Głosowanie na nowego szefa ruchu olimpijskiego odbędą się podczas 144. Sesji MKOl w greckim kurorcie Costa Navarino w Grecji przewidzianej na 18-20 marca. Termin wyborów może ulec zmianie w zależności od ostatecznej wersji porządku obrad.
Siódemka kandydatów ubiegać się będzie o prezydenturę MKOl
We wrześniu MKOl wskazał siedmiu kandydatów na to stanowisko. Wśród nich znaleźli się czterej szefowie międzynarodowych federacji: Brytyjczyk Sebastian Coe (World Athletics), Japończyk Morinari Watanabe (gimnastyka, FIG), Francuz David Lappartient (kolarstwo, UCI), Szwed Johan Eliasch (narciarstwo i snowboard, FIS).
Ponadto o prezydenturę MKOl ubiegać się będą szef Narodowego Komitetu Olimpijskiego Jordanii i członek komitetu wykonawczego MKOl, książę Faisal bin Hussein, wiceprezydent MKOl, Hiszpan Juan Antonio Samaranch Jr., dwukrotna mistrzyni olimpijska w pływaniu z Zimbabwe oraz członkini komitetu wykonawczego MKOl Kirsty Coventry.
Kandydaci przedstawią swoje osobiste programy wszystkim członkom MKOl podczas spotkania, które odbędzie się w Lozannie (Szwajcaria) 30 stycznia.
Bach zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o nową kadencję
Obecny prezydent MKOl, Niemiec Thomas Bach, zapowiedział już w sierpniu, że opuści swoje stanowisko wraz z końcem kadencji i nie będzie ubiegał się o nową kadencję. Zaznaczył, że „nowe czasy wymagają nowych przywódców”. 68-letni funkcjonariusz stał na czele organizacji 10 lat od 2013 roku.
MKOl powstał w 1894 roku. Organizacja angażuje się w rozwój ruchu olimpijskiego i odpowiada za zapewnienie zgodności zawodów z Kartą Olimpijską – została ona przyjęta w 1894 roku, a ostatnia edycja miała miejsce w 2023 roku. Wśród głównych założeń dokumentu wymienia się prawo do sportu bez jakiejkolwiek dyskryminacji.
