Centralny Port Komunikacyjny na półmetku projektowania. Jakie są postępy i wyzwania w budowie lotniska?

Justyna Madan
Opracowanie:
Materiały prasowe
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to jedna z najambitniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, mająca na celu stworzenie nowego, wielofunkcyjnego węzła przesiadkowego między Warszawą a Łodzią. Projekt ten, będący na półmetku projektowania, przyciąga uwagę nie tylko ze względu na swoją skalę, ale również z powodu wyzwań, jakie niesie ze sobą realizacja tak wielkiego przedsięwzięcia. Prezes spółki CPK, Filip Czernicki, podzielił się niedawno kluczowymi informacjami na temat postępów i planów związanych z budową portu.

Spis treści

CPK na półmetku projektowania

Filip Czernicki, prezes spółki CPK, podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podkreślił, że prace projektowe dotyczą zarówno części kubaturowych terminala, jak i infrastruktury lotniskowej, w tym miejsc postojowych dla samolotów czy dróg startowych. Projekt nie został wstrzymany, pomimo braku zapewnionego finansowania na dalsze etapy inwestycji, gdyż wiązałoby się to z ponoszeniem „bardzo dużych kosztów przestojowego”.

- W zakresie lotniska (w ramach CPK) jesteśmy mniej więcej na etapie 50 proc. zaawansowania - powiedział prezes.

Wyzwania finansowe

Jak zaznaczył prezes CPK, spółka dysponuje obecnie środkami na opłacenie projektantów, jednak aby kontynuować inwestycję, konieczne będzie pozyskanie dodatkowych funduszy.

- W tej chwili, po weryfikacji tego projektu, będziemy musieli się ubiegać o ośrodki, przede wszystkim te z budżetu państwa, o to, aby móc realizować przede wszystkim te najważniejsze zobowiązania i dalszy etap inwestycji - stwierdził Czernicki.

Cel i skala projektu

Centralny Port Komunikacyjny ma za zadanie zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy, tworząc nowy węzeł przesiadkowy. Port Lotniczy, który jest kluczową częścią projektu, zostanie zlokalizowany 37 km na zachód od Warszawy i w pierwszym etapie będzie mógł obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie. Inwestycja ta ma również na celu stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy oraz rozwój Airport City, które będzie obejmować obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Pomimo optymistycznych planów, Polskie Port Lotnicze wskazały, że realnym terminem uruchomienia CPK jest rok 2035, co oznacza znaczące opóźnienie w stosunku do pierwotnych założeń. Przewidywania te są znacznie bardziej ostrożne niż data 2028 r., która była wcześniej podawana przez poprzednie władze i uznawana za „myślenie życzeniowe”.

Centralny Port Komunikacyjny jest projektem, który ma szansę zmienić oblicze polskiej infrastruktury transportowej, jednak jego realizacja wiąże się z wieloma wyzwaniami, zarówno projektowymi, jak i finansowymi. Mimo to, postępy w projektowaniu i zaangażowanie odpowiednich instytucji pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość tej inwestycji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl