
Spis treści
Premier Donald Tusk w Pradze
Po rozmowach premierów Polski i Czech zaplanowana jest konferencja prasowa.
„Dziękuję za zaproszenie od Petra Fiali! Przed nami ważne rozmowy w Pradze z premierami Grupy Wyszehradzkiej. Głównym tematem bezpieczeństwo Europy i regionu”
– napisał Donald Tusk na portalu X.
Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze
Następnie w praskim pałacu Liechtenstein odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Tuska, Fiali oraz premierów Słowacji i Węgier – Roberta Ficy i Viktora Orbana.
W komunikacie kancelarii czeskiego rządu, dotyczącym zapowiedzianego posiedzenia, jako główne tematy rozmów wymieniono bezpieczeństwo energetyczne, strategiczną agendę UE i zapobieganie nielegalnej migracji.
Premier Fiala przyznał, że cztery kraje tworzące V4 nie będą się zgadzać w wielu kwestiach, ale muszą rozmawiać o wielu sprawach. Należą do nich, na przykład, walka z nielegalną migracją i zagadnienia energetyczne.
Czechy przewodniczą obecnie V4, a spotkanie na tym szczeblu nie było zwoływane od kilku miesięcy z uwagi na wybory w Polsce i na Słowacji.
Szczyt V4
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Tusk odniósł się do kwestii V4 i trudności w jej funkcjonowaniu, związanych z różnicami między rządami poszczególnych państw Grupy.
– Wrócę z Pragi, z tego spotkania, i powiem państwu otwarcie, czy Grupa Wyszehradzka ma jeszcze sens, czy nie. To spotkanie wiele wyjaśni – oznajmił szef polskiego rządu.
Zapowiedział, że sprawdzi m.in. rolę tego formatu w Unii Europejskiej. W ocenie premiera V4 wiele osiągała w UE, gdy wszyscy jej przedstawiciele byli „zdecydowanymi zwolennikami wzmacniania siły Zachodu i demokratami”.
Poprzedni szczyt V4 – w formacie spotkania prezydentów – odbył się w Czechach w listopadzie ubiegłego roku. Polskę reprezentował wówczas prezydent Andrzej Duda. Jeśli chodzi o spotkanie premierów Grupy, to spotkali się oni w czerwcu 2023 roku w Bratysławie; Polskę reprezentował wtedy premier Mateusz Morawiecki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
jg
Źródło: