O sprawie informuje Polska Agencja Prasowa, która ze źródeł zbliżonych do członków kolegium, dowiedziała się, że za odwołaniem prezesa i wiceprezesa sądu okręgowego głosowało 17 członków kolegium.
Jak przypomina PAP, w skład kolegium wchodzi prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu (obecnie, wykonujący od dnia 23 lutego 2024 r. funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, sędzia Tomasz Kosmalewicz), oraz prezesi sądów rejonowych w okręgu, czyli prezesi sądów w: Chodzieży, Gnieźnie, Gostyniu, Grodzisku Wlkp., Kościanie, Lesznie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Pile, Rawiczu, Szamotułach, Śremie, Środzie Wlkp., Trzciance, Wągrowcu, Wolsztynie, Wrześni, Złotowie, a także prezesów sądów rejonowych w Poznaniu: Sądu Rejonowego Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Sądu Rejonowego Poznań - Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, oraz Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto w Poznaniu.
Informacja o wszczęciu przez ministra Adama Bodnara procedury odwołania ze stanowisk prezesa i wiceprezesa SO w Poznaniu oraz zawieszeniu ich w pełnieniu czynności pojawiła się w piątek, 23 lutego.
- W odniesieniu do sędziego SO Daniela Jurkiewicza wniosek Ministra został uzasadniony brakiem współpracy z samorządem tworzonym przez ogół sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu, którzy w dniu 26 stycznia 2024 r. wyrazili wobec niego votum nieufności. Kolejne zarzuty dotyczą m.in. braku kompetencji zarządczych, nieefektywnego podziału zadań pomiędzy wiceprezesów Sądu Okręgowego w Poznaniu, ograniczenia swoich obowiązków orzeczniczych poprzez wstrzymanie sobie przydziału spraw, co razem składa się na obraz rażącego i uporczywego niewywiązywania się z obowiązków służbowych
- wskazano w komunikacie.
Także sędzia Michał Inglot, w ocenie ministra, nie posiada należytych kompetencji do wykonywania powierzonej funkcji wiceprezesa SO.
- Wniosek Ministra został uzasadniony brakiem kompetencji zarządczych oraz szeregiem zaniechań w zakresie podejmowania działań mających poprawić sytuację nadzorowanego przez niego pionu pracy i ubezpieczeń społecznych co razem składa się na obraz rażącego niewywiązywania się z obowiązków służbowych
- wyjaśniono.
W komunikacie ministerstwa wskazano też, że sędziowie utracili zaufanie i autorytet wśród podległych im służbowo sędziów, co dodatkowo uniemożliwia im wykonywanie funkcji.
Jak podkreślono, Adam Bodnar podjął decyzję o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji kierownictwa Sądu Okręgowego w Poznaniu po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądu. Zaznaczono, że było to jedyne rozwiązanie, które jest w stanie zapobiec pogłębianiu się chaosu w zarządzaniu sądem.
Źródło: PAP/Anna Jowsa, Rafał Pogrzebny
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Źródło:
