Miedź Legnica - Piast Gliwice WYNIK Jorge Felix zdobyła gola na wagę trzech punktów. Gliwiczanie pokonali ostatnią drużynę w tabeli

Tomasz Kuczyński
19.03.2023 r. PKO Ekstraklasa: Miedź Legnica - Piast Gliwice.
19.03.2023 r. PKO Ekstraklasa: Miedź Legnica - Piast Gliwice. Twitter.com/PKO BP Ekstraklasa
W niedzielę 19 marca 2023 roku w meczu 25. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał na wyjeździe z ostatnią w tabeli Miedzią Legnica 1:0. Gliwiczanie od 80. minuty grali w dziesiątkę, bo Patryk Dziczek został ukarany czerwoną kartką.

Choć obie drużyny walczą o utrzymanie, faworytem był Piast Gliwice. Przed meczem w Legnicy w tabeli wiosny drużyna Aleksandara Vukovicia mogła się pochwalić 11 puntami w siedmiu spotkaniach. Miedź w ośmiu meczach w tym roku zdobyła 7 pkt. Jeszcze gorzej legniczanie wypadali w całościowym rozrachunku, mając na koncie 19 punktów, przy 27 Piasta.

Miedź Legnica - Piast Gliwice: Goście prowadzili 1:0 do przerwy

Gliwiczanie przystąpili do niedzielnego meczu z serią trzech spotkań bez porażki (7 pkt). Ostatnio zremisowali u siebie z Lechem Poznań 1:1 i byli bardzo bliscy pokonania mistrza Polski. Miedź dostała lanie w Gdańsku z Lechią 0:4.

Gospodarze na początku starali się atakować i w 9. minucie Chuca zatrudnił Frantiska Placha strzałem zza pola karnego. Piast na więcej już nie pozwolił i z czasem coraz groźniej atakował bramkę Miedzi. Poważny sygnał ostrzegawczy w 19. minucie wysłał Patryk Dziczek, a piłka po jego uderzeniu z dystansu przeleciała blisko spojenia poprzeczki ze słupkiem.

Gliwiczanie zdobyli gola po rzucie wolnym. Damian Kądzior zagrał do Ariela Mosóra, który podał głową przed bramkę do Jorge Felixa, a Hiszpan wpakował piłkę z bliska do siatki.

- Trenujemy to od dłuższego czasu. Damian Kądzior szuka mnie w polu karnym, a ja albo uderzam głową lub zgrywam do środka. Tym razem podałem i Jorge strzelił - cieszył się Mosór przed kamerą Canal+ Sport.

Miedź Legnica - Piast Gliwice: Czerwona kartka po interwencji VAR

Po wyjściu z szatni pierwszą dobrą sytuację miał Piast. W 56. minucie z pola karnego strzelił Kądzior i Mateusz Abramowicz przerzucił piłkę nad poprzeczkę.

Postawiona pod ścianą Miedź grała coraz odważniej. W 58. minucie z bliska strzelał Kamil Drygas, a Jakub Czerwiński i Plach wspólnie uratowali swój zespół przed utratą gola. Kiedy w 64. minucie uderzył technicznie Maxime Dominguez gości uratował… słupek.

Od 80. minuty Miedź grała w przewadze jednego zawodnika. Dziczek najpierw zobaczył żółtą kartkę za faul na Dawidzie Drachalu, ale sędzia został wezwany do monitora i po analizie VAR zmienił kolor kartonika na czerwony. Natomiast gospodarze próbowali potem zmienić wynik, ale Plach i spółka nie dali sobie strzelić gola.

Miedź Legnica - Piast Gliwice 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Jorge Felix (23)

Miedź: Mateusz Abramowicz - Michael Kostka (70. Giannis Massouras), Nemanja Mijusković, Andrzej Niewulis (88. Szymon Matuszek), Jurich Carolina (78. Dawid Drachal), Dimityr Wełkowski - Maxime Dominguez, Kamil Drygas, Santiago Naveda (46. Luciano Narsingh), Chuca - Angelo Henriquez.

Piast: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka (65. Jakub Holubek), Ariel Mosór, Jakub Czerwiński, Alexandros Katranis - Damian Kądzior (90. Tom Hateley), Patryk Dziczek, Grzegorz Tomasiewicz (74. Michał Kaput), Michał Chrapek (90. Alex Sobczyk), Jorge Felix (74. Michael Ameyaw) - Kamil Wilczek.

Żółta kartka: Dominguez

Czerwona kartka: Dziczek (80' Piast - za faul)

Sędziował: Karol Arys (Szczecin)

Widzów: 3.848