Premier Mateusz Morawiecki podczas oświadczenia dla mediów zaapelował do władz Białorusi w sprawie zatrzymania i skazania szefowej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.
- Chce wyrazić bardzo zdecydowany sprzeciw w związku z zatrzymaniem pani Andżeliki Borys. Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków - mówił.
Szef polskie rządu podkreślił, że jest to działanie "niezgodne z jakimikolwiek standardami międzynarodowymi" oraz przekazał, że poruszy tę kwestię podczas spotkania jutrzejszego spotkania z innymi przywódcami państw członkowskich Unii Europejskiej.
- Pomiędzy narodem polskim a białoruskim powinniśmy budować mosty, a nie mury. Nie szukać kozła ofiarnego, tak jak dzieje się to w przypadku aktualnych władz białoruskich, które robią wszystko, by niszczyć dobre relacje między Polakami, a Białorusinami. Nie udaje im się to, więc zaostrzają swoje metody - zaznaczył Morawiecki.
Szef rządu przekazał także, że wczoraj wieczorem w tej sprawie został wezwany charge d'affaires Białorusi, a w Grodnie działania podjął konsul RP.
Morawiecki ocenił, że wszyscy Białorusin, którzy żyją w Polsce "mogą cieszyć się normalnym, spokojnym i godnym życiem." - Żądamy tego samego od Białorusi - dodał.
- Wzywam władze białoruskie do tego, aby w spokoju rozwiązywać swoje wewnętrzne problemy, bez brania zakładników. Bo tak rozumiem ostatni atak na społeczność polską mieszkającą na Białorusi - zakończył oświadczenie szef rządu.
15 dni aresztu
Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi została we wtorek zatrzymana przez milicje i przewieziona na komisariat w Grodnie. Początkowo nieznana była przyczyna zatrzymania Borys.
Konsul RP w Grodnie podjął interwencję w tej sprawie, jednak nie pozwolono mu na spotkanie z szefową ZPB oraz nie poinformowano go zarzutach, jakie ma wobec niej MSZ Białorusi.
W środę poinformowano, że prezeska ZPB została skazana na 15 dni aresztu. Andżelikę Borys sądzono za organizację Grodzieńskich Kaziuków, jarmarku rękodzieła ludowego. Zdaniem władz, te uroczystości odbyły się z naruszeniem obowiązującego prawa.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podkreślił, że zatrzymanie Borys jest "nieakceptowalne i sprzeczne z międzynarodowymi standardami."
Powołanie międzynarodowej platformy odpowiedzialności ws. Białorusi
W dniu 24 marca br. została powołana do życia międzynarodowa platforma odpowiedzialności ws. Białorusi – International Accountibility Platform for Belarus (IAPB). Polska jest współinicjatorem IAPB - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
"Celem inicjatywy jest monitorowanie stanu przestrzegania praw człowieka na Białorusi oraz zgromadzenie dowodów ich łamania przez instytucje państwowe w okresie przygotowań do wyborów prezydenckich z sierpnia 2020 oraz po sfałszowanych wyborach" - czytamy w komunikacie MSZ.
IAPB ma składać się zarówno z białoruskich, jak i międzynarodowych organizacji pozarządowych specjalizujących się w dziedzinie ochrony praw człowieka. Na koordynatora działalności wyznaczona została duńska organizacja DYGNITY.
