Spis treści
Co dalej z CPK? W środę ogłoszenie ważnej decyzji
Na początku miesiąca, Donald Tusk sygnalizował, że rząd jest gotowy przedstawić szczegółowe plany związane z CPK oraz innymi przedsięwzięciami kolejowymi i lotniczymi. Premier zaznaczył, że przedstawione zostaną konkretne detale dotyczące przyszłości tych projektów.
– Wszyscy zainteresowani poznają nasze plany i to w szczegółach, w detalach (...), tak żebyście państwo zobaczyli wszystko jak pod mikroskopem, jaka przyszłość czeka tę inwestycję – zapowiadał premier Tusk.
Urealnienie projektu. Co może się zmienić?
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Maciej Lasek, odpowiedzialny za nadzór nad projektem CPK, podkreśla, że choć projekt jest w dalszym ciągu rozwijany, to obecnie przechodzi on przez fazę „urealnienia".
– Wszystkie kluczowe procesy nie zostały zatrzymane, dalej optymalizujemy projekt części lotniskowej, czyli budowy lotniska. Optymalizujemy część kolejową, czyli absolutnie nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko urealniamy – mówił Lasek.
To oznacza, że rząd nadal jest zaangażowany w realizację CPK, ale chce dostosować projekt do realnych możliwości finansowych, logistycznych i technologicznych.
Zmiany, które są wprowadzane w ramach „urealnienia" projektu, dotyczyć mają między innymi liczby pasażerów, przebiegu tras kolejowych oraz kolejności ich realizacji. Wiceminister Lasek zapowiedział, że nowa koncepcja CPK zostanie zaprezentowana "na dniach", co jeszcze bardziej podgrzewa atmosferę oczekiwania na środową konferencję.
Uruchomienie CPK dopiero w 2035 roku?
Początkowe założenia mówiły o uruchomieniu CPK już w 2028 roku. Jednakże, jak podały Polskie Porty Lotnicze, bardziej realnym terminem wydaje się być rok 2035. Ta korekta pokazuje, jak skomplikowanym i czasochłonnym przedsięwzięciem jest CPK.
Centralny Port Komunikacyjny ma stać się kluczowym węzłem przesiadkowym między Warszawą a Łodzią, łączącym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu, na obszarze około 3 tys. hektarów, ma powstać port lotniczy zdolny do obsługi 40 mln pasażerów rocznie.
Wpływ CPK na gospodarkę i rynek pracy
Inwestycja ta ma ogromne znaczenie nie tylko dla infrastruktury transportowej Polski, ale również dla gospodarki kraju. CPK ma przyczynić się do stworzenia ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. Ponadto, w rejonie portu planowane jest stworzenie Airport City, które będzie obejmować obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne oraz biurowe.
Centralny Port Komunikacyjny jest projektem strategicznym, w 100 proc. należącym do Skarbu Państwa. Środowa konferencja prasowa premiera Donalda Tuska ma rzucić światło na to, jakie kroki zostaną podjęte, aby zapewnić realizację tej ambitnej inwestycji. Społeczeństwo czeka na konkretne decyzje i szczegółowe plany, które określą przyszłość CPK.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło:PAP
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?