FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami

Spotkanie na szczycie w Krakowie. Jakie ważne decyzje zapadły?
W Krakowie odbył się szczyt przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczyli członkowie rządu Polski, Słowacji, Czech oraz Węgier. W stolicy Małopolski dyskutowali m.in. ministrowie ds. transportu. Tematem rozmów była choćby realizacja trasy Via Carpatia, która przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nazywana jest drogą życia dla Europy Środkowo-Wschodniej. On również uczestniczył w rozmowach na szczycie.
Tak ocenia efekt dwudniowego spotkania: - Podjęto decyzje, dotyczące wspólnych prac na rzecz wpisania do głównej sieci szlaków europejskich Via Carpatii, Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz linii kolejowej między Budapesztem a Warszawą.
Dzisiaj szlak Via Carpatia - częściowo już dostępny, a częściowo realizowany i projektowany - liczy kilka tysięcy kilometrów. Jest to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Via Carpatia na terenie Polski to trasa, której łączną długość szacuje się na około 700 km. W eksploatacji jest nieco ponad 75 km, ale już w realizacji blisko 300.
Ministrowie do spraw gospodarczych spotkali się w Krakowie. ...
Zdaniem ministra Adamczyka "współpraca krajów Grupy Wyszehradzkiej w obszarze transportu jest kluczowa dla rozwoju naszego regionu". - Musimy nadrabiać różnice, jakie ciągle istnieją między siecią transportową naszych państw oraz Europy zachodniej - mówi Adamczyk.
Z kolei minister transportu i budownictwa Słowacji Andrej Doležal podkreśla, że dla jego kraju kluczowe znaczenie mają drogowe i kolejowe połączenia w osi północ-południe. - Rozmawialiśmy bardzo konkretnie o stanie przygotowań i budowy takich dróg, jak D3 łączącej się z polską drogą S1 oraz R4, która jest słowacką częścią szlaku Via Carpatia. Wiemy, że musimy przyspieszyć procesy przygotowawcze do budowy dróg w naszym kraju - powiedział Doležal.
Andrzej Adamczyk symbolicznie przekazał prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej Węgrom. - Węgry już w tym roku ukończą budowę swojej części szlaku komunikacyjnego Via Carpatia. Jesteśmy przekonani, że rozwój współpracy transportowej może przysłużyć się wszystkim naszym krajom, dlatego już teraz deklaruję, że prezydencja węgierska będzie z determinacją realizowała założone cele - powiedział sekretarz stanu ds. transportu w Ministerstwie Innowacji Węgier Péther Tóth.
W stolicy Małopolski odbyły się również rozmowy ministrów ds. gospodarczych Grupy Wyszehradzkiej V4 i Francji. Główny temat? "Wspólna polityka przemysłowa, która będzie wzmacniać odporność unijnych gospodarek na kryzysowe wstrząsy oraz zabezpieczy ich konkurencyjność".
- Przed Polską stoją długoterminowe wyzwania społeczne, środowiskowe i gospodarcze. Sprostanie im nie będzie możliwe bez odpowiednio zaprojektowanej ambitnej, strategicznie zorientowanej, elastycznej i szytej na miarę Polityki Przemysłowej - podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Spotkanie zakończyło się podpisaniem deklaracji o wzajemnej współpracy w zakresie rozwoju przemysłu farmaceutycznego.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!