Miasto sprzedaje Zagłębie Sosnowiec. Trwa poszukiwanie inwestora. Ma w tym pomóc brazylijska firma Matix Capital

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
8 grudnia 2023 roku odbyła się konferencja prasowa, na której Miasto Sosnowiec podpisało umowę z brazylijską firmą Matix Capital. Ma ona pomóc w odnalezieniu potencjalnego inwestora dla Zagłębia Sosnowiec.

Sprzedaż Zagłębia Sosnowiec

O sprzedaży Zagłębia Sosnowiec dyskutowało się w ostatnich miesiącach. 23 listopada prezydent Sosnowca podpisał wniosek do Rady Miejskiej o wyrażenie zgody na zbycie akcji. Punkt ten został wprowadzony do porządku sesji Rady Miejskiej i pozytywnie rozpatrzony przez radnych. Co ciekawe, Miasto Sosnowiec chce sobie zostawić jednak część klubowych akcji. Zamierza sprzedać nie więcej niż 90 procent akcji Zagłębia.

- Gdy paręnaście lat temu miast przejmowało klub po byłym właścicielu, to już wtedy mówiono, że jest to chwilowe i będziemy szukać inwestora. Kiedy ja zostałem prezydentem, to również o tym mówiłem. Zdajemy sobie sprawę, że obiekty sportowe są jednym z elementów promujących ten klub, ale sytuacja geopolityczna mocno utrudniała wszelkie działania. Chcemy znaleźć kogoś, kto wspomoże miasto w rozwoju Zagłębia Sosnowiec i mam nadzieję, że zakończy się to sukcesem - mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Firma Matix Capital ma pomóc w odnalezieniu inwestora

8 grudnia przed meczem Fortuna 1. Ligi z Motorem Lublin odbyła się konferencja prasowa dotycząca Zagłębia Sosnowiec. Władze miasta rozpoczęły poszukiwania inwestora, który byłby w stanie pomóc klubowi. Przed rozpoczęciem meczu przedstawiciele miasta podpisały umowę z brazylijską firmą Matix Capital, która ma służyć pomocą doradczą w znalezieniu inwestora.

-Z mojego doświadczenia znalezienie dobrego inwestora jest tak trudnym zadaniem, jak znalezienie dobrego przyjaciela. Dlatego wybieramy potencjalnego inwestora, tak jakbyśmy wybierali przyjaciela. Musimy mieć wspólne pasje, wspólne cele oraz ogólne współdziałanie do tego, co sobie obierzemy. Tak mogę to porównać - mówił Fernando Capelo, commercial director Matix Capital. - Mogę zagwarantować, że poszukiwanie tego inwestora będzie polegało na tym, że nie będzie to człowiek, który tylko przyjedzie na Zagłębie, żeby wydać pieniądze. Ma to być inwestor, który oczywiście zainwestuje, ale też wyniesie Zagłębie Sosnowiec na wyższy poziom - dodawał.

Sosnowiec pierwsze kroki względem współpracy zaczął około pół roku temu. Wtedy też przyjechali przedstawiciele firmy oraz nastąpiły pierwsze rozmowy. Firma ma doświadczenie na rynku Ameryki Południowej oraz dwóch krajów Europy: Portugalii oraz Hiszpanii.

Brak ryzyka ze strony miasta

Po podpisaniu umowy Matix Capital ma 4 miesiące na przeprowadzenie analizy. W okresie wiosennym firma ma przedstawić proponowanego inwestora. Co ciekawe umowa w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta. Zarówno prowizja od sprzedaży akcji, jak i wszelkie koszty transakcyjne będą ponoszone przez inwestora. Dodatkowo umowa z brazylijską firmą nie blokuje miasta przed poszukiwaniem inwestora na własną rękę.

- Umowa przewiduje przede wszystkim analizę i przygotowanie planu naprawy od strony finansowo-organizacyjnej oraz przygotowanie przez spółkę Matix Capital tzw. dylatacji inwestycyjnej, która będzie szczegółowym biuletynem wskazującym na plusy i zalety klubu Zagłębie Sosnowiec, który przedstawiony zostanie następnie potencjalnym inwestorom celem zainteresowaniem ich nabyciem akcji spółki - mówił Michał Pyrzowski, pełnomocnik klubu Zagłębie Sosnowiec.

Nowy inwestor nie zmieni najważniejszych rzeczy w klubie

Nowy inwestor a co za tym idzie zmiany, które będą wprowadzone, mogą bez wątpienia niepokoić kibiców, jak i dawać im nadzieję. Podczas piątkowej konferencji zaznaczano, że takie rzeczy jak herb klubu, nazwa oraz siedziba to podstawowe elementy, które będą musiały pozostać. Zagłębie Sosnowiec ma dalej być pewną wizytówką miasta.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miasto sprzedaje Zagłębie Sosnowiec. Trwa poszukiwanie inwestora. Ma w tym pomóc brazylijska firma Matix Capital - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl