Minister edukacji narodowej: Rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września w szkołach, uczniowie nie będą musieli zasłaniać nosa i ust

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Uczniowie wrócą 1 września do szkół
Uczniowie wrócą 1 września do szkół Grzegorz Olkowski/ Polska Press
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział w środę, że rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września w szkołach. Jeśli na danym obszarze kraju będzie wiele zakażeń koronawirusem, nauka będzie mogła tam odbywać się zdalnie. W szkole nie będzie obowiązku zakrywania nosa i ust, ale maseczki będą musieli zakładać np. rodzice odprowadzający dzieci do przedszkoli czy szkół. MEN przygotowało wytyczne sanitarne dla szkół.

- 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania prawne i wytyczne sanitarne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje, gdy pojawi się ognisko zakażenia - zapowiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

To już oficjalna informacja - koniec nauki zdalnej, uczniowie wrócą po wakacjach do szkół. Zajęcia będą odbywały się w reżimie sanitarnym.

W ciągu 1-2 tygodni w Polsce ma zostać przywrócona część obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa - wynika z informacji portalu GazetaWroclawska.pl. W ministerstwie zdrowia trwają właśnie zaawansowane prace nad nowymi wytycznymi. To odpowiedź na rekordową liczbę zakażeń koronawirusem, z jaką mamy do czynienia w Polsce już od ponad tygodnia. We wtorek pobity został kolejny rekord nowych zakażeń. Jakie obostrzenia zostaną przywrócone? Do jakich ograniczeń będziemy musieli na nowo się przyzwyczajać? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Rząd przywróci obostrzenia. Jakie zasady będą obowiązywały?

Jak mówił Piontkowski, główną wytyczną dla szkół jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, zasłanianie się podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

- Szkoły powinny wrócić do tradycyjnego sposobu nauczania, a rodzice są zobowiązani do tego, by ich dzieci spełniały obowiązek szkolny, bądź obowiązek nauki - stwierdził Dariusz Piontkowski, pytany o rodziców, którzy będą się obawiali powrotu dziecka do szkoły.

Gdyby jednak sytuacja epidemiologiczna się pogorszyła, przygotowano trzy scenariusze, które zakładają naukę za pośrednictwem internetu.

- (...) To nie jest żadna rewolucja, to są zasady, które obowiązywał jeszcze przed wakacjami, ale teraz zostały zmodyfikowane w oparciu o nasze doświadczenia z koronawirusem - podsumował minister Piontkowski.

Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r są dostępne TUTAJ.

Ministerstwo opracowało trzy modele funkcjonowania szkół i placówek w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym obszarze Polski.

Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.

W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można - z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji - uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą emaila, telefonu.

Wariant C – kształcenie zdalne

Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Iza

W szkołach mogą chodź zapewnić jakiś poziom bezpieczeństwa przez przesianie dzieci z wyższą temperaturą. U mnie w Rzeszowie w szkole mojego dziecka mają takie coś:

https://labtrace.pl/sklep/bramka-se-1008-do-bezdotykowego-pomiaru-temperatury/

na wejsciu

G
Gość

Na niedawnej konferencji Konfederacji także mówiona o maseczkach...

"Konfederacja ws. COVID-19: Po wyborach wraca pandemiopsychoza, czego się spodziewaliśmy!"

Konferencja prasowa Konfederacji w Sejmie (4.08.2020)

https://www.youtube.com/watch?v=VAvHCgpLea8

"...zmieniła się narracja o 180 stopni, co więcej cały czas na stronie ministerstwa wisi artykuł w zakładce dotyczącej informacji o koronawirusie, w którym wprost jest napisane by zdrowe osoby nie nosiły maseczek... szanowni Państwo, słyszymy codziennie komunikaty o ilości zarażeń, ten komunikat powinien brzmieć zgoła inaczej, to są liczby nie mówiące o liczbie zarażeń tylko o liczbie pozytywnych testów PCR... sam twórca tej technologii testów PCR... tenże biochemik uznał test PCR za niewłaściwy do wykrywania infekcji wirusowej... zamierzonym zastosowaniem technologii PCR czyli łańcuchowej polimerazy PCR było i nadal jest zastosowanie jako technologii produkcyjnej... a nie jako narzędzie diagnostyczne do wykrywania wirusów... debata w Polsce jest totalnie wyciszona ponieważ ona by zdemaskowała ten polityczny charakter działań rządzących... dzisiaj ta rozkręcana na powrót, po wyborach czego się spodziewaliśmy koronapanika i pandemiopsychoza przede wszystkim służy ukrywaniu stanu naszego państwa... wskutek tej pandemiopsychozy dzisiaj się nie mówi o rekordowym, złym stanie finansów publicznych... tego typu działanie służy przede wszystkim odbieraniu wolności i swobód, napuszczaniu jednych Polaków na drugich...

chciałbym przypomnieć, że rozporządzenie ministra zdrowia, które mówi o tych maseczkach jest bezprawne o czym już stwierdziły sądy, nie ma podstawy prawnej by zdrowe osoby uwaga zdrowe osoby zmuszać do noszenia maseczek... "

T
TG

TO DOPIERO BEDA ZARAŻENIA I ZGONY.

g
gość

A w sklepach trzeba?! Czy naprawdę nie widziecie absurdu koronaparanoi?! Aż tak niski jest poziom ludzi w tym kraju?! Zamiast głośno protestować, kowidianie chcą ganiać ludzi bez pampersów na twarzy!

Wróć na i.pl Portal i.pl