulandii! Masz drugie wyjście: Pogadaj z sąsiadem jak z człowiekiem i zwróć mu uwagę, żeby nie palił syfem. Powiedz, że nie chcesz donosić, ale wkurza cię smród z komina. Ja mam podobną sytuację, ale rozmawiam z ludźmi, zamiast od razu dzwonić na infolinię rządową z donosem. Nie wiadomo w jakiej sytuacji finansowej są sąsiedzi. Może ich być po prostu nie stać na drogie ogrzewanie. Pamiętaj, że w obecnych czasach donosicielstwo jest cenione przez zamordystyczne rządy, ale ty również możesz być w podobnej sytuacji. Różnie bywa, a czasy idą bardzo ciężkie dla nas wszystkich.

G
Gość
6 stycznia, 11:45, Gość:

Bardzo bym potrzebował ogrzewania mojego starego budynku przedwojennego, ale.

Dzisiaj mam problem czyszczenia pieca, usuwania popiołu i zasypania pojemnika ekogroszkiem, brak sił, niepełnosprawność ruchowa i starość.

Na to są potrzebne pieniądze, jeśli nawet otrzymałbym kredyt bankowy to raty spłat kredytu nie pozwolą mi żyć.

Dzisiaj podejmuję decyzję wyboru leki czy: opał, zdrowa żywność (choroby towarzyszące), dres do szpitala itd.

Jeżeli nie będę miał leków to koniec mojego życia, po śmierci niepotrzebne mi będzie ekologiczne ogrzewanie.

Może się Pan zgłosić do programu "czyste powietrze" - jest możliwość wymiany ogrzewania oraz termomodernizacji budynku z dużą dopłatą, nawet 90%. Z tego co się orientuję, to w urzędzie miasta jest odpowiednie stanowisko, gdzie pomagają wypełnić wnioski.

s
szatniarz sejmowy

Opresyjne, bandyckie kondominium amerykańsko-zydowskie pod zarządem powierniczym Morawietzkiego! Karać, karać i jeszcze raz karać! Za cokolwiek karać! To jest motto tego i poprzednich rządów!

d
danek

Jak sprawdzić czy sąsiad truciciel podał prawdę w oświadczeniu? Posiada piec gazowy ale cały sezon truje mieszanką śmieci i pseudowęgla.

G
Gość
6 stycznia, 11:45, Gość:

Bardzo bym potrzebował ogrzewania mojego starego budynku przedwojennego, ale.

Dzisiaj mam problem czyszczenia pieca, usuwania popiołu i zasypania pojemnika ekogroszkiem, brak sił, niepełnosprawność ruchowa i starość.

Na to są potrzebne pieniądze, jeśli nawet otrzymałbym kredyt bankowy to raty spłat kredytu nie pozwolą mi żyć.

Dzisiaj podejmuję decyzję wyboru leki czy: opał, zdrowa żywność (choroby towarzyszące), dres do szpitala itd.

Jeżeli nie będę miał leków to koniec mojego życia, po śmierci niepotrzebne mi będzie ekologiczne ogrzewanie.

Może zamiana starego domu na małe mieszkanie byłaby rozwiązaniem tego problemu? Tylko nie wiem do kogo najpierw się zwrócić o pomoc.

G
Gość

Bardzo bym potrzebował ogrzewania mojego starego budynku przedwojennego, ale.

Dzisiaj mam problem czyszczenia pieca, usuwania popiołu i zasypania pojemnika ekogroszkiem, brak sił, niepełnosprawność ruchowa i starość.

Na to są potrzebne pieniądze, jeśli nawet otrzymałbym kredyt bankowy to raty spłat kredytu nie pozwolą mi żyć.

Dzisiaj podejmuję decyzję wyboru leki czy: opał, zdrowa żywność (choroby towarzyszące), dres do szpitala itd.

Jeżeli nie będę miał leków to koniec mojego życia, po śmierci niepotrzebne mi będzie ekologiczne ogrzewanie.

P
Patriota

Zamiast te 30 mln przeznaczyc na nowe piece, to znowu trzeba tę kasę dać nierobom za biurkami, o d u p ę rozbić taką "bazę", kolejny wymysł w stylu eurokołchozu.

Wróć na i.pl Portal i.pl